--8590

22 Травня, 2023

корисне

Жіночі вагони в Укрзалізниці будуть: що треба знати про гарячий скандал останніх тижнів

Безпека під час воєнного стану насамперед

Укрзалізниця таки запустить окремі жіночі вагони в своїх потягах. Витримавши паузу в майже два тижні, 23 травня керівник з комунікацій УЗ Олександр Шевченко оголосив про це рішення.

“Ми добре вивчили світовий досвід (переважно азійський) і розуміємо, що жіночі купе – не панацея, а лише тимчасовий посилюючий елемент у комплексі рішень, які лікуватимуть корінь проблеми”, – написав Шевченко. Зокрема, через реформу судової системи.

Але безпека під час воєнного стану – пріоритет, додав він: “Наша задача тут і зараз – допомогти жінкам почуватися комфортніше та безпечніше, допоки будуватиметься системна робота у цьому напрямку в державі”.

Що цьому передувало

15 травня на сайті Кабінету Міністрів України зареєстрували петицію про запровадження окремих вагонів для жінок та чоловіків в поїздах “Укрзалізниці”. 

Уже 22 травня о 18:00 її підписала понад 21 000 людей. 

Авторка ініціативи Ольга Ожогіна запропонувала виділити принаймні по одному окремому вагону для жінок та чоловіків в потягах “Укрзалізниці”, що їдуть понад 6 годин. 

“На довгих маршрутах, коли є необхідність сну у купейних чи плацкартних вагонах, пасажири можуть відчувати дискомфорт через пасажирів протилежної статі”, – зазначила Ольга в тексті петиції.  

Один з аргументів авторки щодо впровадження ініціативи – нав’язлива поведінка чоловіків, умисні дотики до інших пасажирів та окремі випадки зґвалтування у купейних вагонах.

Окремі вагони для жінок, петиція

Домагання в потягах

Один з останніх найгучніших випадків про напад в “Укрзалізниці” стався у 2020 році – Анастасія Лугова повідомила про те, що в поїзді №84 зі сполученням “Київ-Маріуполь” до неї в купе вдерся чоловік без верхнього одягу, почав завдавати тілесних ушкоджень й намагався її зґвалтувати. Пасажирка була з неповнолітнім сином. 

Тоді ж у матеріалі BBC з’явилися історії інших жінок, які відчували небезпеку в поїзді. Вони розповіли про здебільшого п’яних чоловіків, які чіплялися до них або інших пасажирок.

Про неприємний досвід в поїздах також говорило медіа Wonderzine – своїми історіями поділилося 6 жінок. 

У той час і з’явився запит на окремі вагони для чоловіків та жінок. Проте в “Укрзалізниці” пояснили, що не можуть цього зробити. Компанія назвала такі причини:

  • не мають достатньої кількості вагонів;
  • не можуть відмовити пасажиру в купівлі квитка;
  • не можуть гарантувати, що в купе потяга буде чоловік або жінка. 

Ба більше, “Укрзалізниця” вже пропонувала роздільні купе у 2010 році. Послуга з’явилася на Львівській та Донецькій залізницях, проте не мала попиту серед пасажирів, кажуть у компанії. 

Утім, уже в 2023 році вкотре почали обговорювати необхідність окремих купе в Twitter. Там користувачка поділилася своєю історією: вона мала їхати в купе з трьома чоловіками, проте хвилювалася за свою безпеку й перейшла до іншого купе. Зрештою, дівчина закликала “Укрзалізницю” зробити окремі купе для жінок. Її підтримали інші жінки, і багато чоловіків також.

Як це буде на практиці – пояснення УЗ

  1. Кого допускатимуть до жіночих купе? Жінок, трансжінок, мам з дітьми до 6 років будь-якої статі. Цей діалог ще відкритий, додають в УЗ.
  2. На яких маршрутах чекати? Ще точно не визначили, але це маршрути далекого сполучення, пасажири яких проводять у дорозі багато часу.
  3. Як можна буде купити квитки? Через застосунок Укрзалізниці, ця функція буде передбачена в одному з його наступних релізів, строки не деталізують.
  4. Чи треба буде доплачувати за жіноче купе? Ні.
  5. Чи перетвориться експеримент на постійну практику? УЗ протестує впродовж декількох місяців та потім вирішить.

Жінок ще якось убезпечать? Шевченко каже, що наразі всі нові та модернізовані вагони Укрзалізниці – а це близько 15% вагонів у активному використанні – оснащені камерами відеоспостереження та кнопками виклику провідника. Для провідників є чіткий алгоритм дій у разі сигналу про домагання.

А в світі є окремі жіночі вагони?

Так. У Європі взяти місце в суто жіночому вагоні можна у двох країнах – Чехії та Німеччині.

Також таку опцію у вагонах потягів чи навіть метро запровадили в Японії, Індії, ОАЕ, Єгипті, Індонезії, Бразилії та Мексиці.

Що обговорювали раніше? Читайте матеріали:

Про що сьогодні говорять: коротко про розслідування про Спартака Субботу

Такі вечори як вчора ще будуть? Чи чекати ще таких спалахів і болідів, пояснюють науковці

Валерія Шебела

читати наступне

Ось про що ми пишемо в інших рубриках

«Дюна», «Сенна» й «Наші Океани»: вечірники вибирають і коментують 7 серіалів листопада

«Самотні вечори були “ворогом”. Зробив їх своїм “другом”»: Віталій Дейнега про досвід психотерапії й роботу над собою

«Плануємо секс і це так круто!»: чи можна підвищити лібідо — пояснює сексологиня