--47985

2 Липня, 2024

життєстиль

«Коли вгатив по штабу в Севастополі та здав залік з ОБЖ»: вечірні залаштунки найпопулярнішої платформи для мемів в Україні – «Мемаграм»

Пссс… Мемчик потрібен?

Меми з нами з середини нульових і не втрачають популярності. Картинки чи фото зі смішними написами це наші рефлексії на події та проблеми. 

Та найголовніше: меми стали дзеркалом історії. ГО “Всеукраїнська асоціація музичних подій” вже знімає документальний фільм про роль мемів у війні.  

Над ним працює засновниця та адміністраторка тг-каналу «Мемаграм» Олена Шиян. Це найбільша в Україні платформа для публікації мемів: нині там 15,5 тисяч підписників. 

«Вечір» розпитав Олену про створення мемів, над якими ми так любимо посміятись вечорами.

Меми в режимі реального часу

– Ми заснували з друзями та ведемо канал «Мемаграм». А адмінка, всі меми проходять через мене: обираю і публікую. В ГО «Всеукраїнська асоціація музичних подій» курую проєкт з фільму про меми. Це буде унікальна документалка, орієнтована на західну аудиторію перш за все. Інтерв’ю з авторами мемів, історія створення того чи іншого прикола.

Мем про сон під звуки ППО

І все це про життя під час війни. Так вийшло, що в складні для України часи українці генерують багато мемів. Вже домовились з Megogo та ведемо переговори з Netflix.

Все почалось з ідеї:
– В ковідні часи ми з друзями подумали: було б добре створити платформу, куди зможемо транслювати найцікавіші меми. Для нас було важливо, щоб кожна смішна картинка була підписана: автор такий-то. Бо мем публікується один раз десь і все, авторство губиться.

Мем про комарів

Щоб охопити максимум користувачів соцмереж, Олена вирішила запуститись одночасно в фейсбуці, інстаграмі та телеграмі:

До повномасштабного вторгнення у нас у фб було 250 000 підписників. Потім групу заблокували через «неприйнятний контент». Зараз ми вкотре створили в фейсбуці та інсті нові сторінки, але їх важко розвивати, бо банять за меми про війну. Тому несеться все в телеграмі: з 9 ранку до 12 ночі я пощу мемчики.

Мем про безсоння

Стараюсь, щоб між виходами нових була пара годин часу. Та якщо сталась подія – частіше. Я люблю Євробачення: завжди дивлюсь. Не лягаю спати до завершення і пощу в режимі реального часу. 

«Мемаграм» на Євробаченні 2023

– У Ліверпулі на Євробачення 2023 ГО «Всеукраїнська асоціація музичних подій» представила інтерактивну виставку про Україну, її музику та культуру. Її відвідало понад 37 000 людей. Там був стенд і про українські меми.

Стенд з мемами на Євробаченні 2023

Я відібрала найпопулярніші й ті, які будуть зрозумілі міжнародній аудиторії. До стенда з мемами стояла черга. Найпопулярнішим став мемчик про Зеленського з зачіскою Джонсона.

Володимир Зеленський з зачіскою Бориса Джонсона

Коли вгатив по штабу в Севастополі та здав залік з ОБЖ

Футбол Олена не дивиться. Цими вечірніми подіями опікується інший учасник команди:
– Він дивиться та скидає мені меми на тему. Або вигадує сам: ми часто це робимо.

Мем про футбол та закінчення робочого дня

Якщо є натхнення та привід — можу до 10 мемчиків за вечір придумати. Це не складно. Навіть якщо ви не тямите у футболі: взяли фото з матчу, універсальну тему без прив’язки до дати й мем готовий.

Часто буває, що меми приходять серед ночі, коли вже засинаю.

Засновниця каналу "Мемаграм" Олена Шиян викладає мем з телефону

Тоді беру телефон, заходжу в додаток для графічного дизайну і клепаю мем.

Мем про Буданова та ОБЖ

Бачили фото Буданова з його класичним виразом обличчя та підписом: «Коли вгатив по штабу в Севастополі та здав залік з ОБЖ»? Це наш.

Ukrainian memes awards

«Мемаграм» ще в ковідні часи став настільки популярним, що проводив свої конкурси на найкращий мем:

– За перші кілька місяців ведення мемаграму я відкрила для себе купу талановитих авторів. Хотілося якось їх відзначити та підтримати. Деякий час ми з підписниками обирали мем місяця, голосували лайками й дарували автору найкращого мема наш фірмовий павербанк.

