--16503

15 Серпня, 2023

корисне

Чи покарають мене за нюдси в телефоні: що відомо про новий законопроєкт часткової легалізації порнографії в Україні

Що відбувається?

В Україні у Верховній Раді планують зареєструвати законопроєкт, який частково декриміналізовує порнографію. Про це повідомив депутат від фракції «Голос» Ярослав Железняк.

Інінціатори пропонують змінити 301 статтю Кримінального Кодексу України, як стосується ввезення, поширення та розповсюдження порнографії.

І скасувати 302 статтю Кримінального Кодексу України, у якій ідеться про «звідництво» та організацію «місць розпусти». Повний текст нового законопроєкту поки не оприлюднили.

Про які зміни йдеться?

Зміни до 301 статті торкнуться тільки частини, яка стосується поширення порнографічного контенту без згоди особи, яка у ньому зображена, або за поширення порнографії серед неповнолітніх.

Тобто можна буде виготовляти, надсилати та зберігати порноматеріали, якщо: всім учасниками більше 18 років і вони всі дали згоду на зйомку та поширення.

Покарання за порушення:

  • За поширення порноконтенту без згоди покарання обиратимуть між штрафом у 17-51 тис грн, арештом до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років. 
  • За збут порнографії неповнолітнім, а також примус до створення порно – штраф 85-170 тис грн або позбавлення волі на три-сім років.

Статтю 302 пропонують скасувати взагалі – вона стосується «звідництва» та «місць розпусти» (добровільної сексуальної взаємодії дорослих людей: вечірок сексуального характеру, винайму номеру в готелі).

Чому вирішили змінити:

  • через ряд прецедентів, коли чоловіків та жінок штрафували за надсилання власних чи зберігання інтимних фото/відео своїх партнерів;
  • вважають, що стаття 302 ККУ не має нічого спільного з організацією проституції.

Чи потрібні такі зміни взагалі і де є потенційні ризики, розповідає юристка Марта Павлишин.

легалізація порнографії в Україні законопроєкт-16491

Марта Павлишин

юристка, спеціалістка Центру «ЮрФем: освіта»

Розмови про перегляд законодавства, яке регулює виготовлення та поширення порнографії, ведуться давно.

І актуалізуються на фоні суддівських рішень у справах, які стосуються, наприклад, жінок, котрих притягли до відповідальності за поширення контенту інтимного характеру у Телеграмі чи Онліфансі.

Такі обговорення є нормальними: ці закони писали давно, там не врахована велика кількість моментів, які актуальні зараз.

Зараз, за чинними законами, до відповідальності за виготовлення порнографії можна притягнути подружню пару, яка добровільно виготовила якесь домашнє відео і мала його вдома на флешці чи диску.

А от що робити з порнопомстою (коли партнер чи партнерка, з якими ділились особистими фото, публікували їх після розриву стосунків) чи порно діпфейками, у законі не вказано.

Тож зараз хочуть актуалізувати законодавство так, аби передбачити відповідальність за прояви порнопомсти. А також унеможливити покарання за добровільний обмін матеріалами інтимного характеру, якщо це був бажаний контент (тобто коли одна людина добровільно фотографується, а інша дає згоду на отримання матеріалів такого характеру).

Як встановлюватимуть, чи людина на фото/відео давала згоду на його поширення?

 Думаю, як один із варіантів, це регулюватиметься так: коли фото поширили, людина його побачила і заявила, що не давала згоди на розповсюдження, тоді справу відкриватимуть. Чи можна це якось перевірити перед поширенням, поки невідомо.

Також часто звертають увагу на те, що завдяки статті 301 правоохоронці часто закривали показники з розслідування злочинів, виписуючи штрафи за нюдси в телефоні.

Поки не оприлюднили повного тексту законопроєкту, бачу тільки, що такими змінами намагаються:

  • відділити добровільний обмін інтимними фото та відео від поширення матеріалів такого плану без відома та згоди особи, яка знімалась;
  • зекономити бюджетні кошти при розслідуванні справ такого гатунку.

Та поки невідомий повний текст нового законопроєкту, про інші ймовірні наслідки говорити рано.

Тетяна Павліченко

Тетяна Павліченко

Редакторка

читати наступне