2 Липня, 2024
життєстиль
«Коли вгатив по штабу в Севастополі та здав залік з ОБЖ»: вечірні залаштунки найпопулярнішої платформи для мемів в Україні – «Мемаграм»
Автор: Ольга Бродська
Пссс… Мемчик потрібен?
Меми з нами з середини нульових і не втрачають популярності. Картинки чи фото зі смішними написами — це наші рефлексії на події та проблеми.
Та найголовніше: меми стали дзеркалом історії. ГО “Всеукраїнська асоціація музичних подій” вже знімає документальний фільм про роль мемів у війні.
Над ним працює засновниця та адміністраторка тг-каналу «Мемаграм» Олена Шиян. Це найбільша в Україні платформа для публікації мемів: нині там 15,5 тисяч підписників.
«Вечір» розпитав Олену про створення мемів, над якими ми так любимо посміятись вечорами.
Меми в режимі реального часу
– Ми заснували з друзями та ведемо канал «Мемаграм». А адмінка, всі меми проходять через мене: обираю і публікую. В ГО «Всеукраїнська асоціація музичних подій» курую проєкт з фільму про меми. Це буде унікальна документалка, орієнтована на західну аудиторію перш за все. Інтерв’ю з авторами мемів, історія створення того чи іншого прикола.
І все це про життя під час війни. Так вийшло, що в складні для України часи українці генерують багато мемів. Вже домовились з Megogo та ведемо переговори з Netflix.
Все почалось з ідеї:
– В ковідні часи ми з друзями подумали: було б добре створити платформу, куди зможемо транслювати найцікавіші меми. Для нас було важливо, щоб кожна смішна картинка була підписана: автор такий-то. Бо мем публікується один раз десь і все, авторство губиться.
Щоб охопити максимум користувачів соцмереж, Олена вирішила запуститись одночасно в фейсбуці, інстаграмі та телеграмі:
– До повномасштабного вторгнення у нас у фб було 250 000 підписників. Потім групу заблокували через «неприйнятний контент». Зараз ми вкотре створили в фейсбуці та інсті нові сторінки, але їх важко розвивати, бо банять за меми про війну. Тому несеться все в телеграмі: з 9 ранку до 12 ночі я пощу мемчики.
Стараюсь, щоб між виходами нових була пара годин часу. Та якщо сталась подія – частіше. Я люблю Євробачення: завжди дивлюсь. Не лягаю спати до завершення і пощу в режимі реального часу.
«Мемаграм» на Євробаченні 2023
– У Ліверпулі на Євробачення 2023 ГО «Всеукраїнська асоціація музичних подій» представила інтерактивну виставку про Україну, її музику та культуру. Її відвідало понад 37 000 людей. Там був стенд і про українські меми.
Я відібрала найпопулярніші й ті, які будуть зрозумілі міжнародній аудиторії. До стенда з мемами стояла черга. Найпопулярнішим став мемчик про Зеленського з зачіскою Джонсона.
Коли вгатив по штабу в Севастополі та здав залік з ОБЖ
Футбол Олена не дивиться. Цими вечірніми подіями опікується інший учасник команди:
– Він дивиться та скидає мені меми на тему. Або вигадує сам: ми часто це робимо.
Якщо є натхнення та привід — можу до 10 мемчиків за вечір придумати. Це не складно. Навіть якщо ви не тямите у футболі: взяли фото з матчу, універсальну тему без прив’язки до дати й мем готовий.
Часто буває, що меми приходять серед ночі, коли вже засинаю.
Тоді беру телефон, заходжу в додаток для графічного дизайну і клепаю мем.
Бачили фото Буданова з його класичним виразом обличчя та підписом: «Коли вгатив по штабу в Севастополі та здав залік з ОБЖ»? Це наш.
