--17201

24 Серпня, 2023

вечорниці

Який він – вечір Дня Незалежності? Про вечірні зйомки розповідає режисер Володимир Тихий

“День незалежності” — документальний фільм Володимира Тихого, представлений в межах DOCU/УКРАЇНА міжнародного фестивалю Docudays UA

Кінострічка розповідає про День Незалежності у рік початку повномасштабної російсько-української війни. Події фільму відбуваються впродовж доби й охоплюють Київ, Львів, Харків, Миколаїв, Одесу та передову під Донецьком. 

День Незалежності розпочинається динамічно — із ранкової пробіжки, прямого ефіру в центрі Львова, готування пирога з написом “Героям слава”, новин про війну, нескінчених повітряних тривог та параду військової техніки на Хрещатику. 

Водночас герої фільму — операторка протитанкового ракетного комплексу, водовоз, мінометник, штурмовик ЗСУ, 14-річна прибиральниця пабу, художниця, народний депутат та «пляжний» поліційний патруль.

Проте вечір та ніч стають підсумком дня для персонажів — дія фільму спокійнішає, а все навколо стає більш таємничим.

Про важливість таких сцен у документальному фільмі “Вечору” розповів Володимир Тихий. 

День незалежності-10361

Володимир Тихий

режисер фільмів “День незалежності”, “Наші котики”, “Брама”, учасник Берлінського кінофестивалю

День Незалежності в героях

Ми показали День Незалежності так, щоб це було репрезентативно з багатьох сторін: соціальних, культурних і вікових прошарків українців. Так ми можемо відчувати певну синергію України. Ці люди зазвичай між собою не перетинаються, але всі з‘являються у фільмі. Так будується драматургія та конфлікт історії – і ми досягли цього завдяки соціальній та культурній мішанині.

Кадр з фільму "День незалежності"

Кадр з фільму “День незалежності”

Вечір у сценарії фільму

Вечір і ніч – це невіддільна частина життя і героїв кінострічки, і України. Як правило, техніка більше любить світлу пору часу. Камера зчитує більше інформації вдень. Проте професійність операторів дозволяє робити дива при мінімальних джерелах світла.

Та й усе, що відбувається ввечері та вночі, завжди має більш художній вигляд, а в кадрі з’являється пластичність. 

У період, коли сідає сонце, починається енергетичний перелам. Він дуже цікавий – люди відчувають себе трохи по-іншому, бо в тінях щось відбувається, та й потрібно стежити за тим, як камера їх відчуває. 

У фільмі йшлося насправді про героїв – і ввечері ми саме зважали на те, що з ними відбуватиметься і як вони будуть себе поводити. Але це швидше мали бути їхні рефлексії. Енергія дня, війни та ситуації, коли герої намагаються щось реалізувати, вже спадає надвечір – так і фіксується більш розслаблений стан. Ми його досягли, як і очікували із самого початку. 

Кадр з фільму "День незалежності"

Кадр з фільму “День незалежності”

Вечірні творчі рішення команди

Складність у тому, що треба розказати певну історію. Героя потрібно висвітлити так, щоб можна було зрозуміти – це та ж людина, за якою ми стежили впродовж дня. Це документальне кіно – ми не везли із собою якусь додаткову техніку, а використовували більш натуральні елементи.

Та з іншого боку – це теж магія.

Наприклад, у нас є епізод, де командирка протитанкового підрозділу вивчає інформацію щодо ворожого дрону через телефон – і героїня просто освітлюється цим телефоном. Ми досягли цікавої форми – магічного світла знизу. Такі умови зйомки провокують на творчі рішення.

Кадр з фільму "День незалежності"

Кадр з фільму “День незалежності”

Або ж вечірня сцена на дачі художниці – будиночок стає казковим зокрема завдяки тому, що там працює декілька ліхтариків та лампочок. Він несе тепло і щось світле, хороше, попри те, що це вже візуально ніч. А будиночок уособлює собою цінність життя.

Кадр з фільму "День незалежності"

Кадр з фільму “День незалежності”

Якби ми знімали День Незалежності цьогоріч, то зважали б на нові події в житті українців. Ось, наприклад, росіяни підірвали дамбу на Херсонщині – про наслідки цієї катастрофи ще довго говоритимуть і, відповідно, зніматимуть кіно. Та в будь-якому разі з’явилася б тема, що люди повертаються на свої місця. Попри все навколо, вони будують свою незалежність та Україну. А ввечері залишаються задоволеними цим днем — ось така в них нагорода за їхню працю.

Вечір є інформаційним партнером цьогорічного фестивалю Docudays Ua.

Тому ми писали й інші матеріали, присвячені фестивалю:

7 документальних фільмів про нові і давні злочини Росії: добірка від Docudays UA

Вечори до і після: як п’єса Шекспіра зробила переселенців акторами в театрі і героями у фільмі

Онлайн-вечірки, важливі прем’єри та алкоголь різних країн: як організатори Docudays UА проводять вечори фестивалю

Алоє, фікус, авокадо і 6 драцен: відвідувачі Docudays UA про те, що їм дарує відчуття домашнього затишку

Валерія Шебела

читати наступне