--9401

31 Травня, 2023

корисне

Парфуми на вечір: як вибирати і носити, щоб запам’ятовували, але не чхали, розповідає парфумерний критик

Ви ніколи не пробували одягнути на себе запах вечірнього міста? Сучасні парфуми задумані зовсім інакшими, ніж ті, до яких звикли за останні два століття.

Сьогодні дизайнерські флакони можуть бути наповнені будь-чим, навіть ароматами урбаністики – асфальту, великого мегаполісу під дощем, бетону, доріг, вологого пилу. Парфум може бути дуже приємним і красивим, або просто вражаючим.

Як одягати парфуми, не порушуючи етикет, і навіть досягти бажаного за допомогою ароматів – розповів український парфумер, парфумерний критик і ольфактолог Богдан Зубченко.

вибір парфумів поради-9392

Богдан Зубченко

парфумер, парфумерний критик і ольфактолог

Якщо аромат викликає тривогу або напруженість, то не завжди він поганий. Сучасна парфумерія може втілювати будь-які ідеї та настрої – це не обов’язково про зваблення.

Коли ми дивимося, наприклад, на живопис, де зображена така складна тема – війна, або слухаємо музику про це, що відбувається? Якщо це нас бентежить, провокує, лякає, але потім відбувається катарсис, то художник все зробив правильно.

Існує поняття драматургії парфумерної композиції. Принцип закладено ще в класичній побудові так званої “піраміди аромату” (піраміди розкриття парфумерної композиції).

Вона показує, як ми відчуваємо зміну парфуму від свіжих нот на початку (зелені або цитрусових), озонових, водяних до квіткових, деревних і вже наприкінці – смол, мускусів. Ми немовби дивимося виставу: аромат зливається з нашою шкірою, стає частиною нас – це є зачин.

 Далі основна частина, розвиток, може бути кульмінація (в залежності від композиції) і, звісно, фінал. Він може розкритись і не того ж дня, коли нанесли парфум. Аромат ніби спілкується, протягом дня і ночі він відповідає своїми гранями твоїм новим відчуттям і стану.

Парфумер Богдан Зубченко

Як вибрати аромат для себе

Запах може бути і аксесуаром, який просто доповнює ваш сьогоднішній імідж, а може бути і частиною вашого сприйняття світу. 

Створювати свій парфумерний гардероб експерт радить відповідно до різних сторін стилю життя, на різні сезони і для різних життєвих ситуацій. Мінімальний набір сучасної людини – 6-7 ароматів.

добірка парфумів від парфумера

Це можуть бути як люксові аромати, які більше створюють імідж, справляють враження, так і більш складні –  авторські, нішеві, які адресовані людям у пошуку чогось унікального, а не масового. 

“Парфуми – це психологія, перш за все. Як парфумеру для розуміння замовлення клієнта або якогось бренду, мені важливо відповісти на питання: що вони хочуть через ці ноти передати? Яку емоцію?

Обираючи парфуми, ми спочатку для себе створюємо емоцію, а потім її транслюємо для інших, позиціонуємо себе.

 Якщо ти вдягаєш аромат скопійований у когось, то ти не показуєш себе. Якщо ти в ньому не почуваєшся органічним – не твоя поведінка, не твій стиль одягу, не твій світ, і життя ніяк не корелює з цим, то це точно неправильно.

Важливо лише наскільки ви особисто отримаєте від аромату задоволення, як ваша душа і тіло відчувають себе в ньому. Коли створили для себе цю атмосферу, розкриваєтесь у ній і почуваєтесь комфортно – ви це транслюєте оточуючим і отримуєте відповідний результат. Будьте собою». – ділиться Богдан Зубченко.

Парфумер Богдан Зубченко розповідає про добір парфумів

Парфумерний етикет

У парфумерному етикеті є кілька головних складових: тактовність, повага до інших (приємно має бути не тільки мені) і розуміння адекватності ситуації.

Вечірні аромати можуть бути більш яскравими, вишуканими і привертати на себе увагу, але якщо ви сидите у заповненій глядацькій залі, наприклад в театрі, і біля вас дуже багато людей, тоді не варто одягати такі парфуми. Їх можна “вигуляти” у великому просторі – на виставці.

Аромати для ділових або публічних людей, для появи в різних соціальних групах повинні враховувати і передбачати сприйняття інших людей, інакше можна отримати зовсім інший результат від зустрічі, ніж очікуєте.

Дозволити собі одягнути будь-який парфум можуть люди, які працюють наодинці чи віддалено. 

Професійний творець парфумів і парфумерний критик ділиться лайфхаками правильного вибору парфумів: ідіть в магазин з пляшечкою води і не нюхайте зерна кави.

