--50122

14 Серпня, 2024

вечеря

«Чаювання не менш цікаве за дегустацію вина»: травник у четвертому поколінні про вечірні ритуали й функціональні чаї

Вадим Жигун — травник в четвертому поколінні.

17 вересня, на гастрофесті Young Chefs він розповість учасникам фуд-лабораторії про те, як знайомитись з травами-дикоросами і використовувати їх на кухні.

У переддень фесту Вечір.Media зустрівся з Вадимом і розпитав про цінність диких трав, традиції чаювання, а ще — попросив назвати чайні композиції, які найкраще заварювати ввечері.

Про родинні традиції чаювання

У родині Вадима всі покоління, від прабабусь, займалися травами. Це був такий зрозумілий вияв турботи: назбирати трав, засушити, заварити ввечері чай.

Від хвороб або просто, щоб смакувати.

Вадим Жигун, травник, автор чайних зборів

Дитинство минало між Полтавщиною й Чернігівщиною: і там, і там жили бабусі. У кожної була своя «чайна» традиція. Але всі ставились до трав, як до ліків і робили збори на всі випадки життя.
Саме на Полтавщині була традиція щодня заварювати величезну каструлю з травами та розливати у трилітрові слоїки.

Вадим згадує: «Мої дитячі традиції чаювання — це взяти величезну банку та пити прямо з неї. І це був найсмачніший чай в моєму житті.

Пам’ятаю, ми йшли пасти корів і бабуся завжди просила зайти в якийсь садок чи на галявинку, щоб принеси чебрець чи щось ще. Трави завжди були поруч, уявити не міг, що буває якось по-іншому».

Коли Вадим став дорослим, почав шукати смаки з дитинства. У великих містах все було інакше: трави не були частиною буденності. Став вивчати травництво та популяризувати цю культуру.

«Почав багато читати та шукати людей, які також цікавляться цією темою. Навчався у різних травників, краще та глибше розумів рослини. Але тоді було заведено заварювати кожну рослину окремо, а мене цікавили саме збори», — розповідає він.

Щирий інтерес та бажання експерементувати довели Вадима до бізнесу — у 2017 році він створив бренд функціональних чаїв Zhygun herbs. Сьогодні випускає вже 150 чаїв. Має сертифікати якості та угоди з великими торговельними мережами.

Вадим розповідає: «По-перше, хотів робити яскраві трав’яні композиції. Настільки різні, щоб можна було із закритими очима, тільки за ароматом та смаком їх миттєво розрізнити.

По-друге, прагнув показати, що трави справді ефективні, вони можуть впливати на тіло, впливати на настрій. І створив лінійку функціональних чаїв.

Доносив ідею: щоб відчути ефект, не потрібно пити величезний курс. Іноді ефект можна відчути від однієї чашки

Тривалий час вивчав теорію, а потім робив багато тестів: бачив, як різні збори змінюють тиск, пульс, тонізують або, навпаки, розслабляють».

Зараз в колекції Вадима безліч різних чаїв.

Наприклад, чай «Імунчари» з ягодами годжі, звіробоєм, листям смородини, квітами жасмину, анчаном лемонграсом та іншими рослинами покращує настрій та «підсилює» імунітет.

А от «Чаюн-Баюн» заспокоює та розслабляє м’язи. Саме цей збір з материнкою, лавандою, м’ятою, мелісою, ромашкою, валеріаною та шишками хмелю варто обрати ввечері.
Якщо ж на ніч ви плануєте більш цікаву програму, ніж просто спокійний сон, можна подумати про «Секспресо»: трав’яний збір з імбиром, волошками, конюшиною та іншими інгредієнтами, що сприяють збудженню.

Про вечірні ритуали чаювання

Вадим певен, що має значення не тільки певна композиція трав, але й ритуали, пов’язані з питтям чаю. Радить підходити до вечірнього чаювання, як до медитації: не поспішати та зважати на свої почуття протягом усього процесу.

«Зараз в Україні популярна китайська традиція чаювання з проливами. Інструменти та дії, яка вона передбачає, можна розглядати як певний напрямок динамічної медитації. Українська традиція споживання трав’яних зборів дещо інша, але все одно цікава.

