--7363

25 Червня, 2023

життєстиль

Бігли – а за ними їхала “швидка”. Як проводить вечори 65-річна фітнес-тренерка для літніх на Поліссі

Ця усміхнена жінка із хвилястим каштановим волоссям до плечей до свого вечора готується увесь день – натхненно пише лекції, готує завдання, добирає музику, ретельно перевіряє календар, аби нічого важливого раптом не пропустити, бо ж вільного часу майже не має.

Юлія Ходюнова – фітнес-тренерка та менторка із мнемотехніки у невеликому містечку Вараш на Рівненщині. І ось вже 15 років як пенсіонерка.

Коли о 5-6 вечора багато хто стомлено чимчикує додому, аби трохи перепочити і займатися улюбленим чи необхідним, вона біжить на заняття фітнесу для тих, кому за 60.

Бо для Юлії усі ті жіночки, що теж поспішають на зустріч – сім’я.

Витягнула пенсіонерів із диванів, щоб не в’янули

Здавалося б, який там фітнес у 60? Фаховий, бо Юлія ще з юності вела аеробіку.

Свою першу групу фітнесу для тих, кому за 60, вона зорганізувала близько 2 років тому на волонтерських засадах.

Не могла спокійно дивитися, як в’януть на очах її однолітки, марно просиджуючи час в тісних квартирах перед телевізором, без спілкування.

Раніше нічого подібного у місті не було.

фітнес-тренерка Юлія Ходюнова-7398
фітнес-тренерка Юлія Ходюнова-7401
фітнес-тренерка Юлія Ходюнова-7404
фітнес-тренерка Юлія Ходюнова-7402
фітнес-тренерка Юлія Ходюнова-7397
фітнес-тренерка Юлія Ходюнова-7396

Паралельно Юлія розробляла курс із мнемотехніки – для покращення роботи пам’яті, профілактики хвороб Паркінсона та Альцгеймера.

Згодом ініціювала ще один напрям роботи із літніми – посиденьки за кавою/чаєм разом із зустрічами з лікарями, нотаріусами, людьми різних професій,які могли б навчити, розвіяти міфи та страхи, порадити.

У планах ще було багато проєктів, проте 24 лютого все змінило. Але й тут жінки не розгубилися – разом волонтерили, в’язали теплі шкарпетки для хлопців, передавали смаколики.

І хоча потребу в шкарпетках замінили потреби у техніці та амуніції, закривати які не під силу пенсіонерам, вони ще й досі пакують посилки з речами для госпіталів та цивільних, які живуть під обстрілами, передають їх волонтерам.

Нині ці літні пані з групи по фітнесу, мнемотехніки, волонтери – як родина: разом святкують дні народження, ходять на морозиво, гуляють у парку.

Якось брали участь у благодійному забігу в пам’ять Героїв, які загинули. Бігли, а за ними тихенько їхала чергова бригада медиків у “швидкій”. Але, як каже фітнес-тренерка, не дочекаєтесь!

Вечірня робота

Графік вечірньої роботи щільний: двічі на тиждень відбуваються заняття з фітнесу, двічі – з мнемотехніки, а ще ж упродовж останніх трьох місяців, до 30 квітня, працювала їхня волонтерська група – і тут вже ніхто не рахувався з часом.

“У липні мені 66, – каже Юлія. – З 50 років я на пенсії. Працюю і складати крила поки не планую. Від мене залежать здоров’я і душевний спокiй великої кількості людей. Бажано навіть не хворіти, бо все зупиняється. Жінки нудьгують, м’язи закріплюються…”.

У Юлії є окремий робочий кабінет у місцевому територіальному центрі соціального обслуговування, в якому і народжуються усі її лекції, завдання, ідеї.

Над столом на стіні висить підсвічена жовто-блакитна карта України – подарунок від волонтерів.

“Я працюю по особистому графiку. Якби я працювала до 17.15, у  мене було б не 40 годин в тиждень, а 50. Тому, коли маю вечiрню роботу, працюю до обiду, а вже ввечерi йду aбо до Палацу культури, aбо денного центру, де відбуваються заняття”.

