--14401

21 Липня, 2023

вечеря

9 місць, де повечеряти у Харкові: густий червоний борщ, тако-терун з печі, коктейлі

Всупереч обстрілам, Харків живе.

На вечерю місцеві тут збираються у дворику ринку їжі з ятками, відкривають заклад, де банош готують як фалафель, а борщ як рамен.

Також готують густо-червоні борщі – класичні на півні або модернові з креветкою.

«Вечір» склав гайд закладами міста для вечері та думки знавців про те, в яких продуктах і стравах шукати «смак Харкова».

де повечеряти у Харкові-14257

Справжня харківська страва – густо-червоний борщ з часником, цибулею з пампушками.

Олександр Каратаєв

Справжня харківська українська страва – насичений червоний борщ. Саме дуже червоний. Так його, мабуть, багато хто готує і в інших містах України, але характерний він саме в нас. І ще, щоб до нього подали часник або цибулю з пампушками.

Другий характерний смак Харкова – заклад швидкого харчування «Буфет». Він є тільки у Харкові, впевнений, що кожен мешканець куштував там їжу. «Буфет» – гастрономія по-харківськи.

де повечеряти у Харкові-14262

Історично Харків став переплетінням традицій, культур і гастрономиії.

Дар’я Спасова

гастроентузіастка

Історично Харків розташований на перехресті великих доріг. Тому місто стало переплетінням всього і всіх, хто сюди приїжджає: традицій, культури і гастрономії.

Якщо говорити про «смак Харкова» зараз, то багато людей, які поїхали з міста і ностальгують за ним, найчастіше згадують квадратну піцу з «Буфету».

Це мережа закладів швидкого харчування для студентської авдиторії, де готують піцу на товстому шарі тіста (її ще іноді називають «єврейською») та смачну окрошку.

Для мене Харків насамперед – це люди, і смак міста в їжі, яку вони готують тут і зараз. Це їжа з Borsch eatery, з закладу «Кіношники» (на жаль, не працює зараз), або на фуд-корті 7й склад.

Сімейні сніданки у Jord, чи у міському кафе 1654, про які можу зараз тільки згадувати і мріяти, що заклад відновить роботу.

Особливу вечерю у Харкові можна провести у різних форматах. Вишукано, у фенсі-варіанті, наприклад, у Villa Tartufo або Jord.

Для вечері у демократичному форматі можна обрати 7й склад чи Borsch eatery – шеф Павло Котов готує тут страви української та міжнародної кухні у власному читанні, та старанно обирає інгредієнти і майстерно працює з ними!

Або The Ditch bar з крутими коктейлями й цікавою кухнею. І не забувайте про Трипіччя з авторським поглядом на українську кухню та продукти: в них якраз зʼявилась винна карта!

де повечеряти у Харкові-14595

«Смак Харкова» – це смак локальних продуктів Слобожанщини

Микита Вірченко

ресторатор

Смаку – річ індивідуальна річ, Харків тут яскравий приклад.

Серед сучасних харків’ян є нащадки різних народів, які колись приїхали жити і працювати у місто. Кожен приніс щось своє, на кухні кожної сім’ї зберігся свій смак.

У нас є великий спальний район Салтівка. Там досі жива думка, що «пролетарі ресторанами не ходять». І в моїй сім’ї старше покоління не розуміє цього, для них правильна їжа домашня.

Харків’яни розуміють і люблять томатний борщ і не сприймають буряковий. Моя бабуся, яка сама з Кубані, навіть зелений борщ готувала з томатами. Я пропонував додавати томати у зелений борщ в «Трипіччі», але мені сказали, – «Він тоді вже не буде зеленим!». Але це мій смак, так було прийнято в сім’ї.

Ще існує наратив: «Якщо ти вчився у Харкові, то ти харків’янин». У нас студентське місто, є багато навчальних закладів. І тут на «смак Харкова» претендує швидка студентська їжі на кшталт «Буфету». Зараз значення цього місця стало ще більшим, бо серед харків’ян сильне почуття міського патріотизму. Такі локальні місця в умовах загрози ідентичності почали цінувати ще більше.

В певній мірі завдяки закладу «Буфет» у Харкові сильна позиція в окрошки: місцеві добре знають цю страву, вважають себе її знавцями.

Є ще старий харківський проєкт «Чебуречна» біля станції метро «Палац Спорту» (колишня «Маршала Жукова»). Як на мене, там вже не той смак. Але харків’яни ходили туди поколіннями і в їхній пам’яті вона залишила сильний слід.

