5 Січня, 2024
вечеря
Винний вечір з Артемом Кузьменчуком: про №1 продажів у goodwine, Совіньон блан з Нової Зеландії з «голими мужиками»
Автор: Артем Кузьменчук
В Goodwine вино Marlborough Sun з сорту винограду Совіньйон блан, який виріс у Новій Зеландії, стало хітом продажів 2023 року.
Про це в інтерв’ю Forbes Ukraine розповів співзасновник магазину goodwine Дмитро Кримський.
Мова йде навіть не про хіт, а про «хітяру» — біле сухе вино.
Або по-простому, по-народному — вино «з голими мужиками» на етикетці.
Це вино замовляють у ресторанах, з ним йдуть у гості, його дарують і беруть на вечірки — винний журналіст «Вечора» Артем Кузьменчук пояснює, чим же вино таке особливе.
Здавалося б — нічого незвичайного. Біле сухе вино з винограду французького сорту Совіньйон блан, який виріс у долині Мальборо у Новій Зеландії.
Ні тобі якоїсь особливої витримки у бочці. Ні вікової історії виноробні (виробник винарня Saint Clair заснована у 1970-х). А вино — продається і продається.
За що люблять Marlborough Sun
Все стане зрозуміло, коли відкриєте пляшку і наллєте вино у келих. До речі, вона закрита не корком, а гвинтовим ковпачком — це нормально, сучасно і зручно.
Опустіть ніс у келих і вас накриє свіжа хвиля ароматів аґрусу, маракуї, ківі, евкаліпту, рожевого грейпфруту, лайму, жимолості, ледь солонуватого вітру з моря.
Тропічна-цитрусова історія продовжиться і в смаку. Воно і солодкувате, як стиглі фрукти. І водночас «хрустке» — так називають вина з приємною, не різкою кислотністю.
Ніби кусаєте стигле зелене яблуко або п’єте свіжоприготований лимонад — рецептори «аж пищать» від свіжого і яскравого смаку.
В Goodwine вино купують, та хіба його лише хвалять? Ні, є й критика.
Всі інші білі вина з сорту Совіньйон блан також такі?
Ні. Білі вина з сорту винограду Совіньйон блан, який виріс у Франції, будуть стриманішими.
Дещо схожими «фруктово-вибуховими» будуть білі вина з Совіньйон блану з Чилі, але також іншими.
Вважається, що цю фірмову яскраву фруктовість Совіньйон бланам з Нової Зеландії забезпечує місцевий теруар (фр. terroir). Так називають збірний вплив на ягоду винограду ґрунту на винограднику, річних температур, сонця, опадів, рельєфу, близькості моря. Кажуть, що навіть дерева, тварини і людина-виноградар впливає на те, яким буде вино — відтворити смак теруару в іншій місцевості важко.
Ще одним фактором успіху стала сучасність і високотехнологічність виноробства у Новій Зеландії — місцеві не скуті традиціями і стереотипами.
До 1970-х років вважали, що цікавого вина з французького сорту Совіньйон блан у Новій Зеландії не зробиш. А місцеві взяли і зробили, як той художник — «я так бачу».
У 1986 році на винному фестивалі Sunday Times у Лондоні новозеландські білі сухі совблани стали сенсацією — ці тропічні яскраві аромати і смаки були і викликом, і відкриттям.
Окрім цього совблану Marlborough Sun, в Україні і світі продають інші новозеландські совблани — вони «плюс-мінус» будуть мати таку ж тропічну і яскраву стилістику.
А що за «голі мужики» на етикетці? Це взагалі законно?
У Goodwine вино, про яке йде мова, ви впізнаєте за особливими етикетками. Це робота австралійської студії дизайну The Creative Method з Сіднею. В інтерв’ю хлопці пригадують, що їм поставили задачу створити круту етикетку «з нуля» — щоб її одразу помічали і впізнавали на полиці, щоб вона викликала позитивні емоції і про неї говорили.
Задум з «голими мужиками» вдався — етикетку впізнають, про неї говорять. Питці по всьому світу пробують повторити «голий» сюжет на етикетці.
За що критикують Marlborough Sun
Іноді сомельє і досвідчені знавці вина називають Совіньйон блан від Marlborough Sun нудним. Мовляв, яку пляшку не відкриєш, а з року в рік одне і те саме — тропіки, трави, бриз.
Де, мовляв, інтрига? новизна? «Воно ж все однакове і стандартне, як даблчіз у McDonalds», — і таке кажуть.
Втім, споживачу така стабільність подобається: коли б не взяв пляшку чи келих — зажди знаєш, чого чекати, гарантоване задоволення.
Як пити Marlborough Sun
Його класно пити добре охолодженим, красиво тамувати спрагу на балконі літнього вечора, на березі чи на пікніку.
Зимового вечора трохи охолодіть його і спробуйте з козиними сиром (або м’яким молодим коров’ячим сиром), салатами, суші, піцою з сиром чи морепродуктами.
Смаженою, запеченою рибою, овочами на грилі. Азійськими стравами чи бургером з куркою.
Разом з попкорном чи чипсами до вечірнього фільму — не гріх, якщо хочеться і смачно.
Нехай смакує і келих за ваш вечір!