--13069

5 Липня, 2023

корисне

Про що всі говорять: чому ЗАЕС – не Чорнобиль. Алгоритми дій і для тих, хто близько, і для тих, хто в Києві й далі

У соцмережах несеться паніка щодо можливого вибуху на Запорізькій атомній електростанції. Хтось набирає воду у ванну, хтось скуповує йодид калію чи продукти у вакуумній упаковці. Страшно тим, хто в зоні ураження, але також неспокійно Києву, Львову та Ужгороду.

Для вашого спокійного вечора, ми зібрали всю необхідну інформацію про можливі загрози, якщо росіяни таки влаштують черговий теракт.

Кому загрожує найсерйозніша небезпека

Зона ураження – 50 кілометрів навколо ЗАЕС. Це частина Запоріжжя та Дніпропетровщини. Все решта залежатиме від потужності вибуху, сили і напрямку вітру. Екстрені служби і місцеві жителі тренуються, щоб в разі потреби швидко провести евакуацію. 

Влада відпрацьовує різні сценарії. Людям також роздали йодид калію, але пити його потрібно тільки після окремої вказівки. І це не магічна пігулка, вона допомагає лише щитоподібній залозі. У найближчих містах – Дніпрі та Запоріжжі, жителям доведеться спуститися в укриття. Але, якщо воно далеко, то краще залишатися у квартирі.

Влада запевнила: за добу зможуть знизити радіаційний фон на 80%. Тоді вже будуть наступні вказівки. Їх розкажуть в телеефірі або по радіо.

ЩО робити людям в зоні ураження при вибуху на ЗАЕС

А що робити у Києві та в західних областях?

Найперше – не панікувати, не скуповувати ліки і продукти. Ніхто вам зараз точно не скаже, чи дійде радіація до вашого міста. Це з’ясують вже після вибуху. 

Фахівці тричі на день визначають радіаційний фон. Заміри роблять у різних локаціях для певності. Для тих, хто не в зоні ураження, є спільний алгоритм дій. Найважливіше – сидіть вдома. Перші години – найнебезпечніші. 

Якщо вибух застав на вулиці – зайдіть до укриття чи вашого помешкання, оберіть те, що ближче. Ущільніть мокрою тканиною та заклейте клейкою стрічкою отвори у вікнах і дверях. Радіація – це пил, тому обов’язково треба мати маску чи респіратор. 

Одяг з себе треба зняти і запакувати у герметичний пакет, подалі від людей і тварин. Викупайтесь, але не деріть шкіру. Для власного спокою, можете щовечора моніторити радіологічну ситуацію: є спеціальна карта.

Що робити людяму Києві при вибуху на ЗАЕС

ЗАЕС – не Фукусіма і не Чорнобиль

Масштабної катастрофи, скоріш за все, вдасться уникнути. Попри те, що росіяни замінували купу об’єктів на станції, реактори не працюють ще з вересня 2022 року. Тому небезпечних елементів там не так багато.

-13048

Катерина Шаванова

Кандидатка біологічних наук, радіобілогиня та співавторка книжки “Страшне, прекрасне та потворне в Чорнобилі”

“Не буде повторення Чорнобиля, це маніпуляції. Там (на ЗАЕС,- ред.) зовсім інший тип реактора. І скоріше за все, вся ця історія не вийде за рамки промислового майданчика ЗАЕС. Але ніхто зараз не може давати якихось конкретних сценаріїв, тому що їх занадто багато”, – розповіла в ефірі марафону Єдиних новин Катерина Шаванова.

Малоймовірно, що росіяни підірвуть сам реактор, це складно. Скоріш за все, ціль ворога – це система охолодження. Проте і в такому випадку вибух не буде миттєвим. Спершу фахівці отримають сигнал про проблему з роботою системі. Після цього буде декілька діб, щоб точно зрозуміти, що відбувається. Лише тоді скажуть, кого вивозити, а кому варто заспокоїтися.

“Найбільше чогось хвилюється Львів і Київ. Вони мають заспокоїтися і працювати на загальну перемогу, а не робити паніку на рівному місці. Міста, які ближче (до ЗАЕС, – ред.) вони краще поінформовані, в них є свої штаби”, – каже Катерина Шаванова.

Як не довести себе до ручки ще до вибуху

Найперше – почистіть джерела, звідки ви отримуєте інформацію. Повидаляйте пабліки, які люблять істеричні заголовки типу: “Росіяни вже покинули ЗАЕС“, “Стало відомо, коли точно буде вибух на ЗАЕС” ітд. Це може бути навіть частиною російської інформаційної війни. Згадайте, окупанти умільці посіяти паніку в будь-якій ситуацій, а тут така серйозна нагода.

Якщо вам так буде спокійніше – зробіть собі запас їжі та води. Купіть маску чи респіратор і носіть зі собою. Домовтеся із рідними, де ви зустрінетеся, якщо станеться вибух. Зробіть план для своєї сім’ї.

Йодид калію не вживайте, навіть, якщо маєте таблетки ще з попередніх панічних хвиль. Цей препарат може серйозно нашкодити, якщо вживати його для профілактики. Зберігайте спокій і слідкуйте за офіційними каналами інформації.

як допомогти психологічно при теракті на ЗАЕС
Тучак Оксана

Тучак Оксана

читати наступне