--9421

31 Травня, 2023

вечорниці

Нічні українські Карпати Івана Палійчука: уривки з повісті Михайла Коцюбинського “Тіні забутих предків”

“Тіні забутих предків” режисера Сергія Параджанова — найкращий фільм в історії українського кіно та обов’язкова до перегляду стрічка для студентів-кінознавців Гарвардського університету. 

Та його б і не існувало, якби не майстерно написана однойменна повість Михайла Коцюбинського. 

Сюжет твору розгортається поблизу річки Черемош в українських Карпатах та розповідає про кохання гуцулів Івана та Марічки. Історія сповнена місцевих традицій і колориту, а ще — таємничих гірських описів.

Які ж українські Карпати вночі? “Вечір” зібрав в уривках “Тіней забутих предків”.

Українські Карпати

Чорні гори залляли долини, як велетенська отара. Вони вікують у такій тиші, що чують навіть дихання худоби. А над ними розстелилося небо, ся полонина небесна, де випасаються зорі, як білі овечки. 

Чи ще щось є в світі, опріч сих двох полонин? Одна послалась долом, друга горою, а між ними, як дрібна цятка, чорніє пастух. 

А може, нема нічого. 

Може, ніч затопила вже гори, може, зсунулись гори, роздушили усе живуще і лиш одно Іванове серце глухо калата під кептарем у безконечних мертвих просторах? Самота, як біль зубів, почина ссать йому серце. Щось велике, вороже душить його, ся затверділа тиша, байдужний спокій, сей сон небуття.

Українські Карпати

Свято Маланки

На Маланки до маржини у загороду приходив сам бог. На високому небі ясно горіли зорі, люто тріщав мороз, а сивий бог йшов босоніж по пухкому снігу і тихо одхиляв двері кошари. 

Прокинувшись вночі, Іван наслухав і, здавалося, чув, як лагідний голос питає Маржинку: “Ци ти, худібко, наїжена, напоєна добре? Ци сокотить тебе газда?” 

Радісно блеяли вівці, веселим риком обзивались корови — газда доглядає їх добре, сумлінно, поїть, годує і навіть нині вичесав шерсть. 

Тепер пан-біг напевно обдарує його новим приплодом. І бог давав приплід. Овечки мирно котились, чинили ягнички, корови щасливо уположались. 

Палагна вічно заклопотана була своїм ворожінням. Палила поміж маржиною ватру, аби вона була світуча, красна, як боже світло, аби до неї не мав приступу злий. Вона робила, що тільки знала, аби худоба була така тиха, як корінь в землі, така манниста, як у потоці вода.

Українські карпати

Зустріч з Марічкою

Сонце сховалось за гори, в тихих вечірніх тінях закурились гуцульські хати. Синій дим вився крізь шпари дахівок, густо окутував хати, що розцвітались на зелені гір, як великі блакитні квітки. 

Тусок обіймав серце Івана, душа банувала за чимсь кращим, хоч невідомим, тяглася в інші, кращі світи, де можна б спочити. А коли надійшла ніч і чорні гори блимнули світлом самотніх осель, як потвори злим оком, Іван почув, що сили ворожі сильніші за нього, що він вже поліг у боротьбі. 

Іван прокинувсь. 

— Вставай,— будила його Марічка. — Вставай, і ходім. 

Він глянув на неї і анітрошки не здивувався. Добре, що Марічка нарешті прийшла. Підвівся і вийшов з нею. Вони мовчки здіймалися вгору, і, хоч була вже ніч, Іван виразно бачив при світлі зірок її обличчя. Перелізли вориння, що одділяло царинку од лісу, і вступили у густу заросль смерічок

Вони все заглублялися в ліс. Чорні смереки добродушно простягали над ними свої мохнаті лаби, наче благословляли, скрізь панувала строга, в собі замкнута тиша, і тільки в долинах розбивалась шумом піниста сваволя потоків. 

Карпати вночі

Іван подався наліво. Тут була гущина. Смереки так тісно збилися в купу, що трудно було пролазить між їх шершавими пнями. Сухі нижні гіллячки кололи йому лице. Але він йшов. Брів у густій пітьмі, спотикався і натикався безперестанку на стовбур. Часом йому здавалось, що хтось його кличе. Ставав, затаївши в грудях віддих, і прислухався.

Але ліс наливала така глибока тиша, що шелестіння сухих гіллячок, об які терся плечем, здавалось йому голосним лускотом пня, що валився, стятий сокирою, в лісі.

Іван йшов далі, простягнувши наперед руки, неначе сліпець, який ловить руками повітря зі страху наткнутись на перешкоду.

Вечірні тіні Карпат

Сумно повістувала трембіта горам про смерть. 

Бо смерть тут має свій голос, яким промовляє до самотніх кичер. 

Били копитами коні по каменистих плаях, і постоли шуршали у пітьмі ночі, як з леговищ людських, загублених в горах, поспішали сусіди, на пізні вогні. Згинали перед тілом коліна, складали на груди мерцеві гроші — на перевіз душі, і мовчки засідали на лави. Мішали сиве волосся з вогнем червоних хусток, здоровий рум’янець з жовтим воском зморщених лиць. 

Смертельне світло сплітало сітку однакових тіней на мертвім і на живих обличчях. Драгліли вола багатих газдинь, тихо сяли старечі очі перед повагою смерті, мудрий спокій єднав життя і смерть, і грубі запрацьовані руки важко лежали у всіх на колінах. Палагна поправляла полотно на мерцеві, а її пальці чули холод мертвого тіла, тоді як теплий солодкавий дух воску, що стікав по свічках, підіймав з грудей до горла жалість. 

Трембіти плакали під вікном.

Про автора

ніч над карпатами-9406

Михайло Коцюбинський

Михайло Коцюбинський — український письменник, майстер психологічної прози. Написав повість “Тіні забутих предків”, за яким Сергій Параджанов зняв однойменний фільм. Інші його твори –  “Fata Morgana”, “Що записано в книгу життя”, “Цвіт яблуні”, “Intermezzo”.

У нас є уривки інших письменників:

Вечірній Київ Степана Радченка: уривки з роману “Місто” Валер’яна Підмогильного 

Лабіринти окремих небес: уривки оповідань Бруно Шульца про вечір та ніч

Валерія Шебела

читати наступне