27 Листопада, 2024
життєстиль
«У житті може статись все, не зациклюйтесь»: журналістка Яніна Соколова про те, як рятувати менталку у складні часи
Автор: Віта Корнієнко
«Виходить чи не виходить щось — після онкології спокійно до цього ставлюсь. Життя коротке, прагну отримати задоволення і допомогти іншим», — каже журналістка й активістка Яніна Соколова.
Їй 40 років, вона з Запоріжжя. Заснувала YouTube-канал Yanina Sokolova, фонд «Варто жити» й лінію психологічної підтримки 5522. У 2019 році поборола рак і зараз підтримує онкохворих.
У новому подкасті «Їде Дах» вона розповіла, яка психологічна проблема найчастіше хвилює додзвонювачів гарячої лінії, чому вона боїться відпустки і що, на її думку пожирає найцінніше — наш ресурс і час короткого життя.
Вечір.Media публікує головні тези подкасту.
Повну версію розмови гештальт-терапевтки у навчанні Юлії Забєліної з Яніною Соколовою дивіться у новому подкасті «Їде Дах» на YouTube-каналі «Щиро кажучи».
Пережила рак, живу під час війни. У житті можливо все
Протягом останніх трьох років було різне, але — тримаюсь.
Кожного дня мій фізичний і психологічний стан змінюється. Це залежить від обстрілів, потреб армії, відео, які мені щодня шлють військові. Від того, чи доводилось мені вночі вести дітей у безпечне місце. А вдень ховати когось.
У нашого фонду «Варто жити» є лінія психологічної підтримки 5522 і — Увага! Хвилинка «корупції і лобізму» — я можу подзвонити будь-кому з наших сотень психологів.
Така консультація наживо чи онлайн коштує десь ₴1500. Це розкіш для багатьох, а у нас — безплатно
Жарти жартами, але психологи точно допомагають. До трьох сотень людей дзвонять щомісяця. Внесла цю опцію у свій особистий список опцій підтримки самої себе. Воно працює.
У моєму житті був цілий рік фізичних і психологічних потрясінь. Спочатку діагноз — рак, оговтання від діагнозу, операція, променева терапія.
Це 20 курсів променевої терапії — коли лягаєш у «саркофаг» і там тебе опромінюють. Потім хімієтерапія після якої випало все волосся і брови.
Після раку був ковід у всіх нас, зараз триває війна. Гадаю, що ці події загартували й мене і всіх українців.
Ми зрозуміли: у житті можливо все, не варто зациклюватись, бо це тупо висмоктує енергію
Так легко кажу, але сама зациклююсь, бо є людські інстинкти від яких нікуди не дітись. Але психолог — він допомагає нам допомогти самим собі. Тому закликаю — дзвоніть, звертайтесь по психологічну допомогу.
Українцям випало жити у найважчі часи
Психологічна підтримка — це неоціненна допомога.
Живемо один раз, майбутнє непевне. І треба шукати можливість «поправити кукуху» у правильний бік, щоб отримувати насолоду від життя і бути у ньому корисним.
Нам телефонують і військові, часто це кризові стани, навіть під час штурмів були дзвінки.
Думаю, що зараз українцям випало жити у найважчі часи, коли ми коли-небудь переживали. Гадаю, що до січня-лютого нас чекає ускладнення ситуації: буде зима, росіяни посилюють обстріли.
Це терор націлений на мирне населення, щоб ввести людей у ступор, створити шалений психологічний тиск на нас
Тому зараз варто зрозуміти свій алгоритм дій на наступні три місяці. Сісти й розписати, що і як робити за різних сценаріїв. Зайняти свій день корисними діями. Які не будуть відбирати енергію і ресурси, а підтримуватимуть.
Відпустка для мене — страшний сон
Звикла і люблю працювати. Коли у мене вихідний, то розумію: маю вільний день, а я всю роботу переробила. Наче страшний сон для мене.
Якщо витрачаю вихідний на перегляд серіалу, то це вганяє у такий стан — «Цілий день витратила і так неефективно!». Засуджує себе за це.
