--2026

5 Листопада, 2023

корисне

Якщо ви ввечері залипаєте у гаджети, почитайте ці поради і видихайте

IPad – обов’язкова складова вечорів креаторки «Вечора» Саші. Коли вона відводить очі від пристрою – з’являються “мушки” перед очима. А ще Саша любить серіали, тому перед сном може переглянути 2-3 епізоди поспіль.

Її колега, креаторка Оксана, з ранку до ночі мігрує між телефоном, телевізором, та ноутбуком. Розлучається з гаджетами тільки на вихідних, хоч і часом перевіряє щось ввечері.

Так живе майже вся команда “Вечора”. Яка ж світова статистика? Інтернет-користувачі щодня проводять понад 6,5 годин за гаджетами, каже щорічний звіт Digital 2023 Global Overview Report. Кількість екранного часу за останні 10 років збільшилася. Що гаджети роблять з очима та як ми можемо зменшити їхній вплив після 18:00, розпитали офтальмологиню Лесю Христич.

телефони шкодять очам-2024

Леся Христич

офтальмологиня

Що шкодить: екрани чи час за ними?

Сучасні комп’ютери, телефони чи телевізори не шкодять очам. Гаджети пропонують високу частоту оновлень екрану від 75 Гц на відміну від старіших ЕПТ-моніторів. Що вища роздільна здатність, то менше очі навантажуються, стверджує Kraff Eye Institute. Тому пристрої безпечні, якщо не викликають дискомфорту. 

Кожен може обирати і режим перегляду, і яскравість екрану, і освітлення навколо. Головне – щоб жодні фактори не подразнювали очі. Наприклад, яскраве освітлення та занадто сильні відблиски можуть ускладнювати перегляд об’єктів на моніторі. Тож іноді варто вимкнути деякі додаткові джерела світла. Який екран кращий – з денним білим світлом чи тепло-жовтим – залежить від ваших уподобань, каже Леся Христич.

Але тривалий перегляд серіалів, гра за комп’ютером чи постійне гортання стрічки соцмереж часом спричиняє “комп’ютерний синдром”. Людина рідше кліпає, більше відчуває втому, а слизова оболонка ока пересушується. Звідси – головний біль, розмитий зір і навіть біль у шиї та плечах, додає Американська оптометрична асоціація.

Нема оптимального часу для електронних пристроїв, каже Христич. Та якщо постійно дивимося в екрани, то можемо хоча б спробувати мінімізувати навантаження на очі. 

Як? Найкращий спосіб – робити періодичні паузи. Щодвігодини виділяти хоча б 10 хв на відпочинок – ізолювати себе від екранів чи піти на прогулянку. Експерти в Mayo Clinic радять правило 20-20-20: кожні 20 хвилин дивитися на предмет, розташований за 20 футів (приблизно 6 м), протягом 20 секунд. Якщо продовжуєте працювати, поставте монітор комп’ютера перед собою та на відстані витягнутої руки. І не забувайте кліпати, кажуть у Mayo Clinic.

Рекомендації для користувачів телефонів схожі. Їм також не радять тримати пристрій надто близько – слід тримати на відстані 40-45 см. Щоб не порушувати це правило, краще збільшити екран, рекомендує Kraff Eye Institute.

Також важливо робити вправи для очей.  Ось алгоритм однієї з них:

  1. Сідаємо навпроти вікна.
  2. Обираємо точку на вікні і точку здалеку – ближній та дальній предмет.
  3. Переводимо погляд з ближнього предмета на дальній. 
  4. Акомодаційні нерви, які ми задіювали за електронними пристроями, розслабляються.

Ще один спосіб – використовувати сльозогінні та зволожувальні краплі. Рекламована боротьба з утомою очей – окуляри для комп’ютера, каже лікарка. Проте вона це сприймає швидше як вдалий маркетинговий хід: “Жодні дослідження не вказують, що люди, які використовують окуляри для комп’ютера, скаржаться на комп’ютерний синдром менше, ніж інші”.

Як допомагає своїм очам ввечері команда «Вечора»: 

Головна редакторка Таня обирає вечірній/нічний режим освітлення екрану. Також старається всі справи за екраном вирішити вдень – до вечора і очі втомлюються, і голова погано працює. Хоча часом може читати електронну книжку на смартфоні чи дивитися серіал допізна. 

SEO-фахівчиня Лілія регулярно користується краплями та обирає нічний режим на телефоні.

SMM-ниця Саша час від часу дивиться у вікно, щоб сфокусуватися на дальніх об’єктах, розвантажити очі. Також намагається ввечері виходити на вулицю та дивитися навколо – найкраще, коли ще й працює вуличне освітлення. Удома Саша вмикає лише приглушене світло, нічники, соляну лампу – щоб світла було мінімально. На телефоні також постійно зменшує яскравість.

Валерія Шебела

читати наступне