Просто спостерігайте за тим, куди ви скеровуєте свою увагу під час чаювання.

Чи зручно ви сидите? Чи насолоджуєтеся ароматом до того, як зробити перший ковток? Це все важить і впливає на ефект

Вадим радить споживати трав’яний чай маленькими чашками по 70-100 мілілітрів, поступово переливаючи напій з чайника: «Випили одну маленьку чашку — налили іншу. Відчуйте, як з кожним разом змінюватиметься смак та аромат напою, які ноти розкриваються. Це не менш цікаво за дегустацію вина.

Кожна рослина розкривається по-різному. Наприклад, пелюстки троянди тендітні. Їх пік смаку настає на третій хвилині заварювання.

А от у лемонграсу зовсім інша текстура: він найбільше розкривається на сьомій хвилині. Звіробій показує свою приховану кислинку на десятій хвилині, а деяким ягодам та корінням потрібно і 15 хвилин, щоб розкритися.

Тож заварювання та споживання одного збору може перетворитися на цікаву подорож, в якій по черзі різні інгредієнти будуть грати першу скрипку.

Так один і той самий чай, наприклад, збір «Багрянич» спочатку може бути кисло-пряним. Потім в ньому розкривається духмяність чебрецю, потім відчувається лемонграс, а наприкінці він стає солодким через ягоди годжі».

Крім того, Вадим переконаний, що це такий підхід змінює сприйняття смаку та відкриває нові грані, він ще й заспокоює та розслабляє. Це чудовий спосіб відволіктися від важких думок ввечері.

Тож, заварюючи трави ввечері, варто дотримуватися таких правил:

  • Обрати затишне місце
  • Насолодитися ароматом трав ще до заварювання
  • Звертати уваги та колір, аромат та смак «чаю»
  • Дегустувати чай маленькими порціями: через кожні 3-4 хвилини в процесі заварювання трав’яний збір змінюється
  • Сфокусуватися на власних відчуттях від споживання такого напою, дослухатися до власного тіла та емоційного стану.

Які трави найкраще заварювати ввечері

Вплив кожної рослини на організм, фізичний та емоційний стан людини, звісно, буде індивідуальним.

І головне правило полягає в тому, щоб навчитися відчувати себе і самому розуміти, як і від чого стає краще.

Проте все ж таки є науково підтверджені дані про те, що, наприклад, є рослини, які збуджують нервову систему, є ті, що знижують тиск, а є ті, що розслабляють м’язи.

Вадим Жигун радить для вечірнього чаювання в першу чергу обирати такі рослини:

  1. Ромашка. Має легкий седативний вплив. Якщо людина приймає якісь ліки для розслаблення, ефект може бути не таким відчутним, проте більшість людей вона трохи заспокоює.

    Якщо ж хочеться більшого розслаблення, найкраще поєднати ромашку з мелісою або календулою.
  2. Напій з мʼятою має «механічну» дію: знижує тиск. Він чудово «працює» перед іншими техніками для розслаблення: розтяжкою або медитацією.
  3. Материнка розслабляє гладку мускулатуру. Якщо поєднати її з м’ятою, можна розслабити судини та м’язи.
  4. Звіробій безпосередньо впливає на нейромедіатори й покращує настрій.
  5. Валеріана, шишки хмелю, собача кропива — це відомі седативні рослини. Але їх треба вживати вже безпосередньо перед сном. І знову ж таки завжди зважати на власну чутливість і починати з найменшого «дозування».

Більше при силу дикоросів, їхній гастрономічний потенціал, а також локальні сезонні продукти, нові підходи до сучасної української кухні та найгарячіші гатсротренд можна буде дізнатися 17 вересня на фестивалі для всіх фудіз Young Chefs.

Ще про напої на вечір:

Артем Кузьменчук

Артем Кузьменчук

головред «Вечора»

читати наступне

Ось про що ми пишемо в інших рубриках

Дивіться, якими були вечори цього тижня в Україні: «космічні» ЗСУ, тихий вечір на Волині, грозова ніч над Запоріжжям

«Настає вечір, а замість відпочинку — я драю хату»: що таке ОКР і чи допомагає прибирання впоратись зі стресом?