5 Листопада, 2023
під ковдрою
Хочете знати про людину більше? Поставте ці 6 запитань про музику на першому побаченні
Автор: Герасименко Руслан
«Вечір» попросив контент-директора Radio Relax, і за сумісництвом аудіофіла і креатора музичних проектів на ТАВР Медіа, Руслана Герасименка розповісти, як вже на першому побаченні музика допоможе пізнати людину краще.
Перше побачення, свідомо чи ні, – це завжди гра у сподобатися. Часто з ролями, які не завжди відповідають нашим справжнім я. То як знати, чи перед вами саме та людина, яка потрібна?
Щоб знайомство не мало вигляд співбесіди, але і щоб попередити можливі розчарування, є ефективний спосіб пізнати людину швидше і глибше – невимушено поговорити про її музичні смаки. Добре, що нейробіологи та психологи попрацювали в цьому напрямку. Й отримані знання можна використати на практиці.
1. Яку ти музику слухаєш?
Очевидне питання, та почніть говорити про музику саме з нього. Тут навіть декілька фраз допоможуть.
Прислухайтеся, наскільки глибоко і змістовно говорить людина.
З лексики, словникового запасу і загальної пристрасті відповіді можна скласти ширшу картину особистості, оцінити інтелект і життєвий досвід.
Цілі команди вчених психологів, як-от з Кембриджської School of the Biological Sciences, працюють над дослідженням взаємозв’язку особистості і типу музики, який вона любить.
Хоча дослідники і застерігають, що люди можуть називати улюбленим певний жанр лише через стереотипи, пов’язані з ним, а не через саме звучання.
А ще ви здивуєтеся, наскільки неочікуваними можуть бути відповіді. Часто люди слухають таке, про що за їхньою зовнішністю й не здогадаєшся (привіт “білим комірцям” та чемним громадянам, які проявляють справжніх себе на метал-концертах та на фестивалях на кшталт Burning Man).
2. Маєш улюблений жанр та стиль?
За даними інших досліджень вчених з Кембриджського університету, за улюбленим жанром ви можете більше дізнатися про показники екстраверсії-інтроверсії людини, її доброзичливості, сумлінності, відкритості до нового досвіду, який в ній баланс оптимізму-песимізму.
Дослідження показало: складнішу (класика, авангард) та інтенсивнішу музику (з надривним вокалом, різким агресивним звучанням) обирають більш креативні, відкриті особистості.
Любителі інтенсивнішої музики більш імпульсивні, частіше прагнуть домінувати, спонтанніші, не завжди організовані та загалом доволі нестримні.
- Важкі стилі (класичний рок, електронні жанри) обирають невротичні типи особистостей.
- Більше невибаглива музика (кантрі, софт- та романтік-стилі) сприймається краще доброзичливими, консервативними людьми.
- Сучасну електроніку полюбляють дещо замкнуті типажі, не схильні до експериментів та поступливості.
- Зрілу музику (блюз, джаз та класику) слухають свідомі зрілі люди, у яких розвинуте критичне мислення, задатки до аналізу.
З особистого досвіду: часто люди відповідатимуть лаконічно, що слухають “різну музику”. Але і тут не все так просто.
По-перше, саме емоційно зріла людина надає перевагу різним жанрам, уникаючи однобокості та радикальності смаків. Така відповідь може бути показником багатого внутрішнього світу особистості, її пошуком себе, схильності до змін та експериментів у житті.
По-друге, буває і навпаки, що людина звикла “плисти течією”, легко піддається трендовості новомодної музики і не має принципів у відстоюванні власних музичних смаків. А тому “хаває” абищо.
Як дізнатися про музичні смаки цікаво, без «допитів»: обміняйтеся улюбленими підбірками із останніх вподобаних. Тримаючи в руках смартфон із відкритим стрімінговим музичним сервісом (Spotify, Youtube Music, Apple Music, Deezer тощо), спробуйте розповісти одне одному про свій плейлист, окремі улюблені треки і чому обрали саме їх.
Після побачення послухайте плейлист вашої пари, щоб краще проникнутися його музичним світом.
Доведено, що схожі смаки в музиці можуть стати основою для романтичних стосунків, адже вони викликають миттєвий емоційний зв’язок при знайомстві.
Нейробіолог Дік Свааб у своїй книжці “Наш творчий мозок” досліджує те, як музика впливає на розвиток мозку.
Важливе значення музики, на його думку, полягає в тому, що вона стимулює соціальну взаємодію, тобто об’єднує, дозволяє обмінюватися емоціями та породжує відчуття спільноти. В умовах першого побачення надзвичайно корисні інтеракції. Головне, знайти спільне музичне.
3. Як часто буваєш на музичних заходах?
З відповіді можемо побачити, наскільки компанійською є людина і наскільки легко виходить у людні місця.
З відповідей, чи це був концерт улюбленого гурту в Європі, чи камерний акустичний вечір вітчизняного виконавця в один із спонтанних вечорів, чи рейв у підпільному клубі, ви матимете більше інформації про дозвілля людини.
До того ж, вартість квитків на хороші концерти є немалою.
Змога виділяти окремі бюджети на власні емоції без шкоди для загальної економічної стабільності – хороше вміння, варте уваги.
Та і загалом, дізнавшись, чи купує людина музику, чи оплачує музичні сервіси і чи свідома авторських прав, можна оцінити її рівень свідомості та соціальної відповідальності.
4. За яку музику тобі зараз соромно?
З цієї відповіді можна більше дізнатися про музичний бекграунд своєї пари. Музичні вподобання хоч і формуються в підлітковому віці і періоді ранньої юності, але не є сталими все життя.
Переосмислення уподобань є показником зростання над собою, дорослішання та пошуку нового кращого себе.
5. Що принципово ти не слухаєш і чому?
Категоричність у тій чи іншій мірі притаманна усім.
Тут ви можете дізнатися, як людина відстоює свої кордони в музиці і знатимете, як вона це робить у житті.
Тут більше розкриються її ідеологічні переконання, і навіть політична культура.
Своєрідна перевірка на «музика внє політікі».
Якщо виявиться, що ви обидва ненавидите щось спільне, це свідчитиме про кращий зв’язок між вами. Добре, коли вам удвох є про що погундіти.
6. Музика для сексу. Чи є в тебе особисті вподобання?
Якщо ви достатньо відкриті, щоб говорити одне з одним про пікантне на першому побаченні, поцікавтеся смаками музики для сексу.
Ця розмова загалом може розкрити сексуальні вподобання та манери партнера/-ки.
Та будьте обережні з відповідями, аби не ляпнути про конкретні композиції у прив’язці до попередніх стосунків. Навряд чи варто обговорювати колишніх на першому побаченні.
Краще відповідайте так, щоб передати жанр, темп, текстурність музики та її атмосферу. Говоріть більше про образи і відчуття, і побачите, як людина розкриється вам з іншого боку.