14 Жовтня, 2024
життєстиль
«В шоці всі: сова, хазяї, ми»: як вечорами працює Команда порятунку тварин Києва
Автор: Ольга Бродська
Дістати з вентиляційної труби кажана. Врятувати лебедя з крижаного озера. Спуститись з даху 25-поверхівки на мотузці, щоб зняти з підвіконня кота. Все це про KARG — «Команду порятунку тварин Києва».
Минулого місяця Команда відсвяткувала 10 років з дня заснування. Свій лік ведуть від першого кота, якого зняли з дерева.
Рятівники працюють цілодобово. Співзасновник KARG Михайло Сторожук розповів Вечір.Медіа кого і як рятують вечорами та вночі.
«Жигуль», сачок та троє ентузіастів
— Було так: один «Жигуль», один сачок, один комплект для лазання по деревах і троє ентузіастів, — з усмішкою згадує Михайло. — Спочатку рятували котів: знімали їх з дерев. Потім кажанів.
Влітку вечорами вони залітають поодинці до квартир. Восени під час міграції — цілими колоніями. Лишає людина відкрите вікно, приходить додому, а там меблі зламані й повний безлад.
Колонія кажанів — це 200-300 особин. Всі разом сіли на штору — хана карнизу
Після старту порятунку кажанів KARG зайнявся собаками. У ЗМІ написали про врятовану ними собаку, що перейшла по замерзлій річці на острів й не могла вибратись.
Так про діяльність команди дізналось більше людей і ДСНС:
— Ми не співпрацюємо з ДСНС, наші сфери діяльності різні. Проте якщо їм телефонують з приводу тварин — дають наш номер. Також під час стихійних лих чи ліквідації наслідків прильотів ми можемо працювати пліч-о-пліч.
У нас кожна з чергових машин має запас води для гасіння невеликих пожеж. Також маємо повністю обладнану пожежну автівку, що містить велику кількість води.
Робота в комендантську
Нині в команді 15 однодумців. Одні працюють диспетчерами, інші — їздять на виклики. За добу може бути до 100 дзвінків, з них від п’яти до 30 стають викликами:
— Може в центрі міста сидіти кіт на дереві й кожен другий, хто побачить, набере нас та попросить приїхати, — розповідає Михайло. — Так і вийде, що дзвінків багато, а виклик один.
Працюють екіпажами: їх зараз три. Одна доба — один екіпаж, але при надзвичайній ситуації інші теж скоротять свої вихідні. Коли трапляється біда, Команда порятунку тварин Києва виходить за межі назви:
Після підриву Каховської ГЕС ми врятували близько 200 тварин. Спочатку у нас з колегою був один гідрокостюм на двох…
— Вирізали решітки, вибивали вікна, робили дірки в дахах затоплених будинків, діставали звідти котів та собак.
Сантиметри повітря лишались. Десять днів виснажливої роботи. Також разом з фондом «12 вартових» вивозили тварин з гарячих точок.
Тільки з Очеретино минулого року вдалося врятувати 50 тваринок
Сова в каміні
Раніше ночі у Команди були такі ж завантажені, як і дні:
— Нині часто маємо виклики під комендантські: хтось спішив додому і збив собаку, наприклад, — ділиться рятівник. — Або прийшов додому пізно, а там кіт застряг у вікні, що було відчиненим на провітрювання.
Тоді потрібна термінова шпиталізація. Якщо вдома є кіт — ставте металеві сітки «антикіт», москітки не зупинять пухнастого. Також спеціальні пристрої для вікон: з ними можна відчинити на провітрювання безпечно. Інакше завжди є ризик, що кіт туди пролізе, а назад вилізти не зможе.
Нічні тварини в темний час доби не потребують до себе уваги KARG:
— Не пам’ятаю викликів на сов серед ночі. Зате вдень буває. Прилетіла сова переночувати на трубу димоходу і… Провалилась в камін. В шоці всі: сова, хазяї, ми.
Та найдивнішим був виклик в центр міста. Бо на ліхтарі сидить пітон
Він розбив тераріум у квартирі, виліз у вікно. Спустився по водостоку з третього поверху і пішов гуляти вулицею. Уподобав собі стовп з ліхтарем та заліз.
