--20778

13 Жовтня, 2023

корисне

«Я маю проблеми зі сном»: яка українська книга допомагає Олені Зеленській це виправити

Перша леді України Олена Зеленська розповіла в інтервʼю Олені Фроляк для “Фактів ICTV” , що через постійний стрес має розлад сну.

«Я маю 100% проблеми зі сном постійно», – каже дружина президента, додаючи, що працює над вирішенням цієї проблеми.

Зокрема, прочитала і дотримується порад з книги популяризаторки науки Ольги Маслової та біологині Ніки Бєльської «Коли я нарешті висплюся? Як засинати і прокидатися із задоволенням».

«Треба ще зробити домашнє завдання по цій книжці та свою гігієну сну довести до ладу. Але вже можу цю історію тримати під контролем, тобто розумію, чому і як із цим справлятися. Не завжди роблю це правильно, тому що, як всі іноді, відкладаю щось на потім», – поділилася Олена.

«Вечір» запитав авторок книги «Коли я нарешті висплюсь» Ольги Маслової та Ніки Бєльської, які три речі для покращення свого сну кожен з нас може зробити просто зараз.

сон Олена Зеленська Ольга Маслова поради-20774

Ольга Маслова

популяризаторка науки, співаторка книги «Коли я нарешті висплюсь?»

  1. Простежте за світловим оточенням протягом доби: забезпечте собі достатню кількість яскравого холодного світла вдень та перейдіть на тепле та тьмяніше освітлення за 3-4 години до сну. Під час сну вночі має бути темно – можна використати маску для очей. 
  2. Залиште ліжко для сну та сексу. Не працюйте та не їжте у ліжку. Якщо нема інших варіантів, то накрийте постіль іншою ковдрою чи пледом, пересядьте в протилежний від «сонного» бік. 
  3. Пробуйте різні техніки розслаблення перед сном. Оберіть найкомфортнішу для вас: йога-нідра, просто поступове розслаблення м’язів, відмова від «думання» перед сном. Якщо довго не засинається – не дивіться тривожно в телефон щоб звірити час, просто полежте з заплющеними очима. Якщо сон зовсім не йде – займіться чимось монотонним без вмикання яскравого світла.
сон Олена Зеленська Ольга Маслова поради-22009

Ніка Бєльська

біологиня, співавторка книги «Коли я нарешті висплюсь?»

Коли мене питають про три головні пункти для здорового сну, то це темрява, темрява і ще раз темрява. Жартую, але у кожному жарті є лиш частина жарту.

Повна темрява дуже важлива для якісного відпочинку і вироблення мелатоніну. Тому, якщо досягти її закриттям штор чи заклеюванням лампочок неможливо, то варто спробувати маску для сну – це додасть вам відчуття кращого відновлення навіть при тій же кількості годин сну.

Другий пункт – це кількість годин сну, яку ви потребуєте. Цей показник залежить від віку і для дорослої людини віком 18-60 років становить 7-9 годин на добу, з допустимими 6-10.

Потреба у сні понад 10 годин може свідчити про якісь приховані проблеми, а менше 6 може стати причиною проблем.

Третій пункт – режим. В ідеалі варто лягати і прокидатись в однаковий час щодня, щоб наш біологічний годинник підлаштував всі процеси під це.

Проте якщо війна, робота, діти, догляд за хворими чи ще щось заважає дотриманню режиму, то орієнтуйтесь хоча б на те, щоб поспати свої 7-9 годин. Якщо для цього доведеться досипати вдень, то здоровіше це робити в першій половині дня чи ранній обід.

Почитати ще про сон:

Тетяна Павліченко

Тетяна Павліченко

Редакторка

читати наступне