--42998

15 Квітня, 2024

Секс, сон, раціон: як проводять вечори лелеки Грицько та Одарка

Високо на стовпі живе сім’я лелек — Грицько та Одарка. Їхнє життя нічим не відрізняється від побуту інших лелек. 

Крім одного: птахи знімаються у реаліті-шоу. Камера біля їхнього гнізда транслює відео 24/7, і кожен може побачити, чим вони займаються.

Ми розпитали орнітолога Віталія Грищенка про вечірній вайб лелечого сімейства. Адже «Вечір» пише про вечори класних українців, але хто сказав, що тільки людей?

Шлюб з розрахунку

– Стаємо свідками потаємного життя птахів, цікавих моментів, – розповідає Віталій.

Віталій Грищенко, орнітолог, природоохоронець, кандидат біологічних наук

Орнітолог Віталій Грищенко

– Завдяки цій трансляції можемо краще розуміти їх. Для розвитку орнітології спостереження за однією парою дає небагато. Але багато дає людям, яким цікаво заглянути в гніздо, побачити на власні очі те, що інакше побачити неможливо.

Віталій Миколайович вивчає лелек більше 30 років. З радістю ділиться:
– Світова популяція цих птахів багато років знижувалась, а зараз зростає.

Три лелеки на дереві

Фото з колекції орнітолога Віталія Грищенка.

У Грицька та Одарки 5 яєць. Та імена птахів… умовні! Ніхто не знає, чи, насправді, це ті самі Грицько й Одарка, що і минулого року. Пояснює:

– У лелек нема кохання на все життя – це міт. Якщо потрібен символ подружньої вірності – то це журавлі. Чи гуси, – усміхається Віталій. – Лелеки мають шлюб з розрахунку. Спочатку самець займає гніздо: не обов’язково те саме, що й минулого року. Далі прилітає самка і обирає гніздо. 

Три лелеки на бігборді

Фото з колекції орнітолога Віталія Грищенка.

Самець до гнізда йде приємним бонусом. Пара стає сім’єю до відльоту у теплі краї. А потім починається новий цикл. 

Лелечі «любощі». Кадри з стрімів каналу Грицька й Одарки 2023-2024

Лелеки-43002
Лелеки-43004
Лелеки-43005
Лелеки-43006
Лелеки-43007

Як птахи знаходять шлях додому?

– Лелеки – денні птахи. Живуть по сонцю, як колись ми всі жили. У деяких птахів на час міграцій змінюється добовий ритм: вони летять вночі. Так може тривати весь переліт – близько місяця. Це природно, їм набагато легше переключитись, ніж людям. Прилітають і знову стають денними. Але не лелеки, їх життя прив’язане до сонця.

– Цей механізм до кінця не вивчений, – розмірковує науковець. – У лелек є різні варіанти орієнтування у просторі: ландшафт, кут заходу сонця, зірки. Чим більше ми дізнаємося, тим більше виникає питань.

Харчуються лелеки переважно комахами, які повзають по землі:

– Не жабами, як багато хто думає. Вилітають на пошуки їжі вранці та ввечері, вдень у них сієста. Якщо ніч місячна і вони голодні – теж можуть полетіти поїсти.

Зграя лелек над полем

Фото з колекції орнітолога Віталія Грищенка.

Такий собі пташиний нічний дожор. Правда, серед ночі можуть спробувати «дожерти» і їх самих:

– Пугач любить поласувати пташенятами лелек. Та популяція пугачів знижується, тому можна казати, що вночі лелекам хижаки не загрожують.

Це не означає, що лелеки можуть виспатись:

– Популяції лелек майже не було на Сході України. Тому не можна сказати, що війна вигнала їх з домівок. Проте від гучних звуків вночі птахи лякаються і злітають з гнізд. У темряві вони не бачать, тому дезорієнтуються і потім можуть не повернутися назад, – з сумом каже орнітолог. – Шкода, якщо там уже є кладка чи пташенята.

Що ж лелеки роблять вечорами перед сном?

– На яйцях чи уже з дітьми переважно лишається самка, – розповідає Віталій. – Часто саме ввечері перед заходом сонця самець підміняє її і вона летить вечеряти. 

Коли повертається – співає їм «колискові»: видає тихі шиплячі звуки, які призначені для спілкування з малечею.

Лелеки у гнізді з дорослими пташенятами

Фото з колекції орнітолога Віталія Грищенка.

Також ввечері птахи облаштовують гніздо. Якщо треба – летять за паличками чи іншим будівельним матеріалом. Іноді вони приносять багато поліетилену і коли йдуть дощі, вода не може просочитись крізь гніздо. 

Тоді на допомогу приходить людина і забирає пластик з оселі лелек:

– Буває, що гніздо падає. Недавно якраз був такий випадок. Тоді на стовпі роблять металевий каркас. Кладуть залишки старого гнізда і садять пташенят. 

Батьки найчастіше приймають нову реальність і далі самостійно доробляють ремонт.

– Коли пташенята уже майже дорослі, самцю спати стає нема де, – каже орнітолог. – Тому він летить ночувати десь неподалік гнізда: туди, звідки може спостерігати за своїми рідними та охороняти їх.

Лелека сидить на сосні

Фото з колекції орнітолога Віталія Грищенка.

А перед самим вильотом можна спостерігати, що всі мешканці гнізда ночами стоять: сісти просто нема куди, місце закінчилось. 

Лелеки у гнізді на стовпі

Фото з колекції орнітолога Віталія Грищенка.

Цього року лелеки прилетіли рано: вплив глобального потепління. Дуже скоро вилупляться малюки і ми зможемо дивитися на дітей Грицька та Одарки у режимі реального часу.

Це маленьке диво, яке доступне кожному з нас. Пряма трансляція з гнізда лелек Грицька та Одарки тут.

Нічні та цілодобові птахи

Лелеки все ж денні птахи. А хто складає компанію людям-«совам»? Є птахи, що активні ввечері. Тоді комахи літають низько і ластівки та серпокрильці вилітають на полювання просто під нашими вікнами.

Ластівка на гілці

Ластівка. Фото з колекції орнітолога Віталія Грищенка.

Нічних птахів в України небагато, але є:

– Сови полюють вночі – так ми знаємо. Та частіше вони це роблять з заходом сонця і потім під ранок. Всередині ночі відпочивають. Також у нас є великий птах дремлюга. Його так назвали, бо вдень він ховається і спить. Активний вночі: прикидається сучком на дереві та полює на комах. А є птахи, які активні цілодобово. Наприклад, соловей. Може співати 24/7. Дивуються люди: коли вони взагалі сплять? Очеретянки теж можуть радувати нас співом постійно. Сплять вони потроху, уривками. Подрімали – і знов співати.

У птахів нема комендантської години. Спекотної літньої ночі прислухайтеся: можливо, соловей чи очеретянка співають саме для вас.

Більше про сімейні вечори:

Ольга Бродська

Ольга Бродська

журналістка

читати наступне