--13561

12 Липня, 2023

вечорниці

“Барбігеймер” та “Щелепи” Стівена Спілберга: що таке літні блокбастери

Автор: Кромф Ігор

Цього літа в прокат виходить низка потужних блокбастерів: перезапуск “Трансформерів” та “Місія Неможлива”, завершальний епізод “Індіани Джонса” та довгоочікувана прем’єра “Флеша”, який дає новий поштовх всесвіту DC. Та все ж головні літні блокбастери — дві стрічки, які не належать до жодної франшизи чи кіновсесвіту:

  1. Романтична комедія Грети Гервінг “Барбі” з Марго Роббі та Раяном Гослінгом в головних ролях.
  2. Історичний байопік “Оппенгеймер” Крістофера Нолана з Кіліаном Мерфі та Метом Деймоном в головних ролях. 

Що таке “літній блокбастер” та як він заманив людей з відпочинку на повітрі у кінозали? Розказує “Вечір”.

Трішки кінотеорії

В сфері культури літо вважають міжсезонням, бо:

  1. Це період відпусток та канікул, коли хочеться ходити з рюкзаком в походи, ніжитись на пляжі чи принаймні обробляти дачну ділянку.
  2. Більшість гучних прем’єр планують восени, а той взагалі під Різдво, щоб ближче до премії “Оскар”.

До середини 1970-х років навіть така потужна кіноіндустрія як Голлівуд не знала, як завести людей у кінозали літніми вечорами. Аж поки не виникло явище “літнього блокбастеру”. 

Середина 1970-х — це період “Нового Голлівуду”. Епохи, яка розвинула авторське кіно у США та переосмислила неактуальний студійний кінематограф.

Фільм того часу зазвичай були нуарним і гостросоціальним кіно, яке говорило про В’єтнамську війну і її наслідки, про Вотергейтську справу і права людини, про американську контркультуру і поколіннєву прірву, яку вона утворила.

Все це були недорогі і досить важкі для сприйняття історії. Серед метрів “Нового Голлівуду” можна виділити Мартіна Скорсезе, Мілоша Формана, Роберта Олтмана та ранню творчість Френсіса Форда Копполи.

Однак з середини 1970-х років люди хотіли все менше дивитись недороге і складне кіно з купою посилань та соціальних підтекстів. Одна з головних причин такого бажання — люди стали жити краще і спокійніше у порівнянні з 1960-ми та першою половиною 1970-х.

Їм хотілось уже більш масштабних і візуально красивих робіт, що повертає до традицій кіно 1950-х з його класичними вестернами та пеплумами.

Адаптувати соціальну складову до нових форм намагався Френсіс Форд Коппола. Одна з його найвідоміших робіт “Хрещений батько” стала першим прототипом того, що зовсім скоро Стівен Спілберг придумає та назве “блокбастером”.

кадр з фільму Хрещений батько

Спекотне літо 1975 року

До 1975 року усі кіностудії США щоліта сушили собі мізки, як заманити у кінозали глядачів. Подія, яка назавжди це змінила, сталась саме влітку 1975 року.

Молодий режисер Стівен Спілберг зняв свій другий повнометражний фільм — біогорор “Щелепи” про гігантську акулу, яка тероризує невеликий курорт острова Еміті. 

Фільм про літню спеку та відпочинок, який поєднувався з надривним саспенсом та небаченими на 1975 рік спецефектами у вигляді величезної механічної акули зробив своє — змотивував людей ходити в кіно в літню спеку.

При бюджеті у 9 млн доларів “Щелепи” зібрали у прокаті 476,6 млн. Також щодо цього фільму вперше застосували поняття “блокбастер”, і також він породив поняття “літнього блокбастеру”. 

Стівен Спілберг – “батько” літніх блокбастерів

Починаючи з 1975 року, студії щоліта почали випускати дороговартісні фільми, які збирали в кілька разів більшу касу. В різний час з літніми блокбастерами працювали усі великі режисери сучасності: Рідлі Скотт, Джеймс Кемерон, Джордж Лукас, Роберт Земекіс, Майкл Бей.

Усім відомі франшизи “Зоряні війни”, “Назад в майбутнє”, “Термінатор” (окрім першої частини) – це все літні блокбастери. 

Однак дійсно справжнім батьком та творцем літнього блокбастеру став Стівен Спілберг. Після успіху “Щелеп” Спілберг зняв ще такі успішні кінофраншизи як “Індіана Джонс”, “Парк Юрського періоду”, “Іншопланетянин” та інші. 

День Незалежності, есхатологія та Сімба

“Літній блокбастер” часто люблять описувати як досить просте за сюжетом кіно, яке має “динамічний жанр” (бойовик, наукова-фантастика, супергеройське кіно тощо) з великою кількістю спецефектів та суперзірковим кастом. І ця схема робоча.

Однак “літній блокбастер” може бути і значно складнішим авторським висловлюванням, як “Врятувати рядового Раяна” Стівена Спілберга чи “Тенет” Крістофера Нолана. 

Є дві теми, які часто зустрічаються в контексті “літніх блокбастерів”.

Перша – свято Дня Незалежності. У США його святкують 4 липня і це головне літнє свято та один з головних вихідних у році.