В іншому «смак Харкова» – це смак локальних продуктів, які вирощують на Слобожанщині. А вони мало чим відрізняються від продуктів решти України.

Villa Tartufo

де повечеряти у Харкові-14543
де повечеряти у Харкові-14544
де повечеряти у Харкові-14307

Ресторан сучасної італійської кухні, який працює у парку Шевченка поблизу фонтана з травня 2021 року.

Інтер’єр від місцевої студії ARTE development має створити відчуття, ніби сніданок, обід чи вечеря тут проходитимуть у заміській віллі, поряд з природою.

Під час вечері тут радять обов’язково спробувати піцу з дров’яної печі, наприклад, «Чотири сири» або з морепродуктами, пасту власного виробництва – фетучіні з трюфелем.

«Гості обожнюють наш міланський шніцель, радимо замовити його завчасно, біфштекс з косулі і філе дорадо на грилі», – розповідають у ресторані. І обов’язково спробувати на десерт фірмовий Наполеон.

  • Дитяче меню/дитяча зона: дитячої зони немає, є окремі страви для дітей
  • pet-friendly: так
  • Середній чек вечері для одного гостя: до ₴1000
  • Середній час очікування страв: холодні закуски до 15 хв, гарячі страви близько 20 хв
  • Послуга “корк фі”: ні
  • Де: вулиця Сумська, 35, Сад Шевченка
  • Коли: пн 12:00-20:45, вт-нд 10:00-20:45
  • Тел: +38 097 770 35 00
  • Instagram

Nikas

де повечеряти у Харкові-14374
де повечеряти у Харкові-14375
де повечеряти у Харкові-14317

Ресторан у центрі міста на початку історичного Бурсацького узвозу, поряд з площею Конституції та історичним музеєм.

Працює з 2017 року. Дизайн створило архітектурне бюро AROF з використанням натуральних матеріалів – граніту, дерева, металу і кераміки.

Меню від бренд-шефа Фабіо Наказато та шеф-кухаря Станіслава Нікуліна покликане об’єднати азійські мотиви із сучасною європейською гастрономією.

Для особливої вечері тут радять бронювати столики на літній терасі або у головній залі поряд з відкритою кухнею та кількарівневим японським грилем-робата, які тут грають роль “гастрономічної сцени”.

Радять спробувати різні види ролів, рибу та м’ясо на японському грилі робата, качку по-пекінські (варто замовити завчасно), піцу й пасту.

  • Дитяче меню/дитяча зона: дитячої кімнати немає, є окремі страви для дітей
  • pet-friendly: для маленьких порід
  • Середній чек вечері для одного гостя: ₴1000-1500
  • Середній час очікування страв: до 20 хв
  • Послуга “корк фі”: ні
  • Де: вулиця Університетська, 2
  • Коли: пн-нд 10:00-22:00
  • Тел: +38 067 000 1114
  • Instagram

Puri Chveni

де повечеряти у Харкові-14545
де повечеряти у Харкові-14548
де повечеряти у Харкові-14323

Сучасний ресторан грузинської кухні (Puri Chveni з грузинської – наш хліб), який працює у будівлі початку 20-го століття в центрі Харкова.

Інтер’єр розроблила студія дизайну YOD. Вони використали в оформленні дуб, традиційні черпаки з сушених гарбузів, глину для будівництва печей у залі.

Під час вечері у Puri Chveni радять спробувати баранину з тандиру, м’ясо, рибу, овочі з мангалу, хоча б кілька з 10 різних видів хінкалі, долму, різні види хачапурі. До страв пропонують грузинські лимонади, чачу або грузинське вино.

  • Дитяче меню/дитяча зона: є окремі страви для дітей
  • pet-friendly: так
  • Середній чек вечері для одного гостя: ₴500-700
  • Середній час очікування страв: 15-20 хв
  • Послуга “корк фі”: ні
  • Де: вулиця Мироносицька, 52
  • Коли: пн-нд 11:00-22:00
  • Тел: +38 096 899 9899
  • Instagram

Трипіччя

де повечеряти у Харкові-14549
де повечеряти у Харкові-14550
де повечеряти у Харкові-14326

«Трипіччя» — яскрава і неординарна гастрономічна прем’єра, яка відбувалася у Харкові влітку 2022 року.

Заклад виник завдяки знавцю кави і кухарю Микиті Вірченку.

