--10669

12 Червня, 2023

життєстиль

Встигнути до комендантської години: як волонтери рятують тварин на Херсонщині

У підтоплених населених пунктах Херсонщини триває евакуація, попри те, що росіяни обстрілюють область. Рятувальники витягують із водяних пасток людей та тварин. Як і волонтери. 

“Вечір” розпитав волонтерку ГО “Єдина планета” Мію Віллард, як вони рятують тварин у Херсонській області. Далі — її пряма мова.

евакуація на Херсонщині-10641

Мія Віллард

волонтерка ГО “Єдина планета”

Ми на Херсонщині відучора (7 червня) — доїхали до Херсону по обіді. За другу половину дня та вечір разом з двома іншими організаціями змогли врятувати сімох котів та двох собак на човнах на затоплених територіях.

Насамперед зараз потрібна евакуація, особливо тварин. Людей потрібно евакуювати також, але це важче, бо стосується територій, які тимчасово не контролює Україна. Зараз там російські окупанти, які не дають нікому виїхати — тому люди просто на дахах благають про допомогу, а ми не можемо до них добратися. На територіях, куди ми можемо потрапити, здебільшого потрібна допомога саме тваринам.

Працюємо до 9 вечора, бо потім починається комендантська година — відтоді змушені припиняти пошуки. Ось учора за 10 хвилин до того часу нас попередили, що починаються обстріли, тому потрібно завершувати місію. Тому до роботи повернулися вранці.

Ми спостерігаємо жах власним очима. Люди втрачають свої домівки, деякі — життя. Місцеві, у яких домівки близько до місця затоплення, але ще є декілька сотень метрів до води, сильно переймаються, що їх також можуть затопити. Деякі мають лежачих родичів, їм виїхати складно. Вони перевіряють рівень води за палками кожні декілька годин.

Порятунок тварин на Херсонщині

Ми приїхали, коли з підконтрольної нами частини більшість людей вже евакуювали спецслужби.

Тварин бачимо просто на деревах, дахах будівель, куди потрібно допливати на човнах. Учора бачили, як жінка змогла знову возз’єднатися зі своїм собакою — вона терміново евакуювалася і, швидше за все, навіть не була в будинку, а собака залишився у дворі.

евакуація на Херсонщині-10654
евакуація на Херсонщині-10657
евакуація на Херсонщині-10665

Волонтерам важко емоційно, але вони у бойовому дусі, готові плисти. Після початку комендантської години йдуть відпочивати. Або ж працюють за телефоном чи комп’ютером.

Основна допомога, яка ще потрібна, — мотори.

Тут багато човнів, але важко плисти без моторних човнів чи окремо моторів, які можна приєднати. Наразі на три організації ми маємо 9 човнів, але тільки два мотори.

Другий день на Херсонщині був інтенсивним, бо росіяни почали обстрілювати евакуаційні місця.

Нас обстріл застав на воді,  над головою тільки літали снаряди. 

Коли ми після 9 вечора завершили рятувальну операцію, то вирушили з тваринами до притулку “Бест Френдз” під Києвом. Тварини, яких ми витягли з води, дуже виснажені. Їх не можна годувати перед довгою поїздкою, тому вони поїли вже в притулку. Одна собачка, Соня, сильно хрипіла та ледь мала сили встати — вона зараз на стаціонарі в клініці. 

Порятунок тварин на Херсонщині

Нагадаємо, уночі 6 червня окупанти підірвали греблю Каховської ГЕС в Херсонській області. За попередніми даними, всього підтоплені 20 населених пунктів та 2 612 будинків тільки на правому березі Дніпра, каже BBC. 

Лівий берег перебуває під окупацією РФ. Проте, за інформацією пресслужби МЗС України, Дмитро Кулеба та координаторка системи ООН в Україні Деніз Браун домовились, що організація сформує групи для гуманітарної допомоги та евакуації людей на цій території. Це може статися за умови, що Росія надасть доступ і гарантії безпеки.

Про можливі наслідки трагедії для екології ми розповідали тут.

Валерія Шебела

читати наступне