--10730

13 Червня, 2023

корисне

Чи можна їсти фрукти ввечері: відповідає нутриціологиня

“Вечір” розпитує знавців, які продукти і харчові звички зміцнять наше здоров’я, а які можуть зашкодити.

Останнім часом стали популярні ідеї, що споживання фруктів надвечір може зіпсувати сон, погіршити самопочуття або взагалі нашкодити здоров’ю. Чи правдиві вони – розповідає нутриціологиня Анна Шестакова.

Чи можна їсти фрукти ввечері-10711

Недоречність фруктів у вечірньому раціоні – це міф

Анна Шестакова

нутриціологиня, співавторка телеграм-каналу “Фізична субкультура і торт”

Чи можна їсти фрукти ввечері?

Думка про недоречність фруктів у вечірньому раціоні – це міф.

Коріння його у медичних рекомендаціях не їсти солодкі фрукти й висококрохмалисті продукти людям з цукровим діабетом.

Також сирі фрукти надвечір не радять їсти людям, які мають проблеми з ШКТ (гастрити, проблеми з кислотністю тощо). Щоправда, доказові лікарі і останні дослідження кажуть, що й такі люди можуть їсти термічно оброблені фрукти – консервовані, варення без доданого цукру. Привчати свій ШКТ переварювати оброблені фрукти.

А якщо у людини все гаразд з інсуліном, в неї немає діабету, немає проблем з ШКТ, то вона може спокійно їсти фрукти ввечері, та й у будь-яку пору дня.

Наприклад, некомерційна організація Mayo Clinic, один із найбільших приватних медичних та дослідницьких центрів світу, радить на вечерю приготувати салат з фруктів або додати фрукти до десерту.

Чому важливо їсти фрукти?

Організації, які спеціалізуються на здоров’ї людей, зараз виступають з рекомендацією (HNS, Mayo Clinic) їсти щонайменше п’ять порцій свіжих фруктів і овочів на добу. Одна така порція становить від 80 г.

Одна порція, згідно рекомендаці HNS – це два чи декілька маленьких фруктів (дві сливи, два ківі, дюжина вишень тощо), один середній фрукт (одне яблуко, один нектарин, один банан тощо) або половинка чи скибочка великого фрукту (половинка грейпфруту, скибочка дині тощо).

Якщо з’їдати п’ять таких порцій на день, то:

  • наш організм отримає клітковину, яка допомагає підтримувати здоровим біом кишківника. Це посилює імунітет, сприяє загальному здоров’ю;
  • наш організм отримує вітаміни й мінерали, які йому необхідні на добу;
  • знижуються ризики смерті від серцево-судинних захворювань, передчасної смерті, розвитку раку.

Які фрукти їсти?

Коли купуєте фрукти, звертайте увагу на кольори: чим різноманітнішими вони будуть, тим краще (Mayo Clinic). Якщо, наприклад, взяли червону полуницю, то додайте до неї жовтий банан. До червоного й жовтого додайте зелене яблуко. Або сині сливи чи чорницю, помаранчеві персики, абрикоси. Чим яскравішим буде ваш набір — тим більший і різноманітніший набір речовин отримаєте з фруктів.

Це не обов’язково мають бути “суперфуди”, звичні нам фрукти чудово справляються з функцією підживлення організму.

Наприклад, 100 г винограду покривають 5% добової норми організму у магнію, 10% калію, містить кремній і вітамін B1. Черешня містить мікроелементи калій, фосфор, залізо, магній, цинк, вітамін B5 та B6.

Де купувати фрукти?

Поширена думка, що справді корисні фрукти продаються на продовольчих ринках, а магазинні містять багато хімічних речовин. Не погоджуюсь з цим. Сама спокійно купую фрукти у магазинах, бо знаю, що перед тим, як потрапити на полицю, такі фрукти проходять ретельну перевірку на вміст різних речовин, щоб вони були безпечні для людини.

Де б ви не купили фрукти, обов’язково мийте руки і продукти проточною водою перед вживанням в їжу.

Вам також може бути корисно:

  • Що їсти ввечері, щоб швидше заснути і краще почуватись
  • Ніякої піци ввечері! Що їсти з дітьми після 18:00, пояснюють дієтологи
  • Секс та їжа: чому не варто змішувати
Артем Кузьменчук

Артем Кузьменчук

головред «Вечора»

читати наступне