Якщо з фітнесом все зрозуміло, то мнемотехніка – щось дивне для багатьох. Якщо коротко, тут пані тренуються у запам’ятовуванні списків покупок, номерів телефонів, абревіатур, виступів, доповідей.

Для цього Юлія готує вікторини, ігри, збирає наукові факти, розробляє нейрогімнастику.

фітнес-тренерка Юлія Ходюнова-7393
фітнес-тренерка Юлія Ходюнова-7390
фітнес-тренерка Юлія Ходюнова-7389
фітнес-тренерка Юлія Ходюнова-7395

Справжній вечір

Юлія любить свої вечори, особливо пізні. Бо якщо денна підготовка до занять, збір, пакування та передача пакунків хлопцям у ЗСУ часто виснажують, то вечірні заняття приносять емоційне задоволення.

Хоча фізично втома відчувається добряче.

Мені не 30, я дуже втомлююся. Іноді не вистачає 24 годин у добі. Я себе лаю, обіцяю зменшити навантаження, згадувати про вік. Але зараз мене це навіть рятує від думок. У мене син то у Бахмуті, то у Запоріжжі…

Юлія Ходюнова

Активні та насичені вечори із тими, кому трохи за 60, часто завершуються тоді, коли дехто вже лаштується до сну – близько восьмої, а то й десятої вечора. 

Юлія ж лише десь о такій порі відчиняє двері дому, де на неї з нетерпінням чекає її пухнаста подруга – кицька Агата.

“Моя Агата ніби відчуває мій настрій. Зазвичай радіє моєму приходу, галопом гасає по всій квартирі, перевіряє все, що в сумці, в пакеті, лапою намагається щось дістати. Але якщо у мене поганий настрій – ніяких сумок, ніякої біганини. Тиха, сидить поруч, не відходить, у вічі заглядає, руки лиже. Якщо я лягла, влаштовується поруч. Якщо захворіла, то лежить на грудях”.

У компанії Агати жінка готує легку вечерю. Інколи це кілька варених картоплин та салат з буряка та яйця.

Іноді – холодна гречка з молоком, чи сир з яблучним пюре або розпареними родзинками, молочна манна каша. Часом банан і йогурт.

“А, буває, попри пізню годину, хочеться чогось суттєвішого. Ось тільки заснути після цього важко, – сміється тренерка. – Ще дивлюся новини.

На якийсь хороший фільм вже немає ані сил, анi часу, а новини мені потрібні – син на фронті.

Юлія Ходюнова

Якщо є зв’язок, перекидаємося двома словами із ним. А тоді залишається лише відповісти на повідомлення, можливо, когось привітати з якоюсь подією чи перекинутися кількома словами про насущне – війну, перемогу, маленькі досягнення чи невдачі, відносини, про дітей, внуків…

Тоді маю звичку випити чашку узвару – кава і чай у такий час – табу. До ранку не засну.

Ванна і, нарешті, ліжечко. На жаль, о 1-2-3 ночі, бо ж хочеться розтягнути вечір, насолодитися тишею та самотністю.

Бо хоч вдень я і оточена людьми, та ввечері хочеться побути наодинці із собою. Подумати, щоб не забути чогось на завтра, про сина, здоров’я, що пошити на літо, що купити, що волосся треба пофарбувати – хто ж контролює думки?

А коли я нарештi вимикаю свiтло, ще деякий час прокручую в думках прожитий день і найчастіше засинаю задоволена. День прожитий не дарма”.

Так вечір неймовірно активної на свої літа жінки поволі глибоко за північ перетікає в коротку ніч. І якщо завтра субота, то для Юлії це єдиний день повного відпочинку.

І коли всі навколо метушаться, вибивають килими, миють, перуть, жінка без всяких докорів сумління влаштовує собі день лінощів – аби набратися енергії на наступний активний тиждень. Бо ж вже у неділю – на фітнес та (інколи) театр!

Вам також сподобається:

Фото Дмитра Кривенка

Вікторія Швець

Вікторія Швець

журналістка, смт. Володимирець, Рівненщина

читати наступне