З командою він сам спроєктував і збудував три печі, де страви варять, смажать, тушкують, коптять тощо.

Створення страв у «Трипіччі» – процес творчий і мало чим обмежений. Використовують українські продукти, локальні рецепти, але так, як відчуває Микита і команда, а не велить гастрономічна традиція.

Наприклад, на вечерю тут можна спробувати перші страви, борщ, приготовані за технологію раменів – коли кожен інгредієнт доводять до смаку окремо, а потім заливають «юшкою».

Подають кульки баношу, який готують як фалафель, тако-терун, він же дерун, олдскульну та ньюскульну шпундру, збиту сметану на кшталт мілкшейку. До страв подають хліб власної випічки.

«У нас є тарілки з різними прикусонами, які ми називаємо оселедцями. Це щось на кшталт «українських мезе», тільки не у форматі намазок, а як набір сайдів, які ми додаємо до основних страв — різне сало, печені овочі, мариновані і квашені речі, власний сир тощо», — розповідає Микита.

Нещодавно у «Трипіччі» запустили винну карту з українськими винами з локальних сортів винограду. Вечері можна послухати концерт місцевих музикантів.

  • Дитяче меню/дитяча зона: ні
  • pet-friendly: так
  • Середній чек вечері для одного гостя: до ₴700
  • Середній час очікування страв: близько 20 хв
  • Послуга “корк фі”: ні
  • Де: вулиця Різдвяна, 10
  • Коли: вт-нд 12:00-22:00, пн – вихідний
  • Тел: +38 066 284 7911
  • Instagram

Borsch eatery

де повечеряти у Харкові-14393
де повечеряти у Харкові-14328
де повечеряти у Харкові-14329

Зараз «Борщ» працює у форматі «обіднього кафе» з 12:00 до 18:00, але місцеві знавці радили це місце для ранньої вечері.

Borsch eatery відкрили у 2017 році, тут роблять акцент на локальних фермерських інгредієнтах і смачних враженнях.

Для цього шеф-кухар Павло Котов відшукує якісні продукти у місцевих фермерів і ринках Харкова.

Із своїх знахідок готує страви української і міжнародної кухні у власній інтерпретації.

Наприклад, під час вечері у тихому зеленому дворику можна спробувати борщ на бульйоні з півня, окрошку, птітім (щось між крупою та макаронами з твердих сортів пшениці) у вершковому соусі з куркою, халумі або козиним сиром на вибір.

Галушки тут готують на пару і пропонують додати витриманий козиний сир або тушковану капусту з ковбасками.

  • Дитяче меню/дитяча зона: є окремі страви для дітей
  • pet-friendly: так
  • Середній чек вечері для одного гостя: до ₴500
  • Середній час очікування страв: 15-20 хв
  • Послуга “корк фі”: ні
  • Де: улиця Бакуліна, 14
  • Коли: пн-нд 12:00-18:00
  • Тел: +38 099 214 7435
  • Instagram

Jord

де повечеряти у Харкові-14331
де повечеряти у Харкові-14332
де повечеряти у Харкові-14333

Ресторан про «щастя по-данські» (Jord з данської – земля). З акцентом на здоровому харчуванні, локальних продуктах, невимушеній атмосфері, де б гості почували себе вільно.

Працює з 2018 року, поряд пам’ятка архітектури Держпром в стилі конструктивізму та Майдан Свободи.

Для особливої вечері радять бронювати столик на веранді та пробувати страви сучасної європейської кухні.

«Якщо у вас велика компанія, візьміть кілька страв в стіл, наприклад, карпачо з телятини. Спробуйте брускету з лососем власного копчення, запечений баклажан в глазурі місо чи смажену на вугіллі броколі», – розповідають у Jord.

З основних страв серед постійних гостей користується популярністю маринований восьминіг, обсмажений в хоспері, філе сібаса, стейк рібай з української яловичини сухої витримки.

«І обов’язково наш raw брауні без білого цукру та борошна, з фундуком та чаєм або крем із маскарпоне з полуницею», – додають у закладі.

  • Дитяче меню/дитяча зона: є окремі страви для дітей
  • pet-friendly: так
  • Середній чек вечері для одного гостя: ₴1200-1500
  • Середній час очікування страв: 15-20 хв
  • Послуга “корк фі”: ні
  • Де: вулиця Трінклера, 2
  • Коли: пн 10:00-21:00, вт-нд 09:00-21:00
  • Тел: +38 050 050 5004
  • Instagram

The Ditch

де повечеряти у Харкові-14553
де повечеряти у Харкові-14335
де повечеряти у Харкові-14554

Бар біля станції метро «Наукова» на вулиці Культури заснували у липні 2020 року Даша Таран та Сергій Дугін.

