--30303

26 Грудня, 2023

вечірнє натхнення

Лук на Різдво: сучасне жіноче вбрання на вечорниці створила Леся Патока

Автор: Філ Пухарєв

Розповідаємо про новий, автентичний проєкт дизайнерки ONUKA та показуємо світлини з нього.

Як у Лесі Патоки з’явилася ідея проєкту

25 грудня, на Різдво, Леся Патока презентувала новий проект на своїй сторінці в Instagram.

Українська художниця та дизайнерка уявила, як виглядав би святковий одяг українок на вечорницях і досвітках, якби вони відбувалися в 2023-му.

За словами Патоки, на грудень у неї скасувалися робочі домовленості, і завдяки цьому з’явився час на роботу над проєктом, який дизайнерка виношувала давно.

В нових образах Леся Патока прагнула відтворити містичну атмосферу ворожінь, якими давні українки розважалися на зимові свята.

Костюми насичені гіперформами і містять десятки деталей та текстур. У гримі моделей використано порцелянову шкіру.

«Ми живемо в надсучасного світі, що розвивається з міжгалактичною швидкістю. Маємо переосмислювати наші витоки, створюючи нові форми, нове бачення нашої культури. Можливо, ці красуні колись займуть своє місце в книжках про українське коріння. А поки подивіться на них на фантастично красивих світлинах», — написала Леся Патока.

Фотосесію до проєкту зробила фешн-фотографка Альона Перцева.

Хто така Леся Патока і чим вона відома

Патока працювала як дизайнерка у глянцевих виданнях. У 2010-му почала збирати команду для Patoka Studio.

Відтоді дизайнерка створює образи для українських артистів та зірок шоу-бізнесу (ONUKA, Джамала, Бумбокс, The Maneken, Pianoboy, LATEXFAUNA та інші). 

Леся Патока працювала над фотопроєктом «Атмосфера Катерини Білокур», робила візуалізацію для благодійного аукціону «Серія тризубів» та для благодійного календаря «Щирі».

Також дизайнерка керує проєктом NAGOLOVY, що надає в оренду дизайнерські головні убори та аксесуари.

Як давні українці святкували вечорниці та досвітки

На осінні та зимові свята українська молодь розважалася вечорами. Паті, що закінчувалися опівночі, називалися вечорницями, а рейви до світанку (до третіх півнів) — досвітками. Це тривало до XVIII століття, поки церква не заборонила традицію.

Як і нині, перед вечорницями компанії шукали хату (тобто, справжню хату). З господаркою, — вечірницею, — розплачувалися за оренду їжею чи тканинами. Вона ж була ведучою вечірки.

Українські вечорниці починалися із хатніх робіт — вишивання чи прядіння. Розважатися починали ближче до вечора. Спілкувалися, розповідали казки та легенди, співали і танцювали. Дівчата ворожили на дзеркалах, воску, ляльках, киданні чобота, гавкоті собак тощо.

Де дізнатися більше про святкові традиції давніх українців

Де, як не на «Вечорі»? Ми вже писали про народні святкування на Геловін та День Святого Миколая. А ось тут можна дізнатися, як Святий Миколай проводить свої вечори.

Також почитайте матеріали «Вечора» про американський гайп «Щедрика» та репетиції однойменного всесвітньо відомого хору.

Фото з інстаграм-сторінки Лесі Патоки. Авторка знімків: Альона Перцева

Філ Пухарєв

Філ Пухарєв

читати наступне

Ось про що ми пишемо в інших рубриках