--9822

3 Червня, 2023

вечеря

Комбуча або “грибний квас”: чи корисний напій і яку комбучу спробувати ввечері

Виробники комбучі кажуть, що у своїй зацікавленості цим напоєм українці обійшли багато країн Європи — у містах Німеччини можуть і досі не знати такого напою, а в Лондоні знадобились роки, щоб комбуча стала популярною.

“Вечір” розпитав експертів про корисні властивості комбучі. І попросив виробників комбучі в Україні пояснити суть тренду і порадити напої для безалкогольного і смачного вечора.

чим корисна комбуча-9762

Комбуча може допомогти зберегти в гарному стані мікробіом кишківника

Галина Незговорова

лікарка-гастроентерологиня, дієтологиня, кандидатка медичних наук

Був час, коли українці виготовляли цей продукт власноруч вдома з культури чайного гриба і називали його “грибним квасом”. Сьогодні бачимо тренд, коли комбучу виготовляють промислово, розливають у пляшки з красивими етикетками. Додають для смаку корінь імбиру, цитрусові тощо. Отримуємо сучасний напій і цікаву альтернативу газованкам.

Головне, бути впевненим у тому, що у нього не додають барвники і ароматизатори, мати довіру до виробника. Якщо такої впевненості немає, то комбучу нескладно зробити вдома. На улюбленому чаї, додати інгредієнти до смаку і так на всі 100% бути певними, що це натуральний продукт.

Комбуча дійсно може принести користь організму. Наприклад, якщо напій зроблений на зеленому чаї, то він містить поліфенол катехін, який підтримує загальний стан здоров’я організму, антиоксиданти каротиноїди, невелика кількість вітаміну С, мінерали селен та цинк.

Також комбуча — це продукт ферментації, а такі продукти допомагають зберігати в гарному стані мікробіом кишківника. А якщо мікробіом кишківника “задоволений”, то це підтримує нашу імунну систему, позитивно впливає на наш настрій.

чим корисна комбуча-9768

Існують деякі докази, що комбуча може знижувати рівень цукру в крові

Христина Недоступ

лікар-дієтолог

Комбуча готується з додаванням культури бактерій і дріжджів до солодкого чаю (зазвичай зеленого або чорного), який потім залишають бродити в темному прохолодному місці протягом тижня або більше.

В результаті виходить слабоалкогольний злегка газований кислий напій, який містить різноманітні органічні кислоти, ензими, вітаміни та антиоксиданти.

Щодо користі для здоров’я, то тут необхідно бути обережними з висновками. Комбуча містить пробіотики — живі бактерії, які можуть мати позитивний вплив на здоров’я кишківника, а тому і загалом на здоров’я та самопочуття.

Вона також може мати антиоксидантні властивості, особливо якщо готується на основі зеленого чаю. Ось деякі потенційні переваги комбучі:

  • Комбуча містить пробіотики, які можуть покращити бактеріальний баланс у кишечнику;
  • Деякі дослідження на тваринах показують, що комбуча може покращувати рівень холестерину;
  • Існують деякі докази, що комбуча може знижувати рівень цукру в крові.
  • У деяких дослідженнях на тваринах показано, що комбуча може зменшувати токсичне навантаження на печінку.

Однак не існує надійних наукових доказів, які б підтверджували заяви про користь комбучі для здоров’я людей, оскільки більшість з цих висновків базуються на дослідженнях з тваринами, а не людьми.

Особливо важливо пам’ятати, що хоча комбуча в основному безпечна для здорових людей, напій може викликати побічні ефекти або проблеми для людей з певними станами здоров’я. Варто бути обережним тим, хто має знижений імунітет, проблеми з печінкою та вагітним жінкам.
Також не треба забувати, що комбуча містить невелику кількість алкоголю. Крім того, неправильно приготована комбуча може містити шкідливі бактерії. Тому завжди важливо купувати комбучу в надійних місцях або належним чином готувати її вдома.

Hamm-O!

Hamm-O! — невелике крафтове виробництво комбучі з Вінниці. Про свою комбучу розповідають, що готують її на зеленому чаї із додаванням натуральних інгредієнтів.