Очевидно, що знімати фільми, які крутяться навколо теми Дня Незалежності — вдалий прийом, вигідний і для маркетингу.

Найяскравіший приклад такого фільму: фантастичний екшн Роланда Еммеріха з Віллом Смітом, який так і називається “День Незалежності”. У ньому головний герой — військовий льотчик, що відбиває іншопланетну загрозу. 

Інша тема, яку часто можна зустрітити в літніх блокбастерах – кінець світу. Варіантів того, як це може виглядати, безліч.

Тут і макабричний горор 1976 року “Омен” Річарда Доннера, яка представляв апокаліпсис, як прихід абсолютного зла на Землю.

Або уже згаданий “День Незалежності” з загрозою вторгнення іншопланетян. Чи “Армагедон” Майкла Бея з іншою загрозою з космосу – метеоритами.

Ну і марвелівські “Месники” і їхній Танос, який може зруйнувати всесвіт клацанням пальців.

Анімаційні фільми — окрема категорія “літніх блокбастерів”. Адже їхня ера прийшла аж 1994 року з мультфільмом “Король Лев”, що став тріумфом діснеївської сімейної анімації.

Саме така літня популярність “Короля Лева” дала поштовх до появи інших важливих франшиз влітку, наприклад “Шрека”. 

“Літня комедія” — окремий піджанр. Як правило, їх крутять навколо тем курортів, подорожей чи таборів. Окрема тема “літніх комедій” — фільми про випускні, які також відбуваються влітку. 

“Барбігеймер” як класична боротьба літніх блокбастерів

Головні літні блокбастери 2023 року – це романтична комедія Грети Гервінг “Барбі” з Марго Роббі та Раяном Гослінгом в головних ролях. А друга — це історичний байопік “Оппенгеймер” Крістофера Нолана з Кіліаном Мерфі та Метом Деймоном в головних ролях. 

Обидва фільми виходять в прокат в один день — 20 липня. І чим ближче до прем’єри, тим більше підігрівається інтерес до цього блокбастерного протистояння, яке вже отримало назву “Барбігеймер”. 

Наявність кількох конкуруючих літніх блокбастерів, які намагаються переманити аудиторію одне в одного, явище звичне. Однак цього літа воно особливе зокрема і через неймовірний контраст між фільмами. 

З одного боку, глядачеві пропонують романтичну комедію з сильним феміністичним підтекстом, в які знялись аж два популярних не лише за своїми ролями в кіно, а й мемами в інтернеті актори (окей, лише Раян Гослінг популярний за мемами).

Окрім того, цей фільм працює з ностальгійною темою культової для багатьох поколінь дівчаток ляльки Барбі. Та ще й має небачений за масштабами візуал. 

Фан факт! Створення всесвіту Барбі викликало тимчасовий дефіцит рожевої фарби у світі.

З іншого боку, в прокат виходить похмурий історичний байопік з актуальною темою ядерної загрози.

І зняв його режисер з культовим статусом майстра “авторського блокбастеру”, а в головній ролі актор, який також має популярність не лише в кіно, а й в інтернет-культурі, зокрема завдяки серіалу “Гострі картузи”. 

Фан факт! Довжина плівки з фільмом “Оппенгеймер” 17,7 км.

 Очевидно, що такий контраст фільмів викликав не лише здорову конкуренцію, а й купу мемів, жартів та фанатських артів на тему поєднання світів “Барбі” та “Оппенгеймера”

Топ-5 улюблених “літніх блокбастерів” кінокритика Ігоря Кромфа: 

  • “Мисливці за привидами” (1984)

Улюблений фільм дитинства з блискучим кастом акторів, яких очолює Білл Мюррей. Обожнював його в дитинстві і обожнюватиму в старості. Якщо ви його досі не дивились, я вам по-білому заздрю. 

  • ”Ейр Америка” (1990)

Комедійний бойовик про льотчиків з Мелом Гібсоном і зовсім юним Робертом Дауні-молодшим. Подивився цей фільм в дитинстві і хотів бути пілотом до самого повноліття. 

  • “Темний лицар” (2008)

Крістофер Нолан взагалі великий прихильник випускати свої фільми влітку. Його вже культова екранізація пригод Бетмена – це не лише ідеальний приклад того, як поєднати супергеройський екш та авторське висловлювання в кіно, а й зробити літній блокбастер – не легким та простим, а нуарним і заплутаним фільмом. 

  • “Втеча з курника” (2000)

Вважаю цей смішний пластиліновий мультфільм про курей, які вирішили не ставати пирогом з м’ясом одним найбільш надихаючих та мотиваційних. Він вчить, що якщо ти від природи не вмієш літати, ніхто не забороняє тобі сконтруювати літака. 

  • “Королівство повного місяця” (2012)

Хоч цей фільм вийшов в український прокат аж у вересні, в світі його показали наприкінці травня, коли починається пора “літнього блокбастеру”. Дуже легка і смішна комедія про дитинство, табір і перше кохання. Найкращий фільм Веса Андерсона, одна з найкращих ролей Брюса Вілліса. Ідеальний фільм для романтичного літнього вечора. 

Почитати ще про кіно: як Індіана Джонс вплинув на світовий кінематограф, серіали дитинства, які зараз виглядають смішно.

Кромф Ігор

Кромф Ігор

читати наступне