--23820

6 Листопада, 2023

вечірнє місто

Складна любов і страхи з маками: як розбити об стіну проблеми пари, що довго разом? 

9 років тому у цей день пішов перший сніг. Сьогодні дощ. У нас з Андрієм річниця.

Серед війни не хочеться вечерь у дорогих ресторанах. Та й про що може пара зі стажем говорити при свічках за келихом вина? Про комуналку та брудний посуд у мийці. О, і потім не забути хліб додому купити. 

Як і у будь-якої пари, у нас є проблеми. Ми не завжди чуємо одне одного. Накопичились абідки. Вони дрібні і нести їх до психолога нема сенсу. Але я знайшла дещо цікаве. 

Робіть музику гучніше

Тому сьогодні ми стоїмо під парасолькою у подільському дворику. Без п’яти 18-та. У підвалі за скляними дверима б’ють посуд: тут антистресово-розважальний центр «Шандарашка».

Антистресово-розважальний центр «Шандарашка»

Ми теж розіб’ємо 67 предметів: набір «Армагедець». Є різні набори, залежно від кількості предметів: від «Романтичного» до «Корпоративчика».

Антистресово-розважальний центр «Шандарашка»

Перевіримо на собі, чи може така атракція покращити життя парам.

– Маємо різну музику: від Океан Ельзи до Rammstein, – нас зустрічає власниця Тетяна. – Вибирайте, робіть гучніше: це допоможе вивільнити емоції.

Антистресово-розважальний центр «Шандарашка»

«Шандарашка» відкрилась у 2014 році після Революції Гідності. Концепт розробила психологиня і з чоловіком втілила у життя. Часто записатись сюди було неможливо – бронювали на тижні вперед. 

Хтось по сертифікату, когось направляв психолог. Корпоративи, дні народження, подруги, сольне скидання стресу. Від усієї кількості 40% – це пари. Приходять вони найчастіше після роботи вечорами.

Антистресово-розважальний центр «Шандарашка»

Тетяна каже, що різне було: привів хлопець дівчину, а вона розвернулась і пішла. Чи закрилась пара і три години сварились. Або він бив посуд, а вона тільки дивилась. 

Пробіркою смайлу в рот

Дві кімнати: одна схожа на андеграундний бар з 2000-х: є стійка, музичний центр та вимикач з дискотечним освітленням. Нам принесли два ящика з посудом:

– Почніть з пробірок, радить Тетяна. – Вони найлегше б’ються. А на блюдцях можна написати щось. Чорний маркер зазвичай обирають для того, що хочуть позбутися. Кольорові – для хорошого, яке хочете прикликати у життя.

Антистресово-розважальний центр «Шандарашка»

У сусідній кімнатці диванчик та столик. На столику антистрес-розмальовка: для тих, кому буде недостатньо посудних емоцій. Поряд з цим мирним пейзажем боксерська груша і перчатки до неї: якщо захочеться бити не тільки скло.

Антистресово-розважальний центр «Шандарашка»

– Ви можете кричати та матюкатися. Не стримуйтесь. Закривайте двері зсередини – весь цей простір ваш. Маєте годину. 

Трохи ніяково. Але час пішов. Так, що тут у нас: пробірки, чашки, банки, тарілки та пляшки. Є маски Халка, мумії та пейнтбольна. Можна міняти під настрій. Одягаємо захисні окуляри. Робимо музику гучніше. Пробірки на старт, увага, цілься смайлу у рот!

Непорозуміння та нападки

Розбилися. Радіємо та одразу беремо наступні. Відчуваємо хуліганське відчуття: наче ми підлітки з американських фільмів і трощимо магазин на заправці.

Як же давно я нічого не ламала! Живеш і здуваєш з усього пилинки.

Варто ламати щось частіше.

Посуд катастрофічно швидко закінчується. Переходимо та тарілки. Чорні маркери до рук. «Непорозуміння» – мій перший напис.