Премія від каналу "Мемаграм" - павербанк

Придумали навіть назву для цієї премії – Ukrainian memes awards. Всі голосування відбувалися у фейсбуці на сторінці, якої вже нема. 

В кінці 2020 року вирішили обрати найкращий мем року. Відібрали 20 найкращих мемів та серед тих, що набрали найбільшу кількість лайків обрали переможця нашою командою «Мемаграму».

Найкраий мем року - родичі за столом

Переміг мемчик Олександра Морозова. Наступного року ми долучили до журі головних редакторів українських видань. Переміг паблік в інстаграмі з футбольним мемчиком. Виготовили статуетку Оскара і відправили переможцю.

Статуетка "Оскар" за найкращий мем

Поки що конкурсів немає, але є партнерська співпраця:

До нас приходять бренди. Часто великі та знані. Просять нас створити меми на певну тематику і за це платять нам гроші. Ці гроші ми закидаємо в розкрутку каналу. Зараз не заробляємо на мемах. Кожен з нас має свою основну роботу: я проєктна менеджерка та комунікаційниця. 

Меми після 24 лютого

Щоб створити найвечірніший мем, підійде фотка з парою у ліжку, де він відвернувся до стіни, а вона щось собі надумала:

– Будь-що підійде. Від того ж футболу до якоїсь життєвої теми.

Мем про пару в ліжку

Наші вечори нерозривно пов’язані з відключеннями світла. Думала, що про блекаут приколи закінчаться швидко. Але з’являються нові. Про комендантську ж навпаки: давно нема свіжого. Тільки спочатку було багато. Потім ми звикли.

Мем про комендантську годину

В перші тижні великої війни «Мемаграм» пізно засинав:

– Спочатку були тільки новини. Меми здавались недоречними. Та я побачила в інших групах, як реагують на «рускій ваєнний карабль», на тракторець, що тягне танк. Вирішила спробувати знову постити меми: виявилось, людям це потрібно.

Засновниця каналу "Мемаграм" Олена Шиян з написом про меми

У цей період я могла постити до 3-4 ночі. У телеграмі нічого не пропадає, все можна знайти. Нині меми – частина нашої історії.

Новий Рік з підписниками

Час від часу «Мемаграм» робив збори на різноманітні потреби ЗСУ:
Помітила, що підписники пишуть коментарі до донатів. Скрінила і теж викладала у канал.

Скрін донату з коментом

У такий дивний спосіб вони почали спілкуватись між собою. Хтось з підписників закинув ідею: давайте зустрінемо разом Новий Рік та зберемо гроші на щось корисне? Створила окремий канал.

Скрін донату з коментом

Туди додалось близько 100 людей:
– Ми зустріли 2024 рік та листувались коментами до донатів майже до ранку. Один по гривні кидає, інший округлює до гарної суми.

Скрін донату з коментом

Третій бачить кругле число і робить його іншим. Було цікаво та весело за цим спостерігати.

Скрін донату з коментом

Канал існує досі: тепер збори проводимо там.

Італійська вечеря та українська музика

Вечір Олени починається тоді, коли вона сама вирішить:

– Вільний графік – це по факту 24/7. (Сміється) Намагаюсь закінчувати роботу о 7-8, але буває і до 9 вечора працюю. Потім йду готувати щось смачненьке: обожнюю італійську кухню. Можу тиждень їсти одну пасту. З напоїв люблю просеко.

Засновниці каналу "Мемаграм" Олена Шиян на балконі ввечері

– Якщо є сили – йду в парк. В моїх навушках переважно українська музика. Люблю гурт «Адам», подобався ще до того, як став популярним. З останніх пісень найбільше люблю трек «Лише для нас». Та музику слухаю під час прогулянок не завжди. Іноді хочеться почути спів пташок.

Мем про 30 років

Перед сном Олена робить вправи з йоги:

– Стараюсь регулярно займатись. Хоча б кілька вправ. Виходить не завжди. (Сміється)

Мем про вино та йогу

Обов’язкових вечірніх ритуалів два: намаститись кремчиками та запланувати вихід мемчиків на наступний день.

Мем про заплановані меми

Більше про натхенні вечори:

Кінологиня соціалізує собак

Автоінструкторка вчить кермувати авто

Майстриня шибарі зв’язує людей

Ольга Бродська

Ольга Бродська

журналістка

читати наступне