Зараз переконана — все, чим займаюсь, має робити мене і Всесвіт кращими. Якщо цього не сталось, значить день минув даремно.
Рада, що маю багато роботи. Є діти, з усіма їх гуртками, кікбоксингами, музичними школами, нашими спільними заняттями і часу на відпустку просто немає.
А якщо вона є, то це два дні, які виокремлюю собі для відпочинку — мені цього достатньо.
Якщо мені треба розслабитись у процесі роботи, то я перемикаюсь, змінюю заняття
Великий ресурс мені дає сон. Якщо не сплю достатньо (у мене це 10 годин десь), то мені геть зле.
У мене двоє дітей, встаю близько 06:00 щодня і день розписаний аж до вечора.
Якщо вночі сильно обстріли і сон збивається, то наступного дня я геть знесилена — нічого не хочу. Хочеться просто впасти і все. Цей стається не часто, але буває — такі дні мушу просто перетерпіти.
Виходить чи щось не виходить — після онкології не зациклююсь
У своїй команді прагну до дисципліни: створюю умови, де дотримуватись дисципліни комфортно.
Коли робота грамотно розподілена і делегована. Делегувати — о, це справжній дар. І велике щастя знайти людину чи команду, якій можна делегувати і бути спокійною: зроблять.
Новим людям даю три шанси. Якщо вони витрачені, то прошу піти по-хорошому. Вони не мене підводять, а команду, яка пахала. Так буде краще всім.
Після онкології не зациклююсь — от щось добре вийшло, а щось не так вже добре. Зрештою всі ми помремо. Не треба на це витрачати великий ресурс, нервові клітини, захоплюватись самобичуванням.
Маю стратегію: максимально насолоджуватись цим коротким життям, допомагати людям всім, чим можу допомогти
Війна також дала урок, що життя коротке. І може так статись, що твої великі очікування обернуться великим розчаруванням. Яке висмокче з тебе силу-силенну ресурсу.
«Поранені» всі, цілих немає
Війна, ракетні атаки, тривоги, втрати — це завдало всім нам поранення різного ступеня важкості.
І суспільство зараз наелектризоване, емоційно нестабільне і поляризоване.
На людей тисне відсутність хоч якоїсь розради, щоб виплеснути все, що на душі, що тисне. Не має змоги чи звички виплеснути напругу через спорт, немає близьких поряд, натомість — є самотність.
Левова частка тих, хто дзвонить по допомогу на лінію 5522 — це люди, які почуваються самотніми
І сім’я може у них бути, але при цьому вони самотні.
Чоловік, дружина, син можуть служити і бути далеко. Хтось когось втратив і переживає це. Пари розлучаються, бо війна показала, як інколи люди під одним дахом можуть бути далекими і непотрібними одне одному.
Сучасна модель життя з засиллям гаджетів часто приводить до обриву соціальних зв’язків. Ковід вніс свою лепту у дистанцію між людьми.
І уявіть, у ці часи, коли ми не знаємо, що буде через годину, майбутнє непевне, ми не маємо з ким поділитись своїми тривогами, не маємо точки опори.
Тож самотність — найбільша проблема зараз. У самотності важкі часи стають непростим випробуванням. Коли ділимось, стає легше.
Якщо немає з ким поділитись, то дзвоніть на нашу лінію 5522 — вона для цього і існує, щоб люди не замикались у собі.
Ще про вечори ментального здоров’я:
Ось, може вас зацікавить цим вечором
Ось про що ми пишемо в інших рубриках
5 рецептів різдвяних страв від шеф-кухаря Володимира Ярославського
7 місць для святкових вечорів у Києві: ялинка на Софійській, ковзанки і зимовий парк розваг на ВДНГ
Вішліст до свят від редакції Вечір.Media. А ще вішліст-бонус від знавчині гастрономії Марії Банько
«Плануємо секс і це так круто!»: чи можна підвищити лібідо — пояснює сексологиня