--50654

26 Серпня, 2024

вечірнє натхнення

«Я норм, попри все»: українці показали інсталяцію на фестивалі Burning Man

Росіяни вчергове вдалися до тактики ракетного терору. А українці розбирають наслідки атаки й кажуть одне одному, — «Я норм, все добре».

«I`m Fine», — цю щоденну формулу втілили в інсталяції від України на фесті сучасного мистецтва Burning Man 2024 у Неваді.

Автори проєкту Ukrainian Witness склали її з прострілених дорожніх знаків, потрощених парканів, супутникових антен й сонячних панелей.

На людину з вільного світу це шумовиння війни навіює жах. Українці у цьому живуть і знаходить сили, щоб казати, — «Я норм».

Хто створив інсталяцію?

Інсталяцію «I’m Fine» створив медіапроєкт Ukrainian Witness, який заснував Віталій Дейнега (засновник БФ «Повернись живим) та український художник Олексій Сай.

Олексій Сай, український художник

«Це скульптура і вона така ж реальна, як і війна в Україні. Хочу, щоб авдиторія фесту, коли торкатиметься кульових отворів, потрощених речей, уламків, наблизилась до людей України, які постраждали. Щоб зрозуміли — ми боремося за власну ідентичність, за власну культуру».

Віталій Дейнега, волонтер, громадський діяч

«Люди стоять і дивляться. Іноді дуже довго. Сміливіші торкаються гострих країв. Багато хто плаче. Здається, наша ідея спрацювала і її почують тут десятки тисяч людей.

Наша абсолютно неадекватна життєва ситуація стала для нас нормою, ми навчились бути сильними й святкувати життя навіть за цих обставин.

Ми все менше реагуємо на ракети й смерть, горе і надзусилля, які доводиться докладати, щоби просто не зʼїхати з глузду від страхів війни й від почуття провини за те, що робиш недостатньо. Ми правда “в нормі”, просто наша норма страшніша за нічні жахіття.

Але ми живемо, боремося і навіть намагаємось іноді радіти. Ми “в порядку”. Ми навіть готові щиро запитати у світу “а як справи у вас?».

Нагадаємо, що Віталій Дейнега нещодавно став героєм подкасту «Їде Дах» на новому YouTube-каналі «Щиро кажучи». Він поділився своїм досвідом психотерапії, курсу антидепресантів й впливу гумору й відпочинку на психологічний стан людини.

З чого створена інсталяція «I’m Fine»?

Скульптуру зібрали з артефактів російсько-української війни з 2014 року.

Це потрощені паркани чиїхось мирних й колись безпечних обійсть. Вуличні знаки з кульовими отворами, як «пораненнями» у металі. Сонячні панелі й супутникові панелі, які більше не забезпечують комфортне життя своїм власникам. Знищені знаки міст, куди прийшла росія.

На інсталяції завдовжки 32 метри й висотою 7 метрів — лише крихітний зліпок біди, яку росіяни принесли в Україну.

Під час російського вторгнення були зруйновані 2024 культурні установи, з яких 334 втрачені повністю і не підлягають відновленню.

Як іноземцям донесуть сенс скульптури?

Під час презентації скульптури «I`m Fine» запланований виступ українського диджея і військового Tapolsky.

У авторському диджей-сеті прозвучать відповіді українців на питання «Як ти?». Організатори хочуть, що гості фесту так відчули настрій українців, зрозуміли наш стан.

Які перші реакції на скульптуру?

У соцмережах думки щодо скульптури розділились.

Один з дописувачів назвав задум скульптуру «епічною хуйнею». Бо вважає веселий смайлик слабким посланням від України на культовому фесті.

А от бізнесмен і військовий, військовий, який пройшов російський полон, Максим Колесников назвав інсталяцію «охуєнною».

Інші дописувачі зчитали у «I`m Fine» спробу донести до західної авдиторії психологічний стан українців через зрозумілий у вільному світі мем.

Мем виник з коміксу «On Fire», художника KC Green (2013).

Й, мовляв, в ідеї скульптури закладено трагічний сарказм. Безглуздо засипати українців ввічливими питаннями «Are you fine?» («З вами все добре?») на фоні постійних обстрілів озвірілої від безкарності росії й жахливих новин.

«I`m Fine», — кажемо ми й хоробримося, як можемо. А що нам ще залишається, як не самим обирати бути в порядку.

Світлини: інсталяція «I’m Fine» медіапроєкту Ukrainian Witness на фестивалі Burning Man 2024, Олексій Репік

Ще про вечори українців:

Артем Кузьменчук

Артем Кузьменчук

головред «Вечора»

читати наступне

Ось про що ми пишемо в інших рубриках