10 Жовтня, 2023
вечорниці
Зрозуміти Близький Схід: 8 фільмів та серіалів про ізраїльсько-арабські конфлікти
Автор: Кромф Ігор
На Близькому Сході завжди було неспокійно: бойовики палестинського угруповання ХАМАС регулярно атакують Ізраїль, а ізраїльські сили оборони проводять контртерористичні операції в районі сектора Гази. Однак стан війни Ізраїль проголошував востаннє ще у 1973 році. А тепер – і у жовтні 2023 року.
Кінокритик Ігор Кромф зробив підбірку фільмів про ізраїльсько-арабський конфлікт, щоб краще зрозуміти, що відбувається на Близькому Сході.
«Ліван»
Перший ізраїльський фільм, який здобув Золотого лева на Венеційському кінофестивалі. Це дуже камерна і недовга (всього 93 хвилини) історія про Ліванську війну 1982 року.
В кадрі Маозі екіпажі ізраїльського танку. Чотири чоловіки в’їжджають у Ліван молодими, чистими та мотивованими.
Але всього за кілька днів вони постарішають, на них осяде копоть та кров, а ставлення до війни змінить в кардинально іншу сторону.
«Ліван» – це історія, про те, як людину змінює війна.
«Пузир»
Драма, яка отримала приз Тедді Берлінського кінофестивалю – це нагорода, яку вручають фільмам з найкраще висвітленою проблемою ЛГБТ-тематики.
«Пузир» – це історія про кохання між ізраїльським солдатом Ноамом та палестинським юнаком Ашрафом.
Попри те, що хлопці кохають одне одного між ними стоїть занадто багато культурних та ідеологічних конфліктів: Ізраїль чи Палестина, іслам та атеїзм, сприйняття та несприйняття власної гомосексуальності, ліві та праві погляди, тощо.
«Сирійська наречена»
Фільм отримав приз глядацьких симпатій на кінофестивалі Локарно. Фільм розповідає про арабську родину, яка живе на окупованих Ізраїлем Голанських висотах.
Головна героїня Мона виходить заміж за сирійського актора, але для цього їй треба перетнути лінію розмежування з Сирією. А це назавжди закриє їй повернення додому.
«Вальс з Баширом»
Документальна анімація, яка здобула Золотий глобус. В основні сюжету реальна історія режисера Арі Фольмана, який брав участь у Ліванський війні 1982 року.
Після строкової служби у Фольман втратив пам’ять від пережитого шоку на війні.
«Вальс з Баширом» – це анімаційний фільм, який показує процес згадування подій Ліванської війни та кривавої різанини у таборах для біженців.
«Мюнхен»
У 1972 році, під час Олімпійський ігор у Мюнхені паленські бойовики з організації «Чорний вересень» убили ізраїльських спортсменів.
В центрі сюжету «Мюнхена» історія спецоперації Моссаду «Гнів Божий», яка полягала у ліквідації усіх причетних до теракту. Метою цієї операції було показати світу, що Ізраїль завжди буде мстити за своїх громадян.
«Всередині Моссаду
Чотирисерійний серіал про одну з найбільш таємничих спецслужб у світі – Моссад. Цінність цього серіалу, що тут про спецслужбу говорять не політологи, журналісти та дослідники, а колишні агенти Моссаду.
Краще за них розповісти про операції, в яких, наприклад, завербували головного нацистського диверсанта Отто Скорцені, не розкаже ніхто.
Раніше серіал був доступний на Netflix, зараз його можна подивитись на сервісі MUBI.
«Шпигун»
Шестисерійний мінісеріал, заснований на реальний подіях.
Фільм розповідає про ізраїльського розвідника Елі Коена (Саша Барон Коен), який в 1960-х роках зумів проникнути у найвищі владні кола Сирії та доносити важливу інформацію ізраїльському урядові.
«Фауда»
Чотирисезонний серіал про спецпрозділ ізраїльської контррозвідки, який складається з містарвім – арабомовних євреїв.
Це захоплююче поєднання екшну, детективу та трилера.
На перший погляд видатись черговим пропагандистським серіалом про доблесних ізраїльських спецагентів. Але насправді методи, якими користуються агенти у «Фауді», стоять на межі закону та моралі.
Ось, може вас зацікавить цим вечором
Ось про що ми пишемо в інших рубриках
«Чехи думали, що ми їмо одне сало!»: як рестораторки з Кіровоградщини готують українські страви в Чехії
«Це вам не естрада»: музкритик Філ Пухарєв написав книгу. Ось топ-5 статей, щоб відчути його стиль
Вішліст до свят від редакції Вечір.Media. А ще вішліст-бонус від знавчині гастрономії Марії Банько
«Плануємо секс і це так круто!»: чи можна підвищити лібідо — пояснює сексологиня