
19 Травня, 2025
корисне
На добраніч, юзери — TikTok показуватиме підліткам медитацію після 22:00. Дорослим теж не завадить
Автор: Артем Кузьменчук
«Та вони живуть у TikTok!», — кажуть про нове покоління, яке скролить короткі відео 1-3 години на день. А екран — це останнє і перше, що вони бачать увечері та зранку.
Під тиском критики TikTok спробує змінити ці звички. Відтепер юзерам до 18 років після 22:00 застосунок буде пропонувати помедитувати.
Ось як це працює і ще кілька сервісів для вечірнього розпруження тіла і мозку.
Чому TikTok пропонує підліткам медитувати

У 2024 році у США спалахнула дискусія про згубний вплив TikTok на молодь. Тоді компанія-власник застосунку ByteDance заявила:
«TikTok цілком безпечний для молоді»
І… накликала на себе понад 10 судових позовів від різних американських штатів про те, що це обман. У них TikTok називали «машиною для формування залежності у підлітків», пише Engadget.
TikTok звинуватили:
- у створенні нескінченної стрічки відео, яку неможливо додивитись «до кінця»
- у цілодобових сповіщеннях про нові відео і автозапуск відео
- у небезпечних для здоров’я підлітків челенджах (на кшталт «зроби вдома петарду і бабахни її» чи «з’їж усю пачку таблеток і подивись, що буде»).
У суді з’ясувалось, що у TikTok брехали про безпеку
До прикладу, розробники знали, що їхнє обмеження скролінгу у 60 хв на день не працює — підлітки дивились в екран 107 хв.
Знали і те, що неповнолітні дівчата отримували цифрові винагороди від дорослих юзерів за стриптиз під час прямих етерів.
Творцям TikTok було відомо, що 30 хв у соцмережі було достатньо, щоб людина опинилась у цифровій бульбашці негативного контенту. Такого, що викликає болісні та сумні відчуття.
Компанія публічно зганьбилась і мала щось вдіяти.
«На добраніч, ми сказали, на добраніч, юзер!»
У відповідь на критику у TikTok вдалися до експерименту: тепер юзерам до 18 років після 22:00 пропонують розпружитись — помедитувати, послухати спокійну музику і зробити дихальні вправи.
Все це — замість скролінгу до знемоги
Цю пропозицію можна проігнорувати, але услід за нею з’явиться наступна, яку скіпнути вже буде важче.
У TikTok кажуть, що 98% підлітків до 16 років обрали медитацію перед сном при першому ж нагадуванні.
Хочеться вірити, що хоча б тут розробники не обманюють і це дійсно працює.
Додають, що дорослі також можуть спробувати цю функцію, якщо перейти у налаштування застосунку — «Екранний час» / «Режим сну» / Увімкнути.
Як дорослим увімкнути медитацію у TikTok:
Нагадаємо, що у 2024 році Сенат Австралії взагалі заборонив дітям до 16 років користуватись соцмережами. Схожу заборону хочуть ввести у Нідерландах — для дітей до 15 років.
Які є українські додатки для медитації
Якщо ви не користуєтесь TikTok, але хочете мати зручний додаток для медитацій, то ось альтернативи:
BetterMe Mental Health

Безплатний український застосунок без реклами. Є 7 дихальних вправ на випадок тривоги чи заздрощів. Кілька десятків треків для сну і начитань добрих історій перед сном.
Моментал: моменти стійкості

Безплатний застосунок без реклами від UNICEF Ukraine, платформи «Ти як?», психологині Світлани Роуз. Покращує ментальне здоров’я і розпружує вправами, як-от: прислухатись до «шепоту пальців» або згортусь-розгорнутись, як їжак, щоб відчути свої кордони.
Breazen: Breathing Meditation

Безплатний застосунок від українського розробника Максима Скрипки. Це дихальні техніки і медитації, які допомогли йому, і він оформив їх у зручну форму для себе й інших.
Tysha App («Тиша»)

Застосунок для медитацій та сну від Остапа Горбача. Є безплатні практики для впорядкування хаосу думок, розпруження у ліжку, глибокого сну.
iOS
Android
«База»

Безплатний застосунок для медитацій і реабілітації українських ветеранів і ветеранок. Є 8 медитацій для покращення настрою, кращого контакту з тілом, стишення хаосу думок перед сном тощо.
iOS
Android
А якими застосунками для медитацій і заспокоєння перед сном користуєтесь ви? Напишіть у коментарях, і ми поділимось ними з читачами.
Ще про вечірню рівновагу:
