--19237

22 Вересня, 2023

вечорниці

Останній сезон Sex Education: кінокритик оцінює сюжет та пояснює, що він змінив у темі сексу в підліткових серіалах

Автор: Кромф Ігор

21 вересня на Netflix стартував четвертий сезон популярного комедійно-драматичного серіалу Sex Education. На стримінгу доступні зразу всі вісім серій сезону. Це останній сезон одного з найпопулярніших шоу Netflix останніх часів.

Наш кінокритик Ігор Кромф хоч і не надто любить серіали, але огляд підготував.

Сюжет 4 сезону

У попередньому сезоні школу Мурдейл закривають, тому основні події серіалу переносять у Кавендішський коледж. По факту це старша школа, яка вирізняється значно прогресивнішими та ліберальнішими поглядами.

Секс-терапевт-самоучка Отіс Мілберн планує відкрити тут кабінет секс-терапії. Раптом офіс дізнається, що в Кавендіші є власна секс-терапевтка.

Поки він розбирається з конкуренткою, серіал пропонує кільканадцять переплетень сюжетних ліній, в яких часом важко розібратись.

На початку серіалу бачимо Мейв, що вивчає академічне письмо та письменницьку майстерність. Мейв пише есе про сестер Бронте. Це цікава пасхалка, адже виконавиця ролі Емма Маккі зіграла головну роль у біографічному фільмі про Емілі Бронте у 2022 році.

Щоб не вдаватись у більші спойлери, опишемо решту перепитій максимально коротко.

Отіс потрохи віддаляється від Еріка і знаходить собі нових приятелів – студентську спільноту The Coven, яка складається з парахристиянина, транссексуала та глухої (роль виконує глуха акторка). Тому готуйтеся до нових персонажів у завершальному сезоні.

Щоправда, через надмірно велику кількість сюжетних ліній очікувати на визначний розвиток цих персонажів не варто. Провисла не лише лінія нових персонажів, а й зародження дружби Еммі та Айзека на тлі захоплення мистецтвом.

Попри те, що Якоб та Ола відігравали значну роль у попередніх сезонах, у четвертому ми їх не побачимо. Глядачеві лише натякають на причини, чому їх немає.

А от хто дійсно розкрився сповна в серіалі, то це Ерік.

Намагання Еріка примирити в собі християнство та гомосексуальність, а також змиритись з фактом того, що з Отісом їхні шляхи розходяться, стає головним викрадачем сцен у серіалі

Якщо команда раптом вирішить робити спін-оффи про персонажів, то Ерік повинен бути першим у списку.

Так чим був для глядачів Sex Education

Серіал почався у 2019 році. За чотири роки існування тут змогли засяяти зірки Шуті Гатви та Емми Маккі.

Шоу не просто видало на гора тонни гумору та шкільних страхів, а й в цілому переосмислило підліткові історії у серіальному форматі

Питання сексуальної просвіти та усвідомлення себе як істоти, що займається сексом (який ще й може мати різні форми та види), досі лишається місцями табуйованим у західних країнах та тим більш в Україні.

Елементи секс-просвіти повинні були б бути в нас на уроках «Основ здоров’я». Та з власного досвіду можу сказати, що нам там розповідали, що сексом до шлюбу займатись гріх і «от коли виростите, одружитесь, ось тоді сексом займетесь».

Говорили це двом десяткам 16-річних підлітків, яких уже розривав пубертат і в багатьох сексуальне життя було насиченішим, ніж у вчительки «Основ здоров’я».

Sex Education створив унікальний простір, де хоч і у неформальній «секс-клініці», підлітки змогли отримати відносно коректну інформацію щодо питань, які їх непокоять

Фактично, це історія про те, що б було, якби підліткам допомагали усвідомити свої сексуальні пориви та пристрасті.

Серіал не табуював жодної теми: від нападу на Еймі (одна з найзворушливіших ліній у фільмі) до Отіса, спійманого за мастурбацією в машині батьків (найбільш крінж серіалу). 

Цей серіал став першим шоу про сексуальність у її розумінні зумерів

Тут зник крінж-гумор комедій 2000-х на кшталт «Американського пирога», а також суворий реалізм, притаманний підлітковим драмам.

Натомість з’явився новий простір – пастельний з ретро-естетикою 1950-х, де було повне сприйняття більшості сексуальних та гендерних форм вираження та ідентифікації.

Від колишнього хулігана Адама, який примирився зі своєю бісексуальністю, до небінарної ідентичності Кела – серіал став комфортним простором для усіх.

Тут навіть знайшлось місце для далеко «непідліткової лінії» розлучення та депресії директора Гроффа. 

З 2019 року глядачі пройшли тривалий шлях від співпереживань незграбному та невдалому Отісу Мілберну до низки метаморфоз кожного персонажа, який перетворюється на  дорослого, яким його насправді хотіли бачити фанати серіалу.

Іноді здається, що ці метаморфози затьмарюють історію Отіса, наводячи на думку, що, можливо, він ніколи не був головним героєм цієї історії, а радше точкою входу в переплетене життя мешканців Мурдейла.

Кромф Ігор

Кромф Ігор

читати наступне

Ось про що ми пишемо в інших рубриках

Київське ескімо, смак борщу, сиру й хліба: 7 закладів Києва з оригінальним морозивом

«Чоловік з передової хвалив дистанційний мастурбатор»: як секс-іграшки допомагають парам кохатися на відстані