--20088

6 Жовтня, 2023

вечірнє місто

«Хочемо кришку від ракети «Нептун»: як айтівці дістають унікальні лоти на аукціони для ЗСУ

Приїхав якось мер Києва Віталій Кличко в офіс IT-компанії ЕVO і привіз велосипед. Той самий, з якого колиcь впав. Ефектно заїхав під сцену на ровері і продав за 350 тисяч гривень.

Велосипед Віталія Кличка

На ці гроші купили дрони для проекту «Армія дронів EVO».

Армія дронів EVO

Та не тільки велосипед пішов з молотка. Тут організатори аукціонів можуть дістати хоч шаблю Ольги Харлан, хоч автограф Зеленського. Сьогодні я дізнаюсь, як їм це вдається.

140 дронів за 14 мільйонів гривень

Йду до цих айтівців на закриту зустріч, початок о 18:00. Цей захід – теж лот: його виграла команда Prom.ua на минулому аукціоні. Нині розіграшів не буде: тільки історії, які не розповідають на загал. Але ви їх теж почуєте.

Офіс компанії величезний. Два поверхи, столи з піддонів, яскраві диванчики та  аналогові годинники.

Офіс компанії EVO

Всюди мотивуючі написи, книги і квіти. Щось середнє між вокзалом, дитячою кімнатою у торгівельному центрі та затишною кав’ярнею. 

Йду по чай на місцеву кухню: години дві, мабуть, будемо слухати історії. Пити захочеться. Відкриваю двері: лекція відміняється!

Імпровізований бар в офісі компанії EVO

Різнокольорове світло, музика, імпровізований бар. Суші, піца, м’ясна тарілка. Веселі співробітники стоять у черзі за авторським коктейлем «Вода Валенсії».

Ми з чаєм акуратно заходимо:
– О, ти журналістка? Бери щось поїсти та випити, – вітає мене Юля: футболка з буквою «ї», джинси і широка усмішка.

Організаторка аукціонів Юля

– Я займаюся комунікаціями у компанії. Як все почалося? Рік тому зібралися на терасі і вирішили зробити жартівливий аукціон. Думали виручити коштів хоча б на один дрон.

Першим лотом стало вино, яке вижило: пляшка зі складу, куди влучила російська ракета. На розіграш прийшло близько 70 чоловік з компанії, у якій тисяча працівників. Тоді таке вино можна було купити у магазині, тепер дістати унікальні пляшки складніше.

Та відтоді лоти та масштаби аукціонів змінились:
– Ми побачили, що людям не вистачає фану і як вони хочуть об’єднуватися. На останній аукціон прийшло уже 400 чоловік.

Аукціон в компанії EVO

Нам вдалося провести 7 аукціонів та зібрати понад 14 мільйонів гривень, – з гордістю розповідає Юля. – ЗСУ отримали від нас 140 дронів-розвідників.

Десерт «Українська мрія»

Коробки від цих дронів стоять у міні-музеї поряд із придбаними лотами. Тут кілька прапорів з автографами: Буданова, Залужного, Сирського та Зеленського.

Прапор за автографом Валерія Залужного

Співзасновникам аукціонів вдалося отримати один з перший браслетів «Азовсталь» у момент старту продажів. І модельку Байрактара: маленьку точну копію, яку спеціально зробили на заводі Байрактар.

Модель Байрактара

Ще вони домовились з гуртами «Казка» та «ТНМК», щоб ті приїхали особисто розіграти свої платівки.
– Ектор Хіменес Браво у нас був. Офігенський лот: право назвати страву у його ресторані.

Ектор Хіменес Браво на аукціоні в компанії EVO

Тепер там є десерт «Українська мрія» – він жовто-блакитний і дуже смачний.
Щоб дізнатися історії полювань на лоти, ми будемо… грати у квіз. Ділимося на дві команди. Нашу називаємо «Боже Вільні Капібари».

Квіз в компанії EVO

– Знаєте, як з’явилися квізи? – між нашими командами з’являється ведучий Богдан. – У пабах вирішили придумати якусь активність. Щоб пили і грали.

Ведучий квізу Богдан

Тепер квізи популярні у всьому світі. Перший раунд – відео. Дивитесь і відповідаєте на питання, поїхали!