Пережив карантини і працював як волонтерський центр і гуманітарний склад у 2022 році.

Місцеві радять The Ditch бар для вечері, бо тут збираються цікаві люди міста, роблять круті коктейлі (понад 30 видів), мають цікаву кухню.

На вечерю тут можна спробувати класику коктейлю на кшталт Негроні або авторські коктейлі, наприклад CocoGina з ромом, двома різними горілками, кавуном, кокосом, піною з рожевої матчі та бергамоту. Або взяти коктейль у банці із собою.

З нового меню у закладі радять спробувати хумус, тартар або курку в сухарях панко на стейку з молодої капусти, пармезаном та грецьким йогуртом. Заклад популярний, ввечері тут людно.

  • Дитяче меню/дитяча зона: з дітьми до 18 років не можна
  • pet-friendly: так
  • Середній чек вечері для одного гостя: ₴700-1000
  • Середній час очікування страв: 15-20 хв
  • Послуга “корк фі”: ні
  • Де: вулиця Культури, 17
  • Коли: ср-сб 16:00-21:00
  • Instagram

Япошка

де повечеряти у Харкові-14540
де повечеряти у Харкові-14522
де повечеряти у Харкові-14339

Під час повномасштабного вторгнення мережа закладів «Япошка» готувала їжу в межах волонтерської ініціативи World Central Kitchen.

Зараз заклади оптимізували меню, але знову приймають гостей.

Бренд-шеф Олександр Каратаєв радить спробувати під час вечері борщ.

«З азійськими смаками та креветкою. І дуже червоний», – розповідає шеф.

Також у закладах мережі готують суші, роли, піцу, бургери, том ям та страви wok.

  • Дитяче меню/дитяча зона: є ігрова кімната (проспект Науки 11, вулиця Короленка 4), є окремі страви для дітей
  • pet-friendly: для невеликих порід
  • Середній чек вечері для одного гостя: до ₴700
  • Середній час очікування страв: 15-20 хв
  • Послуга “корк фі”: ні
  • Де: вулиця Ярослава Мудрого 33/35, проспект Науки 11, вулиця Короленка 4
  • Коли: пн-нд 10:00-21:30
  • Тел: +38 066 220 22 00
  • Instagram

7йсклад

де повечеряти у Харкові-14340
де повечеряти у Харкові-14390
де повечеряти у Харкові-14342

Ринок їжі, який працює у центрі Харкова, біля станції метро «Архітектора Бекетова» з весни 2020 року..

«7й склад» називають кроком до розкриття потенціалу харківських двориків. Місцем, де збираються сусіди, сім’ї, друзі, щоб разом провести час.

Гастролокація створена з морських контейнерів з внутрішнім двориком. У контейнерах працюють ятки різних закладів.

Наприклад, у «Любоу» частують барбекю й хачапурі, у японському стріт-фуді Suchi Icons готують місо суп, суші, боули й попкорн з креветок.

Або можна зайти на добірні сидри у «Перша сидерія в Україні» чи на каву у «Блек & Мілк».

Гостям простору пропонують місця або за столиком у дворі під відкритим небом або на критій терасі на одному з контейнерів. Вечорами тут іноді проходять благодійні концентри, dj-сети, ярмарки, лекції чи поетичні читання.

  • Дитяче меню/дитяча зона: є окремі страви для дітей, до 18 років вхід у супроводі батьків
  • pet-friendly: так
  • Середній чек вечері для одного гостя: ₴500-700
  • Середній час очікування страв: 15-20 хв
  • Послуга “корк фі”: ні
  • Де: вулиця Скрипника, 7
  • Коли: пн-нд 10:00-21:00
  • Instagram

Де смачно поїсти в інших містах

“Вечір” також створив добірки про:

  1. Вінниця
  2. Дніпро
  3. Житомир
  4. Івано-Франківськ
  5. Київ
  6. Кропивницький
  7. Луцьк
  8. Львів
  9. Одеса
  10. Полтава
  11. Суми
  12. Тернопіль
  13. Ужгород
  14. Хмельницький
  15. Черкаси
  16. Чернівці
  17. Чернігів
Артем Кузьменчук

Артем Кузьменчук

головред «Вечора»

читати наступне