--29052

18 Грудня, 2023

вечірнє місто

Одягайся як рок-зірка, співай під гітару: хто і як влаштовує вечірні здибанки молоді на Рівненщині

Молодіжка у Сарнах точно запалить вас пошукати або організувати щось подібне у своєму місті.

Одягтися в стилі рок-зірки, співати під гітару, читати вірші під музику, змінити поліцейську уніформу на вечірню сукню – такими розмаїтими зараз є вечірні здибанки для молоді 14+ років у Сарнах на Рівненщині. 

На ці вечори часом приходять цілими родинами – аби наглянути за дорослими дітьми та під шумок відчути вайб молодих років.

Влаштовує такі здибанки Сарненська молодіжна рада або молодіжка у Сарнах. Її історію «Вечору» розповів один з активних учасників Валерій Гарбар.

Як виникли здибанки

З простого бажання небайдужих місцевих – запустити у місті активний молодіжний рух. І щоб не «для галочки», а реально.

– Ми почали думати, що б такого зробити, аби молодь потягнулася. Це мало бути не просто волонтерство, але й щось таке, що наповнить вечірнє дозвілля, аби молодь не тинялася десь містом, а знайомилася, ділилася творчістю, шукала себе.

І – долучалася до змін у місті. Так у розмові спливло слово «здибанка» – і не банальне, і зрозуміле.

На першій здибанці стояли в коридорі 

Серед тих, хто зібрався на планування майбутньої «молодіжки», було багато творчої молоді: хтось грав рок-музику, хтось співав, хтось малював скетчі.

Тож вирішили перший вечір зробити різноплановим, аби це був трохи концерт, трохи стендап, трохи вільне спілкування.

Кімнату для зустрічі запакували пуфами – аби було зручно і затишно.

– У той вечір ми трохи не розрахували кількість охочих потрапити на здибанкку, – згадує Валерій. – Усі місця були зайняті, навіть у коридорі молодь стояла.

Більше того, поряд з місцем здибанки того вечора проходив один місцевий гурт зі своїми інструментами, почули двіж і вирішили долучитися.

То ще заграли там різних впізнаваних хітів з україномовного репертуару, як от ОЕ, наприклад.

– Ми співали, грали, знайомилися, слухали щемливі історії від молоді з ВПО і по-новому відкривали для себе наше місто через їхні історії. Розходитися не хотіли, – згадує Валерій.

З уніформи – у сукню: чим ще дивує молодіжка у Сарнах

На здибанки «молодіжка» планує різні активності, знайомлять молодь із впізнаваним у місті людьми, щоб зблизити між собою та показати, що усі – просто люди, зі своїми захопленнями, характером, злетами та падіннями.

– Хочемо показати для молоді різні сфери життя, – ділиться Валерій, який сам виконує реп та часто організовує творчі вечори у селах громади. – Хтось пише вірші, хтось захоплюється сучасною музикою чи літературою, хтось пробує себе у портретах, грає на гітарі та пише для цього музику – все це цінно і потрібно!

Тому на вечірніх здибанках ми компонуємо різні види творчості, і виходить кльово! Хто прийде на зустріч з кимось невідомим, якщо це буде просто розповідь?

А ми оживимо все це репом чи гітарою! Ось було у нас одне перевтілення цікаве.

Є дівчина, яка працює в поліції, її часто бачать у місті в уніформі. Але ніхто не знає, що вона ще грає на гітарі та співає.

І коли вона прийшла на нашу здибанку у сукні і з гітарою, у молоді був шок!

Вона розповіла про свою роботу, про те, чому обрала такий фах. Так ми вчимо молодь бути ближчими до поліції, довіряти їй.

Розповідаємо про різні професії та підводні камені, яких ніхто не бачить.

Популяризуємо книги, читаємо реп, даємо волю ініціативам старшокласників, які, наприклад, зібрали власний бенд і хочуть показати це.

Паралельно ведемо збори для потреб військових, долучаючи до цього молодь. Так проходять наші вечори.

Рок-здибанка 90-х та «Ворогам кришка»

Нещодавно місцеві пабліки майоріли світлинами стильних хлопців та дівчат з магнітолами у руках, ланцюгами під золото, вигадливими зачісками та яскравим макіяжем.

То відбулася здибанка у стилі 90-х. І хоч спочатку таку ініціативу організатори сприйняли неоднозначно, та позитивні відгуки молоді таки дали своє.

– Коли вигадали здибанку у такому стилі, я був спочатку проти. Адже такі вечірки зазвичай гучні, під таку музику молодь любить пострибати, – розповідає Валерій. – Нині це не зовсім прийнятно, тому були упередження. Та ми порадились і таки вирішили організувати здибанку у рок-стилі.

Готувались заздалегідь: я привіз робочі плеєри та магнітофон, проектор для діафільмів. Дівчата приносили диски, платівки, дискові телефони – усім цим ми оздобили приміщення, оформили фотозону. На афішах просили прийти у дрес-коді.

Тоді ж вирішили долучитися до благодійної акції «Ворогам кришка» – збирали пластикові кришечки, які благодійний фонд «Овес» здасть на переробку, а виручені кошти спрямує на дрони у військо.

Вхід на здибанку коштував умовно жменю таких кришечок. Ми мали повну залу молоді з 90-х: усі прийшли в косухах, з макіяжем, зачісками, у яскравому одязі, отих рябих светрах.

Цікаво було, як я показував для молоді касети і питав, як вони пов’язані із лаком для нігтів та олівцем, а мало хто здогадувався. То було весело!

Виявляється, то ціла прірва технологічна! Не всі знали, як звучать касети, тож у перервах мали змогу увімкнути іншу касету, змінити музику.

Ми ще зробили вікторину в Kachoot!  на знання всяких музичних штук із 90-х, а призом найрозумнішому був спечений нами кекс.

Гостем здибанки був молодий гурт із Сарн, вони привезли з собою барабани, гітари, був і дебют гурту старшокласниці місцевого ліцею. А фото які кльові зробили! Ще довго я бачив їх у стрічці.

Молодіжка у Сарнах уже зібрала навколо себе кістяк активної молоді

Такі вечори збирають усіх, хто вважає себе молодими, трохи більше року.

Навколо «молодіжки» вже сформувався кістяк активних та повних енергії юнаків та дівчат.

Вони впевнено заявляють про себе громаді через різні заходи та волонтерські ініціативи.

А місцеві соцмережі та звичайні олдскульні дошки оголошень час від часу майорять барвистими афішами від Сарненської молодіжної ради: «Приходьте, побачимось на здибанці!».

Більше про класні вечори на Рівненщині:

Вікторія Швець

Вікторія Швець

журналістка, смт. Володимирець, Рівненщина

читати наступне