Цуценята в лисячих норах
У роботі Команди прослідковується сезонність. Кожна пора року чимось особлива. Взимку KARG рятує цуценят:
— Собаки народжують в норах, часто чужих, наприклад, лисячих. І у різних конструкціях підлоги, куди складно пробратись. Потім бідні не можуть дістати своїх дітей.
А до морозів собачі виводки вкрай нестійкі. Ще їжаки з кажанами прокидаються серед сплячки: їх забираємо на перетримку до зими. Співпрацюємо з різними притулками. Плюс у кожного члена команди хтось живе на перетримці.
Звісно, всіх забрати ми не можемо. Якщо є можливість — допомагайте нам, забирайте врятованих тварин до себе.
Забудькуватий бобер
Навесні сезон міграції бобрів:
— Вони переходять з водойми на водойму і можуть під час цього забути, куди йшли. Картина: сидить посеред вулиці бобер у задумі на асфальті. Що робити? Нічого! Він сам з часом зрозуміє, куди йому йти.
Або ми сачком чи петлею його схопимо та доставимо до найближчої водойми. Самі з бобром не комунікуйте: він може бути агресивним. Також весна — це період підпалів трави.
А в ній зайченята та білченята — рятуємо їх. Влітку зліткам допомагаємо. Ще вороненята іноді не можуть вилетіти з гнізда, а сороченята залітають в вентиляційні шахти.
Цього року вперше KARG рятували лелечі яйця:
— Коли один з пари лелек гине, інший кидає гніздо. Ми забрали яйця з таких гнізд та відвезли до садиби Нюшанік. Там спеціалісти з реабілітації птахів поклали їх до інкубатора. Нині 20 лелек вилупилось, виросло та уже відлетіло у теплі краї, — з гордістю каже Михайло. — Є спеціальні методи здичавіння лелек, щоб вони могли жити у дикій природі. Тож полетіли птахи повністю самостійними.
Ліниві лебеді
Осінь — це лебедина пора:
— Травмовані лебеді не можуть відлетіти. Часто у них зламані крила. З першими заморозками люди помічають лебедів на замерзлому озері й телефонують нам. Думають, що птахи примерзають до водойми.
Але таке буває вкрай рідко. Ми приїжджаємо. Якщо бачимо, що крило вигнуте неприродно — ловимо. Ввечері для цього використовуємо потужний ліхтар: дезорієнтований птах пливе на світло.
Якщо візуально все в нормі, але ми трохи налякали лебедя, проте він не тікає — це виснаження. Таких ми теж забираємо.
Але останніми роками помічаємо лінивих лебедів: вони свідомо лишаються на зимівлю тут
Клімат змінився, стало тепліше. Є доступ до їжі. Чого кудись летіти? Таким ми даємо спокій: це їхній вибір.
Кіт, собака та пара лебедів
До речі, вчора робочий вечір Михайла почався саме з лебедів:
— Близько п’ятої вечора я відвіз двох травмованих лебедів з різних місць на лікування.
Поки їхав — виклик: збита собака. Ще цього вечора шукав кота: сказали, що кричить в шахті ліфта. Приїхали, облазили все — нема пухнастика. Мабуть, погорланив у під’їзді й втік. Ось уже і комендантська.
До великої війни за порятунок домашньої тварини Команда просила власника заплатити ₴200-500. Нині конкретної суми нема: власник платить скільки хоче та може. Диких тварин Команда рятує безплатно.
KARG пережив різні часи. Бувало, що не вистачало коштів на ремонт єдиного авто чи на нові мотузки. Тому рятівники завжди раді донатам. Можуть врятувати кого завгодно. Мають обладнання для будь-яких робіт:
— Я всюди можу залізти. З даху багатоповерхівки спускався на різні поверхи. На тополю, висотою 30 метрів залізав.
Була б вища — заліз би й на неї, якщо тварина в біді.
Більше про вечори тварин:
Ось, може вас зацікавить цим вечором
Ось про що ми пишемо в інших рубриках
«Чехи думали, що ми їмо одне сало!»: як рестораторки з Кіровоградщини готують українські страви в Чехії
Як провести вечір у Хмельницькому? 7 порад від засновниці медіа «Лінза» Каті Вовк
«Це вам не естрада»: музкритик Філ Пухарєв написав книгу. Ось топ-5 статей, щоб відчути його стиль
«Плануємо секс і це так круто!»: чи можна підвищити лібідо — пояснює сексологиня