--30351

26 Грудня, 2023

вечорниці

Краще б таких Зоряних війн не було: що треба знати про «Бунтівний місяць. Дитя Вогню»

Автор: Кромф Ігор

Бунтівний місяць Дитя вогню. Так називається науково-фантастичний екшн Зака Снайдера, який 22 грудня вийшов на Netflix.

Його перша частина – кінодилогія, що мала б стати відродженням жанру космоопери.

Друга частина «Бунтівний місяць. Та що дарує шрами» має вийти в квітні, але вже зараз зрозуміло, що перевершити «Зоряні війни» Снайдеру не вдалося.

Оцінки критиків

  • Наразі сайт-агрегатор рецензій Rotten Tomatoes дає 24% свіжості на основі 135 рецензій. 
  • На Metacritic рейтинг фільму складає 32 зі 100 на основі 38 рецензій.
  • На IMDb станом на 26 грудня рейтинг фільму складав 5,7 з 10. 

Кінокритик Ігор Кромф оцінює фільм на 5 з 10 та готовий пояснити, чому «Бунтівний місяць. Дитя вогню» –  мертвонароджене кіно. 

Бунтівний місяць Дитя вогню сюжет 

«У далекі-далекій галактиці»… А, ні, це з «Зоряних воєн».

У «Бунтівному місяці» загалом те саме. Далеко-далеко в космосі існує планета-колгосп Вельдт, жителі якої живуть сільськими громадами, в які ще не прийшла промислова революція.

Тобто вони орють під плужок і живуть з натурального господарства. Раптом на планету прилітає космічний флот Праматері з адміралом Аттикусом Ноублом (Ед Скрейн).

Флот в найкращих традиціях радянської продрозверстки планує забрати у селян у весь їхній врожай, тому що його космокорабль вже занадто довго ганяється за повстанцями.

Проброзверстка: спосіб заготівлі сільськогосподарської продукції радянською владою через реквізицію, це частина «продовольчої диктатури»

Перелякані селяни не знають, що їм робити. Аж раптом героїня Коро (Софія Бутелла) убиває окупаційний контингент, який залишив Ноубл і пропонує не переживати науково-фантастичний Голод, а повстати проти диктату міжгалактичної тиранії.

Для цього Коро і агроном Гуннар (Міхаель Хейсман) збирають по всій галактиці загін захисників, щоб дати бій зловіщому Ноублу.

Бунтівний місяць. Дитя Вогню: що пішло не так

Початково Зак Снайдер планував зняти «Бунтівний місяць. Дитя Вогню» як одну з частин «Зоряних війни», але Джордж Лукас на той час уже продав свою франшизу компанії Гуфі і Мікі-Мауса і був малозацікавлений в проєктах Снайдера.

Пізніше Снайдер вирішив перетворити «Бунтівний місяць» на серіал, однак згодом в його житті з’явився стримінг Netflix, який запропонував йому 83 млн доларів за космооперу з рейтингом 13+.

Так на світ народилось те, що глядачі побачили 22 грудня.

Колись давно «Зоряні Війни. Нова Надія» мали починатись з того, що Скайвокер добру третину (якщо не половину) фільму ходить по фермі і спілкується з друзями, так розкриваючись нам як персонаж.

На щастя, у Джорджа Лукаса була дружина Марсія Гріфін, яка зразу зрозуміла, що це не працює і почала «Нову Надію» з космічною битви та гонитви. 

У Снайдера немає такої дружини, тому добра третина його фільму – це пастораль і головна героїня, яка не може розібратись, з ким вона хоче переспати – з агрономом чи з головним мисливцем.

У хорошій науковій фантастиці режисер би почав розкривати нам загадковий світ інопланетної пасторалі, яку населяють химерні тварини, де ростуть небачені овочі, а селяни юзають футуристичний реманент.

Коротше, все те, на чому уже шість сезонів виїжджає «Рік і Морті».

Але ні, добру третину фільму ми бачимо звичайне село і звичайних селян.


Що ми бачимо зрештою у фільмі


Перша бійка у фільмі виникає на 35 хвилині, і це бійка в сараї.

Перша бійка в масштабній космоопері – це бійка в сараї на ножах і сокирах, яка за динамікою та хореографією нагадує більше бійку сільських п’янчуг з Тік-Току, ніж на розбірки в науково-фантастичній сазі.

Подальший розвиток сюжету нагадує інцест між «Зоряними війнами» та «Сімома самураями» Акіри Куросави.

Джордж Лукас, який створював «Зоряні війни», свого часупросто скопіпастив сюжет «Сімох самураїв» Куросави, надавши йому незабутніх науково-фантастичних форм, і створивши повноцінну пригодницьку авантюру про тріо відчайдухів.

А от Снайдер пропонує вторинний фільм з шаблонними персонажами, який більше нагадує не космооперу з її масштабном, а космовестерн з вузьмими просілковими дорогами, затхлими салунами та неймовірно пафосними діалогами.