ПАрфумер показує, ьяк правильно тестувати аромати

“Тільки вода змиває молекули запаху, а кава навпаки обтяжує. Вдихнули, бажаєте інші аромати пізнати – зробіть ковток води.

Нанесіть парфум на спеціальні паперові смужки, понюхайте, потім на зап’ястки, можна два різні, які сподобалися, щоб порівняти. І залиште магазин –  гуляємо, нюхаємо. Якщо подобається якийсь із них – повертайтесь. Але не завжди треба купувати того ж дня – почекайте до наступного, дайте парфуму розкритись повноцінно. Не зважайте на всі танці консультантів – поки не розносите хоча б один день, не робіть поспішний висновок.

До речі, буває так, що відомий парфум може по-різному пахнути, наприклад в Італії і в Україні. Це не підробка парфумів – на розкриття впливає клімат, тиск, вологість, навіть ваш настрій. Тому треба це все розуміти і пам’ятати, що це ваша особиста емпірика і ваш особистий досвід з парфумами.

А якщо ви вже знайшли свій аромат чи вийшла цікава новинка і вам дуже сподобалось –  ще одна порада: купіть одразу хоча б два флакони. Через кілька років виробник змінить формулу і запах буде іншим”.

пляшка парфумів

Постійне оновлення європейського законодавства і обмеження використання потенційних алергенів призводить до того, що навіть відомі аромати змінюються. Флакони мають термін придатності, але деякі парфуми можуть зберігатися десятиліттями, як вино – можна відчути запахи різних епох.

Носити парфуми можна як завгодно, єдине варто остерігатись наносити парфуми на відкриті ділянки шкіри і виходити на сонце – ризикуєте отримати опік чи пігментну пляму. Найсильніше парфуми розкриваються у зоні декольте.

Про особливі аромати

Професійні парфумери знають велику таємницю: за допомогою ароматів до певної міри можна маніпулювати і досягти своєї мети – якщо знати як ті чи інші люди сприймають різні запахи.

“Мав замовлення від дуже молодої, але талановитої клієнтки, яка отримала серйозне підвищення і їй треба було керувати великим колективом, переважно жіночим. Я підібрав аромат, в якому є сила, зі шкіряними нотами, і порадив припинити носити аморфні трикотажні вироби, в яких не видно силуету.

Коли просять підібрати аромат “для побачення”, то прошу хоча б описати чи показати фотографії людини, на яку треба справити враження, смаки реципієнта. Це більше психологічний момент”, розповів парфумер.

Аромат для особливих випадків налаштовує на певний настрій. У таких парфумах присутній ладан – навіть далекі від релігії люди на нього реагують, він створює серйозну атмосферу. А от аромат лаванди навпаки налаштовує на легкість буття – людина, яка його вдихає, не буде сумувати.

Аромат, який не подобається, змушує відчувати його власника як чужого через не співпадіння смаків.

Для багатьох людей найкращий аромат – запах коханої людини, дитини і дому, навіть домашніх улюбленців.

“Це все ваше коло, де відчуваєте себе коханими, захищеними – це ваше місце. Спільність у смаках до ароматів говорить про гармонію у стосунках. Я з цікавістю спостерігаю як пари обирають парфуми: жінка і чоловік, наприклад – якщо я бачу як поєднуються обрані ними аромати, я за їх стосунки спокійний”, – ділиться парфумер.

Парфумерний критик пояснює, що у парфумів немає статі – це повоєнне маркетингове відкриття. Після Другої світової війни маркетологи збагнули, що так легше продавати, коли ви говорите людям: це для справжнього чоловіка або це для справжньої жінки і кожен, до речі, буде про це думати. Ця абстракція дає можливість продати.

“Це існує тільки в уяві або людини, яка це вдягає, або яка вдихає від іншої людини. Якщо ви вважаєте, що в якомусь ароматі почуваєтесь ефектною жінкою, а на ньому написано “for men”, але ви відчуваєте це інакше, то парфум не робить вас ні чоловіком, ні брутальною жінкою.

Це просто запах, який правильно потрапив на ваші рецептори і на ваше психологічне налаштування. Ви відчуваєте, що ви можете бути такою, вважаєте, що це красиво – прекрасно, беріть і користуйтесь. Коли людина не любить себе і сама собі ж не розкривається як слід, вона ж не розкривається і для інших.”

Спочатку парфуми вдягаєте для себе, для власного задоволення. Люди повинні відчувати себе щасливими, хоча б в мінімальному комфорті навіть під час війни і трагічних подій – це допомагає зберегти ментальне здоров’я.

Ружицька Ольга

Ружицька Ольга

читати наступне