29 Грудня, 2023
наш запал
Як відзначити Щедрий вечір 2023 і чому цю традицію називають унікальною у світі
Автор: Артем Кузьменчук
Пояснюємо, коли Щедрий вечір 2023 в Україні за новим календарем, коли треба щедрувати, що має бути на столі, які страви та напої.
Напередодні Нового року «Традиції Щедрого вечора в Україні» включили до переліку нематеріальної культурної спадщини України.
У Міністерстві культури та інформаційної політики кажуть, що це крок до внесення традицій Щедрого вечора до Світового списку ЮНЕСКО — зі щедрим столом з 12 стравами, з «новорічними обходами» з козою, «Щедриком» Леонтовича та іншим щедрівками.
«Вечір» попросив авторку номінаційного досьє «Традицій Щедрого Вечора» й дослідницю традицій української культури Марину Соботюк розповісти, як традиції Щедрого вечору можуть стати частиною сучасного життя українців.
Марина Соботюк, заступниця голови ГО «Інститут культури України»
Коли Щедрий вечір 2023 за новим календарем
Хотілося, щоб цього року українці відзначали Щедрий вечір і щедрували ввечері 31 грудня. А вже наступного ранку 1 січня вже засівали.
2022 рік у нас був перехідний, а вже 2023 року багато українців відзначали Різдво 25 грудня, маю надію, що і Щедрий вечір відзначатимемо 31 грудня.
Який має бути стіл на Щедрий вечір
Щедрий вечір — давня українська традиція збиратися за столом, на який ставлять 12 щедрих страв. Наші предки вірили, що чим щедрішим буде стіл на Щедрий вечір, тим багатшим й успішнішим буде новий рік.
Страви на Щедрий вечір
Головною стравою столу у Щедрий вечір є багата кутя. Якщо на Різдво часто ставили бідну кутю (без вершкового масла, додатків), то на Щедрий вечір кутю готували з вершковим маслом, додавали горіхи, мак, родзинки, сухофрукти.
На стіл ставлять м’ясні страви — ковбаса із свинини, кров’яна ковбаса, запече м’ясо, холодець. Вареники з кисломолочним сиром або грибами та картоплею, з додаванням засмажки, пухкі млинці, узвар.
Варять також борщ: якщо на Різдво варили пісний борщ з вушками, то на Щедрий вечір варили борщ на м’ясному бульйоні.
Страви можуть відрізняться у різних регіонах. На півдні України холодець може бути з рибою, в центральних регіонах – мʼясний холодець. На заході України можуть ставити шпондер (запечену підчеревинку), шовдарь (копчено-в’ялена свиняча нога).
Але головна ідея всюди схожа: чим щедріший і багатший стіл, тим щедріший буде рік для родини.
Коли щедрівки якого числа в Україні 2023
Інший атрибут Щедрого вечора — щедрування. Багатьом відома мелодія Carol of the Balls, яка облетіла весь світ. Але у світі досі не знають, що це твір композитора нашого Миколи Леонтовича.
«Водіння Кози» — також частина традиції Щедрого вечора. Для обряду люди перевдягаються у костюми: Кози, Лікаря, Батюшки і ходять оселями міста чи села.
Розігрується сценка: Коза ніби помирає, її мають принести в жертву, а господар схоплюються і пробує її оживити. Йому допомагає Лікар чи Батюшка: вона одужує або воскресає. Сюжети можуть бути різні, але їх сенс один: життя перемагає смерть.
У цей вечір можуть й «маланкувати». Вдягати красиву дівчину у багатий одяг, «водити Меланку», розповідати чи співати щедрівки.
Зазвичай щедрування починались від 17:00 години, коли темрява додає таємничості цьому шоу. А вже зранку, з 08:00 можна й засівати.
В ГО «Інституті культури України» вважаємо, що традиція щедрування унікальна для України. Особисто мені вона дещо схожа на традицію Гелловіна. Так, це різні свята, але вся ця атрибутика, перевдягання, ідея у відлякуванні злих духів — вони в деяких моментах схожі, обидва прийшли до нас з дохристиянських часів.
Хотілося б, щоб традиції Щедрого вечора так само «завірусились» у світі, як традиції Гелловіна. І щоб нас, українців, ідентифікували за ними.
Хто святкує Щедрий вечір
Будь-хто, віряни або люди, які не мають релігійних переконань, можуть дотримувати традицій Щедрого вечора.
Це сильний об’єднавчий фактор: якщо цікавишся своїми традиціями, продовжуєш їх, то кладеш свій камінчик до будівлі культури нації, утверджуєш українську ідентичність.
Ми говоримо українською мовою, ми їмо борщ, у нас є своя військова звитяга, ми носимо вишиванку, ми щедруємо — це все фактори нашої ідентичності, які нас вирізняють від усіх інших.
Чим частіше і ширше ми їх підтримуємо, тим більше стверджуємося у світі, як окрема нація, зі своєю історією, культурою. І ніхто більше не скаже, — «Українці, Україна? А, це частина росії».
Для мене традиція Щедрого вечора це збиратися з родиною за столом, де є 12 страв — це мій «психолог», який допомагає вірити у себе, в Україну. Це об’єднавчий фактор, який допомагає вижити.
Мої улюблені страви Щедрого вечора — це багата кутя, холодець і ковбаса. Люблю щедрівки «Ой сивая та і зозуленька» та «Щедрик, щедрик, щедрівочка». Буду рада, якщо щедрувальники задонатять виручені гроші на дрони і потреби ЗСУ — зараз це найголовніше і вітається.
Чула останні версії щедрівок, у ній нашим військовим бажають щедрого на успіхи року. Традиції живуть.
Підсумуємо:
- Коли Щедрий вечір 2023? 31 грудня.
- Коли щедрівки якого числа 2023? Теж 31 грудня.
- Що їдять на Щедрий вечір? Багатий стіл. М’ясо, кутя, вареники, борщ тощо.
Вам також може бути цікаво:
Ось, може вас зацікавить цим вечором
Ось про що ми пишемо в інших рубриках
«Що зі мною сталось?! Раніше ввечері пила чай з тістечком, а тепер хочу сала з цибулею»: британка про зміни смаку в Україні
«У мене їжаки в ліжку тусуються»: як рятують колючих нічних тварин Настя, Кирило та Соломія з «Першої приватної їжарні»
Український «прометей» не ховається в укритті: вечірні і нічні зміни енергетика ТЕС, який несе світло у наші оселі
Говорити, кохатись, розуміти одне одного: 3 нові настільні гри для пар на вечір
Говорити, кохатись, розуміти одне одного: 3 нові настільні гри для пар на вечір