Антистресово-розважальний центр «Шандарашка»

Показую чоловіку: схвально киває головою. Ми можемо накрутити себе, хоча варто було проговорити ситуацію. Замружуюсь: нехай непорозуміння полетять у покоцану купою скла стіну і залишаться там.

Тарілка з радісним дзвоном розлітається на дрібні частинки. Відчуваю, як на серці стає легше. Що Андрій написав? На його тарілці «нападки».

Антистресово-розважальний центр «Шандарашка»

Це у мій город. Маю запальний характер і через погану погоду чи головний біль можу нагримати на коханого.

Він добряче розмахувається: тарілка, здається, розбивається ще у повітрі. На обличчі Андрія усмішка. 

Страхи з маками

Пишемо разом: я – «всі страхи». Він – «втома». Виходить, що нас втомлюють наші страхи. І це справді так. Скільки енергії віднімають переживання через те, що може взагалі не відбутись. Ну вас в болото, летіть у стіну. 

Антистресово-розважальний центр «Шандарашка»

Андрій виводить з екзистенційних роздумів:

– Гля, страхи з маками: дуже дивна випічка.

Прикрашаю наступну тарілку написом «занудство».

Антистресово-розважальний центр «Шандарашка»

Іноді ми впадаємо у песимізм і нудимо: «Все погано, краще не буде, все задовбало». Андрій паралельно на своїй пише «знецінення».

Цим теж періодично грішимо: зробили щось фантастичне і одразу знецінили самі себе і одне одного.

Антистресово-розважальний центр «Шандарашка»

Та якщо цінувати кожну маленьку перемогу, може, зникне занудство?

Давай лупашити цю фігню!

Складна любов

Дихаю шумно і глибоко – наче щось відпустило. Сумно, що у нас стільки ментального барахла є. Радісно, що ми кидаємо у нього тарілками.

Тетяна радила написати й хороше. Пробуємо. Андрій пише «future». Я – «любов». Розбиваємо. Відчуваємо себе ідіотами. Ні, більше так не робимо.

– Складна любов вийшла, – констатує він.

Антистресово-розважальний центр «Шандарашка»

Лишається трохи пляшок: все інше ми успішно ухайдокали. Розумію, що багато чого не написала. На одній пляшці пишу одразу: хуйло, війна, комендантська, сирени, прильоти. Замахуюсь…

…І не розбиваю її. Весь мій біль щодо війни летить у кут і падає цілесеньким. Андрій приходить на допомогу: намагається добити ту пляшку іншими. Не виходить. Посуд закінчується. Є те, що ми можемо перемогти тут і зараз.

І є те, що маємо написати на посуді всією країною і розбити об голови русні.

Верхи на груші

У нас лишається трохи часу: я лупашу грушу, Андрій розфарбовує розмальовку. 

Антистресово-розважальний центр «Шандарашка»

– Сподобалось? – питає нас на виході Тетяна. – На грушу не залізали? Одного вечора тут вчителі святкували День Вчителя. Дуже добре відпочивали, весело. І вчителька залізла на боксерську грушу, сіла на неї і гойдалась.

Антистресово-розважальний центр «Шандарашка»

Я була не проти: вони попередили, що робота вчителем дуже складна. Ми до всіх ставимось з розумінням. Хіба напідпитку не пускаємо: алкоголь провокує агресію. 

Я була скептичною щодо «Шандарашки». Проте мені вдалося трохи пропрацювати наші проблеми та випустити своїх внутрішніх драконів.

Антистресово-розважальний центр «Шандарашка»

А що Андрій?

– Я сьогодні занадто добрий для такого. Але побити посуд не у себе вдома – це весело.

Так ми і вийшли назад під листопадовий дощ: я з купою інсайтів і коханий, який просто весело провів час. 

– Як же так. Я стільки всього відчула, а ти?.. 

– Нападки?

– Занудство!

Сміємося. Думки заспокоюються: ми дуже різні. Беремося за руки. Йдемо разом далі у життя.

Ще цікаві ідеї для вечорів:

Ольга Бродська

Ольга Бродська

журналістка

читати наступне