Бунтівний місяць Дитя Вогню: надмірний пафос без гумору

Снайдеру в цілому вдається зібрати потужний акторський каст: Софія Бутелла, яка нещодавно зіграла фам фаталь в серіалі про САС, Чарлі Ганнем, Джимон Гонсу, Ед Скрейн та ще багато інших.

Але грати там акторкам фактично немає що.

Діалоги у фільм настільки наповнені пафосними роздумами про Честь та Свободу, що буквально чуєш, як вони промовляють це з Великої Літери.

@netflix

Kora is the hero this universe needs. Rebel Moon – Part One: A Child of Fire is now streaming

♬ original sound – Netflix – Netflix

Снайдер позбавляє сам себе рятівної (само)іронії настільки, що його фільм нагадує космоопери з 1950-х, коли люди ще не навчились іронізувати в кіно.

Єдиний, хто отримує право на коротку іронічну посмішку – головний антагоніст адмірал Ноубл, і то вона нагадує більше кривляння, ніж іронію.

До речі, у касті є сам Ентоні Гопкінс. Але якщо ви дивились фільм в дубляжі, то ця інформація вам не потрібна. Бо сер Лектор Ганнібал отримав аж п’ять хвилин озвучки робота-пацифіста, який в цьому сюжеті немає ніякого значення

«Бунтівний місяць» – фільм, повністю позбавлений будь-якого гумору

За більш ніж дві години там не буде жодного гегу, жодного комічного випадку.

Хоча та ж сцена бійки в салуні прямо проситься на кілька гегів, але серйозність Снайдера настільки серйозна, що дивитись цей фільм треба з виразом обличчя Клінта Іствуда.

Що знову ж грає програшно на фоні його ідейного натхнення «Зоряних війн», наповнених купою смішних моментів та гегів. 

Це ж було вже!

Переглядаючи «Бунтівний місяць», можна гратись в одну гру.

Щоразу, коли ви бачите сцену, схожу на сцену з іншого фільму, треба повторювати крилату фразу другого президента України та випивати шот.

Обіцяю, що до кінця більш ніж двогодинного фільму ви нап’єтесь в шмаття.

Окрім уже згаданої тіні «Зоряних війн», що висить смертним вантажем над фільмом, та постійного намагання провести алюзію з «Сімома самураями», можна зустріти алюзії і на інші фільми.

Бунтівний місяць Дитя Вогню: які фільми впізнаємо у персонажах

Фактично, кожен герой з зібраної банди захисників – персонаж з іншого кіно.

Головна героїня Коро і її стосунки з адміралом Ноублом – ніщо інше, як сюжетна лінія Гамори та Таноса з всесвіту Марвел.

Сам Ноубл намагається з усіх сил зображати полковника СС Ганса Ланду з «Безславних виродків» Квентіна Тарантіно.

Принц Терек нагадує олдового Конана-Варвара, а його сцена визволення з рабства достобіса нагадує сцену осідлання Гіпогрифа з «Гаррі Поттер і в’язень Азкабану» Альфонсо Куарона.

А ще там буде жінка-кіборг з лазерними мечами (!) Німезида, яка бореться з монструозною жінкою-павуком, яка нагадує персонажку Resident Evil 4.

На цьому етапі можна сказати: «Чому ти докулупався? Алюзії на інші твори – норма у нашому світі постмодернізму. І перед нами космоопера, а не щось серйозне».

Відповідаю. Свого часу космооперу Вілсон Такер придумав для того, щоб відділити «серйозну» наукову фантастику з складними соціальною, психологічною чи філософсько-світоглядною складовою від глядацького сай-фай кіно, де важливим був масштаб та екшн.

Космоопера – похідне від «мильна опера».

А правильна космоопера – завжди з шаблонами і запозиченнями.

Та навіть із шаблонним сюжетом і запозиченнями треба уміти працювати.

Всі «Зоряні війни» Лукаса – це клаптикова ковдра, зшита з шматків чужих фільмів, однак це при цьому цілісний унікальний науково-фантастичний всесвіт, де неохота рахувати посилання, а шаблонність все одно працює на розвиток сюжету.

У Снайдера персонажі існують лише для того, щоб щось показувати у двохгодинному хронометражі.

Викинь будь-якому персонажа, і сюжет не зміниться.

Снайдер «натягує» з інших історій соковитих персонажів, але не дає їм розкритись.

Головні герої пів (!) фільму шукають колишнього генерала Тайтуса (Джонсон Гонсу).

Коли ж знаходять, то генералу відводять дві маленькі сцени, які ні на що не впливають. Для чого його шукали так довго?

«Бунтівний місяць. Дитя вогню» – провальна спроба Снайдера створити власні «Зоряні війни».

Стрічка увібрала всі хиби жанру космоопери, не скориставшись жодною його перевагою.

Більше про кіно:

  • Дивися топ на Netflix – польський серіал «1670», який залетів в українські тренди
  • Фільми і серіали, які найбільше дивились на Netflix: українські і загалом у світі. Статистика 2023
Кромф Ігор

Кромф Ігор

читати наступне