Лосіни чи танки?

Я з іншими капібарами сверлю очима екран: там організатори аукціонів розповідають про свою діяльність у стилі гангстерів 70-х.

Тепер питання у стилі «Хто хоче стати мільйонером?».

Гуртуємось та відповідаємо: свічку на відео запалили від сірника, а журнал із Валерієм Залужним на обкладинці – це «Time».

Журнал з підписом Валерія Залужного

– Вийшла смішна історія з цими журналами, – підключається організаторка Катя. – Перший раз ми розіграли примірник одразу після виходу. Другий раз пізніше, але з автографом Залужного. А перший власник журналу каже: «Та ну, я теж хочу автограф». То йому також підписав.

Організаторка аукціонів Катя

Дістаємо впевнену перемогу у першому раунді: складаємо руки одна на одну і як орангутанги кричимо: У-у-у! Команда лінивців спостерігає: ну-ну, ще побачимо, хто кого.

Другий тур: «За лаштунками». Стає складніше. Тепер питання стосуються попередніх аукціонів. Чи не колір лосін співзасновниці проекту надихнув створити Леопардовий аукціон?

Квіз про аукціон

Та співкомандники впевнені: не лосіни. Танки. А День Нептуна провели на річницю останнього запливу «москви». 

– Який лот був проданий тричі? – питає ведучий далі.
Серед варіантів вечеря з Тадеушем Гаррісом у барі «Блакитна устриця». Та Боже Вільна капібара Ігор знає: це екскурсія до справжньої поліцейської академії.

Квіз про аукціони

Лот купують командою і йдуть всі разом. Там їх день тренують як справжніх майбутніх поліцейських, подобається всім.

Автограф Зеленського? Взагалі не питання!

– Який лот був найдорожчим?

Тут ми не вгадуємо. Правильна відповідь – прапор з автографом президента України, де він написав «Stand with Ukraine». 420 тисяч гривень! Теж у музеї висить. А як діставали його – ооо! 

Прапор з автографом Володимира Зеленського

– Нам повезло на сьомий раз, – розповідає Юля. – Шестеро різних людей, які час від часу перетинались з президентом, обіцяли отримати автограф. «Што? Автограф Зеленського? Взагалі не питання!» І пропадали. Йшов місяць за місяцем. Зрештою, сьома людина передала нам підписаний прапор.

Ще одному організатору аукціонів Олексію якось подзвонили:
– Сидимо ми якось у кафе в Чернігові. І тут знайомий: «Тобі потрібна на аукціон шабля Ольги Харлан?»

Вигращ шаблі Ольги Харлан

Пфф, звісно. Нам передали шаблю. Та розігрувати одразу не стали. Обережно поклали за телевізор, наче чекали чогось. І тут Ольга відмовляється потиснути руку росіянці! Ми дістаємо шаблю і розігруємо її. Була жорстока боротьба: шаблю купили за 150 тисяч гривень.

Кришка від ракети «Нептун»

Другий раунд теж за капібарами. У третьому треба поєднати всіх сімох організаторів з фактами про них: один колись працював в Макдональдсі, інший професійно займається дайвінгом, третій мріє працювати на станції Вернадського в Антарктиді.

Останній раунд квізу про аукціони

Наша команда так собі знає оргів, тому розставляє фото на листочку інтуїтивно. Тож ми впевнено займаємо почесне друге місце у квізі: виграють лінивці. Робимо групове фото.

Учасники квізу про аукціони у компанії EVO

На годиннику вже по дев’ятій вечора, та розходитись не поспішають. Стали колом і ставлять додаткові запитання. Бо хоч ми й отримали інсайдерську інфу, та все одно: як діставати такі круті лоти? Як і багатьом волонтерам, цим вдається робити неможливе. Щодня. 

Учасники квізу про аукціони у компанії EVO

– Хочемо ще кришку від протикорабельної ракети «Нептун» намутити, – задумливо каже Олексій. 

З захватом думаю: намутять. І шмат кремля після підриву, і резиденцію путіна, і бєлгородську область. Намутять і розіграють у цьому офісі.

Учасники квізу в компанії EVO
Ольга Бродська

Ольга Бродська

журналістка

читати наступне