Ukrainian memes awards
«Мемаграм» ще в ковідні часи став настільки популярним, що проводив свої конкурси на найкращий мем:
– За перші кілька місяців ведення мемаграму я відкрила для себе купу талановитих авторів. Хотілося якось їх відзначити та підтримати. Деякий час ми з підписниками обирали мем місяця, голосували лайками й дарували автору найкращого мема наш фірмовий павербанк.
Придумали навіть назву для цієї премії – Ukrainian memes awards. Всі голосування відбувалися у фейсбуці на сторінці, якої вже нема.
– В кінці 2020 року вирішили обрати найкращий мем року. Відібрали 20 найкращих мемів та серед тих, що набрали найбільшу кількість лайків обрали переможця нашою командою «Мемаграму».
Переміг мемчик Олександра Морозова. Наступного року ми долучили до журі головних редакторів українських видань. Переміг паблік в інстаграмі з футбольним мемчиком. Виготовили статуетку Оскара і відправили переможцю.
Поки що конкурсів немає, але є партнерська співпраця:
– До нас приходять бренди. Часто великі та знані. Просять нас створити меми на певну тематику і за це платять нам гроші. Ці гроші ми закидаємо в розкрутку каналу. Зараз не заробляємо на мемах. Кожен з нас має свою основну роботу: я проєктна менеджерка та комунікаційниця.
Меми після 24 лютого
Щоб створити найвечірніший мем, підійде фотка з парою у ліжку, де він відвернувся до стіни, а вона щось собі надумала:
– Будь-що підійде. Від того ж футболу до якоїсь життєвої теми.
Наші вечори нерозривно пов’язані з відключеннями світла. Думала, що про блекаут приколи закінчаться швидко. Але з’являються нові. Про комендантську ж навпаки: давно нема свіжого. Тільки спочатку було багато. Потім ми звикли.
В перші тижні великої війни «Мемаграм» пізно засинав:
– Спочатку були тільки новини. Меми здавались недоречними. Та я побачила в інших групах, як реагують на «рускій ваєнний карабль», на тракторець, що тягне танк. Вирішила спробувати знову постити меми: виявилось, людям це потрібно.
У цей період я могла постити до 3-4 ночі. У телеграмі нічого не пропадає, все можна знайти. Нині меми – частина нашої історії.
Новий Рік з підписниками
Час від часу «Мемаграм» робив збори на різноманітні потреби ЗСУ:
– Помітила, що підписники пишуть коментарі до донатів. Скрінила і теж викладала у канал.
У такий дивний спосіб вони почали спілкуватись між собою. Хтось з підписників закинув ідею: давайте зустрінемо разом Новий Рік та зберемо гроші на щось корисне? Створила окремий канал.
Туди додалось близько 100 людей:
– Ми зустріли 2024 рік та листувались коментами до донатів майже до ранку. Один по гривні кидає, інший округлює до гарної суми.
Третій бачить кругле число і робить його іншим. Було цікаво та весело за цим спостерігати.
Канал існує досі: тепер збори проводимо там.
Італійська вечеря та українська музика
Вечір Олени починається тоді, коли вона сама вирішить:
– Вільний графік – це по факту 24/7. (Сміється) Намагаюсь закінчувати роботу о 7-8, але буває і до 9 вечора працюю. Потім йду готувати щось смачненьке: обожнюю італійську кухню. Можу тиждень їсти одну пасту. З напоїв люблю просеко.
– Якщо є сили – йду в парк. В моїх навушках переважно українська музика. Люблю гурт «Адам», подобався ще до того, як став популярним. З останніх пісень найбільше люблю трек «Лише для нас». Та музику слухаю під час прогулянок не завжди. Іноді хочеться почути спів пташок.
Перед сном Олена робить вправи з йоги:
– Стараюсь регулярно займатись. Хоча б кілька вправ. Виходить не завжди. (Сміється)
Обов’язкових вечірніх ритуалів два: намаститись кремчиками та запланувати вихід мемчиків на наступний день.
Більше про натхенні вечори:
Кінологиня соціалізує собак
Автоінструкторка вчить кермувати авто
Майстриня шибарі зв’язує людей