“Ми пропагуємо наш продукт, як корисну альтернативу індустріальним напоям. В часи стресу нездорова їжа і напої стають нашими “заспокійливими”. Вони легкодоступні, їх море на полицях. Існує думка, що корисні альтернативи не такі смачні. Можливо, що колись так і було, але зараз вже є досвід, як у натуральний спосіб дати ферментованому напою яскравий смак і аромат” — розповідає директор Hamm-O! Євген Сич.

Радить спробувати їх комбучу “Лимон-імбир”. Каже, що саме в ній відчутний класичний смак напою, він вийшов свіжим, легким і добре збалансованим, — “Це наше уявлення про те, якою має бути комбуча”.

чим корисна комбуча-9780

Ціна: ₴55 (0,33 мл)

Комбуча “Люта енергія. Лимон-імбир”

Hamm-O! (Вінниця)

  • Де купити: Rozetka, Gastrolavka.ua

Green Chef

Green Chef — бренд здорової їжі, їхнє виробництво розташоване в Києві. Крім натуральних десертів та підбору збалансованих раціонів, у Green Chef виробляють й комбучу.

“Ферментовані продукти, такі як комбуча, в тренді вже приблизно 10 років. Причина попелярності в інтересі людей до здорового способу життя і харчування. Комбуча в цьому плані функціональний напій — він несе користь від ферментованих продуктів, зеленого або чорного чаїв, має багато смаків, ним можна замінити не корисні газовані чи алкогольні напої”, — розповідає засновниця бренду Яна Стрельцова.

Радить спробувати класичний смак комбучі Original на основі чорного чаю. Особливо тим, хто до цього не мав досвіду з комбучею. “Також спробуйте свіжу розливну комбучу у нашому кафе Green Rest у Kyiv Food Market. Свіжоприготована комбуча має більш насичений смак і аромат”, — додає популяризаторка здорового харчування.

чим корисна комбуча-9795

Ціна: ₴78 (0,28 мл)

Комбуча Original

Green Chef (Київ)

  • Де купити: на сайті Green Chef, Green Rest у Kyiv Food Market

Seeds Bank

Seeds Bank — міська ферментарня, яка базується в Києві і виготовляє “водяний кефір” та комбучу. Кажуть, що українці в любові до комбучі випередили багатьох європейців.

“Рух майнфулднес з США повернув комбучу в Україну. Українці дуже активно реагують на світові тренди, якщо порівнювати з деякими країнами Європи. Наприклад, у Німеччині і зараз мало хто знає про комбучу. Лондону знадобилось три роки, щоб комбуча стала мейнстримовим напоєм. Українці впорались швидше – з початку пандемії комбуча вже була супер-популярною у столиці та великих містах”, — розповідають у ферментарні.

Рекомендують спробувати їх ігристу комбучу seeds bank на бузині, бо зараз саме сезон цвітіння цього куща. Також з серії ігристої комбучі у seeds bank користується популярністю їх комбуча на пелюстках чайної троянди та комбуча на вербені лимонній.

чим корисна комбуча-9801

Ціна: ₴175 (0,7 мл)

Комбуча Original

Seeds Bank (Київ)

  • Де купити: інтернет-магазин Seeds Bank

Боїм

Боїм — сімейне виробництво напоїв та продуктів Олександра та Марини Боїм, що базується у Львові. Ідеї для виробництва збирають по всьому світу — роблять соуси, джеми, кімчі, мариновані огірки тощо. Також виготовляють комбучу різних смаків. Однією з причин популярності комбучі називають зміни у підходах до харчування людей.

“Напій став популярним через тренд здорового харчування, відмову від алкоголю багатьох людей, а також через веганів та вегетаріанців, які теж дуже полюбляють вживати комбучу”, — розповідає Марина Боїм.

Радить спробувати їх трояндову комбучу, якщо людина любить більш солодкі смаки, або лемонграс — якщо до вподоби кисленьке.

чим корисна комбуча-9805

Ціна: ₴75 (0,33 мл)

Комбуча “Команда-троянда”

Боїм (Львів)

  • Де купити: інтернет-магазин Боїм

Вам також може бути корисно:

  • Як зробити коктейль вдома: розповідають бармени
  • Яке безалкогольне крафтове пиво обрати на вечір
  • Яке українське крафтове вино обрати для вечері
Артем Кузьменчук

Артем Кузьменчук

головред «Вечора»

читати наступне